Słówka same nie wchodzą do głowy niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Mimo to istnieje mnóstwo metod, które ułatwiają uczenie się i zapamiętywanie nowego słownictwa. Jakie? Przeczytaj w dzisiejszym artykule.

Nauka nowych słówek przynosi najlepsze efekty, kiedy jest autentyczna. W tym celu poszerzaj swój zasób słownictwa przy wykonywaniu codziennych, prostych czynności. Zobacz, które pomysły najbardziej przypadną Ci do gustu.

 

Bądź praktyczny

 • notatki przed wyjściem do sklepu – masz w planach wypad do sklepu czy galerii? Nie chcesz niczego zapomnieć? Listę zakupów twórz w języku obcym. W sklepie przekonasz się ponownie, czy wszystkie nazwy produktów są dla Ciebie zrozumiałe i czy wiesz, co zamawiasz...
 • ustawienia komputera/laptopa – zmień język polski na język obcy, także na często używanych przez siebie serwisach i portalach społecznościowych. To idealny sposób na większą motywację i spontaniczne przyswajanie słownictwa, które będzie niezbędne do wykonania podstawowych manewrów.
 • filmy i seriale – jesteś typowym kinomanem i trudno Ci się odkleić od ekranu? Obróć to na swoją korzyść i oglądaj filmy oraz seriale w wersji oryginalnej, ale z napisami. Jednocześnie słuchasz, oglądasz i zapamiętujesz interesujące słówka.
 • gazety, książki, poranne wiadomości – lubisz się orientować, co się dzieje na świecie? Przeglądaj popularne strony online, zamów prenumeratę obcojęzycznej prasy lub zaopatrz się w nowe pozycje książkowe w języku obcym.

 

Bądź twórczy

 • dziennik osobisty w wersji papierowej lub online – regularnie spisuj swoje przemyślenia, ale tylko w języku obcym. Notuj to, co dla Ciebie ważne i nie zapomnij o dzieleniu się swoimi odczuciami. Być może na początku będziesz bez przerwy zaglądać do słownika, ale niech Cię to nie zraża. Pisanie dziennika pozwala Ci wyrażać siebie i sprawdzić, jakiego słownictwa potrzebujesz w autentycznych sytuacjach. Poza tym masz wszystko czarno na białym i widzisz regularne postępy.
 • ozdobna papeteria – ten pomysł przypadnie do gustu płci pięknej, choć każdy może z niego skorzystać. Zaopatrz się w elegancką papeterię, która przyda się na specjalne okazje. Na jednej kartce twórz życzenia w języku polskim a na drugiej w języku obcym. Papeterię w języku obcym zachowaj dla siebie, a drugą wersję podaruj wybranej osobie.

 

Bądź przewidujący

 • mapy myśli – jedna ze sprawdzonych technik mnemotechnicznych, czyli ułatwiających zapamiętywanie oraz przypominanie sobie informacji. Wybierasz jeden główny temat, do którego tworzysz rozgałęzienia. W ten sposób uczysz się słownictwa z jakiejkolwiek interesującej Cię tematyki.
 • karteczki samoprzylepne – umieszczaj je w łatwo dostępnych, dyskretnych miejscach. Kiedy  w całym domu otoczysz się karteczkami ze słownictwem, każdego dnia bez wysiłku będziesz sobie przypominać nowo poznane wyrazy.
 • fiszki – po jednej stronie masz słowo/wyrażenie/zdanie podane w języku obcym, a po drugiej podane tłumaczenie. Aby sprawdzić poprawność odpowiedzi, wystarczy odwrócić fiszkę.

 

Bądź komunikatywny

 • mówienie do siebie w języku obcym – kiedy jesteś ze sobą sam na sam, prowadź wewnętrzny monolog na głos. To dobry sposób, by wskoczyć na wyższy poziom. Dzięki temu zaczynasz myśleć w języku obcym i komunikacja staje się bardziej naturalna. Korzystaj z tej metody przy każdej możliwej okazji. Sprawdza się na spacerach, o poranku lub wieczorem, kiedy szykujesz się do spania.
 • granie w memory circle – do tego ćwiczenia potrzebujesz towarzystwa. Pierwsza osoba wypowiada krótkie zdanie, które druga musi powtórzyć, dodając coś od siebie. Kolejne osoby robią to samo.

 

Bądź zaangażowany

 • rysowanie emocji – kiedy przyswajasz jakieś nowe słówko, zaangażuj w to emocje. Zadaj sobie w tym celu pytanie: Z czym kojarzy mi się to słowo? Czy czuję radość, czy napawa mnie optymizmem, a może wprawia w melancholijny nastrój?  Potem narysuj to konkretne słowo (np. drzewo), pokoloruj i użyj takich kredek, które najlepiej pasują do odczuć. Pamiętaj, że nie obowiązują tutaj jakieś sztywne reguły i nie potrzebujesz talentu artystycznego. Za to gdy następnym razem spróbujesz sobie przypomnieć konkretny wyraz, automatycznie pojawią się związane z nim emocje. Ideą tego ćwiczenia jest przywoływanie na myśl właściwego słówka na podstawie emocjonalnego skojarzenia.
 • przeciwieństwa – ucz się na zasadzie kontrastu. Twórz zestawienia słów/wyrażeń/zdań, które wywołują u Ciebie skrajnie różne emocje.

 

Lubisz wyzwania? Interesują Cię języki obce? Wypełnij formularz i dowiedz się więcej na temat kursów oraz szkoleń językowych w ProfiLingua.