Jeśli uczysz się angielskiego, pewnie nie jeden raz zastanawiałeś się co zrobić, aby nauka nowych słówek była szybka i skuteczna. Zanim uznasz, że pewnie po prostu masz słabą pamięć, przeczytaj ten tekst. W dzisiejszym artykule zdradzamy Wam triki polecane przez naszych lektorów, dzięki którym zapamiętywanie słownictwa przestanie sprawiać Ci kłopoty.

Angielski - efektywna nauka słówek

Aby przyspieszyć zapamiętywanie nowych słów i wyrażeń, wypróbuj poniższe, sprawdzone metody.

  • odkryj swój styl uczenia się - wbrew pozorom, nie wszyscy jesteśmy wzrokowcami. Część z nas jest słuchowcami, a część kinestetykami. Wiele osób łączy też cechy dwóch z powyższych stylów uczenia się. Ustalenie, do której grupy należysz, znacznie ułatwi Ci naukę. Wzrokowcy najszybciej zapamiętują rzeczy, które widzą, pomogą Ci więc np. kolorowe zakreślacze czy zapisanie nowego słówka dużymi literami. W przypadku słuchowca sprawdza się wielokrotne powtarzanie danego wyrazu na głos. Kinestetykowi sprzyja ruch - przepisuj, rysuj, łącz uczenie się z innymi czynnościami, choćby bieganiem lub sprzątaniem.
  •  ucz się w kontekście - pamiętaj, że kontekst to najlepszy przyjaciel osób uczących się słówek. Sprawdzając znaczenie nowego wyrazu, zapoznaj się też z całymi zdaniami prezentującymi jego użycie. Dobrym pomysłem jest również samodzielne tworzenie takich zdań.
  •  postaw na skojarzenia - efektywna, skuteczna nauka nie znosi nudy. Aby łatwiej zapamiętać nowe słówko, skojarz go z czymś ciekawym, przyjemnym lub budzącym w Tobie silne emocje. Jeśli np. masz problemy z wyrazem “obnoxious”, pomyśl, kto jest najbardziej nieznośną, irytującą osobą w Twoim otoczeniu i połącz jej obraz z tym słówkiem. Wiele angielskich słów przeniknęło do języka polskiego lub ma podobnie brzmiące odpowiedniki, np. “plant” - roślina, brzmi podobnie do polskiego “plantacja”, prawda? Odnalezienie tego typu powiązań znacznie ułatwia naukę.
  •  wykorzystaj fiszki - możesz wykonać je samodzielnie. Wystarczą kolorowe kartoniki lub nawet karteczki samoprzylepne, które na pewno masz w domu lub w biurze. Na jednej stronie napisz słówko po angielsku i zdanie ilustrujące jego zastosowanie (możesz dodatkowo umieścić tam odpowiedni rysunek). Na drugiej stronie umieść polskie tłumaczenie. Sięgaj do takich fiszek kilkukrotnie w ciągu dnia - podczas przerwy w pracy, podróży tramwajem czy przed snem.
  •  twórz historie - to fantastyczny sposób na zapamiętanie kilku czy nawet kilkunastu słówek, które pozornie nie są ze sobą związane. Ułożona przez Ciebie historyjka powinna być zabawna i łatwa do zapamiętania, nawet jeśli to oznacza absolutny brak logiki. Wbrew pozorom, to akurat zaleta, ponieważ łatwiej zapamiętujemy rzeczy nietypowe, dziwne lub śmieszne, niż zupełnie “normalne”. Posłużmy się przykładem. Powiedzmy, że chcesz zapamiętać następujące wyrazy:

an accountant (księgowy), a chest-of-drawers (komoda), to whisper (szeptać) i bizzare (dziwaczny)

 Wyobraź sobie dziwacznego starszego pana z kalkulatorem w ręce, siedzącego na komodzie i szepczącego do siebie. Taki obrazek stanowi  na pewno niecodzienny widok. Teraz wystarczy ułożyć zdania po angielsku, np : In my dream a bizarre old accountant was sitting on the chest-of-drawers in my bedroom. He was whispering something to himself. 

  •  rozkładaj słówka na czynniki pierwsze - to metoda polecana do zapamiętywania dłuższych lub złożonych słówek, których w angielskim jest naprawdę sporo. Np. słowo “tablecloth” - obrus, składa się z dwóch angielskich wyrazów: ‘table” - stół” oraz “cloth” - materiał, ubranie. Jeżeli rozbijesz dłuższy wyraz na dwa krótsze (np. table*cloth), łatwiej będzie Ci je zapamiętać. To ta sama zasada, którą stosuje się do zapamiętywania ciągów liczb, np. numerów telefonów. O wiele prościej zachować w pamięci krótsze fragmenty, np. 784 - 412 - 654, niż 784412654, prawda?

Sprawdzona szkoła językowa - zaufaj specjalistom

Jeżeli zależy Ci na szybkiej i skutecznej nauce, oddaj się w ręce specjalistów. Kursy angielskiego prowadzone przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę lektorską, to najpewniejszy sposób na osiągnięcie sukcesu!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.