Większość dorosłych, którzy deklarują chęć nauki języka obcego, jako największą przeszkodę w realizacji tego marzenia wskazują brak czasu. Jeśli Ty też należysz do tej grupy, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Języka możesz nauczyć się w tzw. międzyczasie, bez względu na poziom! W jaki sposób? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Nie czekaj na wolny czas!

Jeśli będziesz czekał na idealny moment i warunki na to, aby rozpocząć naukę języka, prawdopodobnie nigdy tego nie zrobisz. Nawał obowiązków zawodowych i rodzinnych sprawia, że zawsze mamy coś pilnego do zrobienie, a lista zadań nigdy się nie kończy. Zamiast odkładać naukę na niesprecyzowaną przyszłość i mityczne “kiedyś”, wykorzystaj zasoby, które już masz, czyli tzw. “międzyczas”.

To wszystkie te chwile, kiedy czekasz w kolejce, jedziesz do pracy, spacerujesz z psem, sprzątasz lub przeglądasz media społecznościowe. Podczas każdej z tych czynności możesz uczyć się języka obcego i wcale nie namawiamy Cię do tego, abyś taszczył ze sobą wszędzie opasły słownik lub miliony kserówek. Jak efektywnie uczyć się języka w międzyczasie? Oto podpowiedzi doświadczonych lektorów ProfiLingua:

Zainstaluj bezpłatną aplikację w telefonie

Jeśli tylko masz smartfona z dostępem do internetu, a skoro czytasz ten tekst, mamy podstawy podejrzewać, że tak jest, dysponujesz świetnym narzędziem do poznawania języków obcych. Wystarczy, że zainstalujesz jedną z wielu dostępnych, często bezpłatnych aplikacji do nauki języka. Ich zaletą jest to, że możesz z nich korzystać w dowolnej chwili i tak długo, jak chcesz, bez względu na poziom zaawansowania. Nawet trzy minuty pracy z Quizletem to szansa na zapamiętanie kolejnego słówka. Zamiast nudzić się podczas jazdy autobusem, poznawaj języki!

Korzystaj z YouTuba

YouTube to bezcenne źródło fantastycznych materiałów. Wyszukaj kanały o nauce języka, który Cię interesuje, a także wywiady, tutoriale czy filmy, w którym jest on stosowany. W razie potrzeby, jeśli dopiero niedawno zacząłeś się uczyć, włącz napisy. 15 minut kontaktu z językiem dziennie, np. przed snem lub w trakcie przerwy w pracy to w skali roku całkiem spora liczba godzin efektywnej nauki.

Otocz się językiem obcym

Czy słyszałeś o immersji językowej? Jest to metoda nauki, która polega na otoczeniu się językiem. Kiedy oglądasz filmy i seriale w wybranej przez siebie wersji językowej (niech żyje Netflix!), słuchasz radia, audiobooków i podcastów w języku, który chcesz poznać, zmieniasz ustawienia wszystkich urządzeń na język docelowy, tak naprawdę uczysz się bez potrzeby generowania dodatkowego czasu, czyli…w międzyczasie.

Wykorzystaj media społecznościowe do nauki

Czy liczyłeś kiedyś, ile czasu spędzasz, przeglądając Facebooka, Instagrama, Twittera czy LinkedIn? Jeśli tylko zaczniesz śledzić profile prowadzone w języku, który chcesz poznać, szybciej go opanujesz! Obserwuj znane osoby, czytaj artykuły, ucz się z memów i hashtagów. Więcej na temat tego, jak wykorzystać social media w nauce języków obcych znajdziesz w naszym artykule TUTAJ.

Małymi kroczkami do celu

Nie zapominaj, że nauka w międzyczasie odbywa się małymi, lecz nieustannymi krokami, które doprowadzą Cię do celu o wiele szybciej niż intensywna nauka przez kilka godzin raz na kilka miesięcy. Wydaje Ci się, że zapamiętanie jednego słówka dziennie nie czyni żadnej różnicy? No cóż, po roku będziesz ich znać ponad 300, a to już całkiem dużo! Przeczytanie jednego artykułu lub wysłuchanie półgodzinnego podcastu nie zajmie Ci wiele czasu, jednak powtarzane regularnie sprawi, że przyswoisz wiele struktur i wyrażeń, utrwalisz te, które już znasz, a przede wszystkim, oswoisz się z językiem w jego naturalnej formie.

Intensywne kursy internetowe

Tzw. międzyczas wykorzystasz też efektywnie do nauki języka, zapisując się na intensywny kurs internetowy, który łączy zajęcia z lektorem z ćwiczeniami na platformie on-line. Możesz wykonywać je w dowolnym momencie na komputerze, tablecie lub telefonie, niezależnie od tego, gdzie jesteś - w domu, w pracy czy w pociągu. Wystarczy dostęp do internetu. Dodatkowymi zaletami tego rodzaju kursu jest dostosowanie tempa nauki do Twoich indywidualnych potrzeb, ogromna wygoda oraz natychmiastowa informacja zwrotna o wynikach i postępach.

 

Nowoczesne i skuteczne kursy tego typu ma w swojej ofercie szkoła językowa ProfiLingua. Skontaktuj się z nami, zapytaj o kurs FAST&S.M.A.R.T i ucz się w międzyczasie!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.