Nauka włoskiego jest przyjemnością samą w sobie. Piękny język Włochów uznawany jest za dość prosty i kojarzy nam się z samymi przyjemnymi rzeczami - wakacjami, ciepłym morzem, światową modą i genialnym kinem. To ostatnie warto wykorzystać do udoskonalenia swoich umiejętności w zakresie języka włoskiego.

Czy nauka za pomocą filmów jest skuteczna?

Największym problemem w pokonaniu bariery językowej jest przekonanie samego siebie, że jest to możliwe. Wielu dorosłych słuchaczy kursów językowych rozpoczyna naukę z bagażem negatywnych stereotypów i programów, których nabywamy podczas wieloletniej edukacji w szkole podstawowej i średniej. Do najbardziej kłopotliwych i najtrudniejszych do pozbycia należą te, że jesteśmy oceniani przez innych, a każda głośna wypowiedź z naszej strony stanowi rodzaj testu - “nauczył się, czy nie?”. Jest to pokłosie obecnego systemu wystawiania ocen oraz promowania rywalizacji pomiędzy uczniami poprzez porównywanie ich wyników w nauce.

  • filmy angażują wzrok i słuch - kiedy oglądasz film lub serial, korzystasz z dwóch zmysłów - wzroku i słuchu. Podobnie dzieje się podczas konwersacji w prawdziwym życiu - część komunikacji dokonuje się niewerbalnie, poprzez gesty, miny i kontekst. Oglądając film w języku włoskim, w naturalny sposób odgadniesz znaczenie nieznanych Ci słów właśnie dzięki temu, co widzisz na ekranie.
  • nauka słownictwa w kontekście - nauka słownictwa w kontekście zawsze jest o wiele skuteczniejsza niż w izolacji, np. z listy słówek na końcu książki. Firmy i seriale dostarczają takiego kontekstu, usprawniając i przyspieszając tym samym proces nauki. Co ważne, włoskie filmy produkowane są z myślą o rodzimych użytkownikach tego języka, bohaterowie używają więc naturalnego języka - idiomów, wyrażeń nacechowanych kulturowo i historycznie oraz słownictwa nieformalnego. Dzięki temu poznasz “prawdziwy” język włoski.
  • osłuchanie z naturalnym brzmieniem języka - Włosi słyną z niezwykle szybkiego tempa, w jakim mówią. Trzeba do niego przywyknąć, a najprostszym sposobem, aby to osiągnąć, jest jak najczęstsze słuchanie mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Filmy i seriale to świetne narzędzie do przyzwyczajenia swoich uszu to melodii, intonacji i prędkości naturalnego języka włoskiego.
  • poszerzenie wiedzy o kulturze Włoch - każdy, kto kiedykolwiek był we Włoszech lub miał kontakt z Włochami, wie, że równie ważne, jak to, co mówią, jest to, co pokazują. Gestykulacja to integralna część systemu językowego mieszkańców Włoch. Nauka poprzez oglądanie włoskich filmów pozwoli Ci zrozumieć znaczenie tego elementu ich kultury. Dodatkowo każdy film, niezależnie od gatunku i poruszanej w nim tematyki zawsze stanowi kopalnię wiedzy o kulturze i obyczajach społeczeństwa, o którym opowiada.

Włoskie filmy i seriale - jak się z nich uczyć?

Jak skutecznie uczyć się z filmów? Przede wszystkim, musisz zrozumieć różnicę pomiędzy oglądaniem filmu a uczeniem się z niego. W tym pierwszym przypadku możesz nie skupiać się na nim przez jakiś czas i zwracać uwagę tylko na najważniejsze wydarzenia, innymi słowy - interesuje Cię akcja, a nie język. Kiedy wykorzystujesz film jako narzędzie nauki, to właśnie warstwa językowa wysuwa się na pierwszy plan. Oto kilka rad, jak uczyć się w sposób efektywny:

  • dobierz właściwy poziom - jeżeli dopiero zaczynasz się uczyć, nie porywaj się na filmy lub seriale poruszające trudne tematy, naszpikowane skomplikowanymi terminami. Postaw raczej na produkcje mniej ambitne, np. serial o życiu codziennym lub komediowy. Na samym początku możesz zdecydować się na wersje dubbingowane znanych Ci filmów i seriali amerykańskich (np. “Przyjaciele”), które dobrze znasz i wiesz, o czym rozmawiają bohaterowie. Z czasem zwiększaj poziom trudności.
  • postaraj się obejrzeć dany film/odcinek przynajmniej dwa razy - pierwszy raz bez napisów, starając się zrozumieć jak najwięcej ze słuchu, drugi raz z napisami włoskimi, to pomoże Ci łatwiej zidentyfikować słowa, których nie zrozumiałeś za pierwszym razem. Ostatni raz, jeśli to konieczne, możesz włączyć napisy w języku polskim, aby ostatecznie zrozumieć to, co jeszcze sprawia Ci trudności.
  • zanotuj kilka słów/wyrażeń z każdej takiej sesji - pamiętaj, że nie chodzi o to, abyś przyswoił całe nieznane Ci słownictwo. Wybierz 5-6 słów, które najbardziej Cię zainteresowały. Wróć do swoich notatek parę razy, postaraj się powtarzać na głos całe zdanie, w którym wystąpiły one w filmie. Dzięki temu szybko i skutecznie poszerzysz swój zakres słownictwa.

Chciałbyś płynnie i bez problemu porozumiewać się w języku włoskim? Wybierz jeden z kursów ProfiLingua - grupowy, indywidualny, w szkole stacjonarnej lub prowadzony online. Zapoznaj się z naszą ofertą i rozpocznij przygodę z nauką języka włoskiego już dziś!

{{cta('07f369f7-3086-4d0a-b051-0b86ddd3c9b7','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.