Język włoski cieszy się opinią jednego z najłatwiejszych do nauki. Ile jest w tym stwierdzeniu prawdy? Czy to nie kolejny mit? A jeżeli włoski rzeczywiście nie jest trudny, co robić, aby nauczyć się go szybko i skutecznie? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

 

Czy język włoski jest łatwy do nauki?

Jak to zwykle z językami bywa, nie można udzielić tutaj w stu procentach jednoznacznej odpowiedzi. Tak, włoski uznawany jest za zdecydowanie łatwiejszy do nauczenia dla Polaków niż angielski czy niemiecki, o językach takich jak japoński czy hindi nie wspominając. Szczególnie ułatwione zadanie mają osoby, które wcześniej uczyły się hiszpańskiego lub francuskiego. Jednak, jak mówi stare ludowe powiedzenie - “im dalej w las, tym więcej drzew”. Podobnie jest z nauką gramatyki włoskiej.

 

Przeanalizujmy wszystkie aspekty nauki języka włoskiego pod kątem ich trudności:

 • słownictwo - to jedna z przyjemniejszych stron nauki włoskiego. Wywodzi się on bezpośrednio z łaciny która przez wieki wpływała także na kształt języka polskiego. Dlatego wiele wyrazów zrozumiesz nawet bez nauki, (np. la tradizione - tradycja, la tendenza - tendencja). Z drugiej strony, we Włoszech bardzo dobrze mają się dialekty regionalne, obfitujące w słownictwo, którego nie masz szans się nigdzie nauczyć (jedyną opcją jest wystarczająco długi pobyt w danym regionie Włoch).
 • pisownia - kolejny mocny punkt języka włoskiego! Większość słów zapisuje się dokładnie tak, jak brzmią (mały wyjątek to podwójne spółgłoski, które wymawia się, jakby były pojedyncze, np. w słowie cappuccino). To miła odmiana po zasadach, a właściwie - braku zasad w angielskim, czy “znikających” w wymowie literach w języku francuskim.
 • wymowa - kolejna dobra wiadomość dla Polaków uczących się włoskiego! W języku słonecznej Italii nie występują żadne dźwięki, których nie znałbyś z polskiego. Nie będziesz musiał szczególnie mocno gimnastykować swoich narządów mowy, aby brzmieć jak prawdziwy Włoch.
 • gramatyka - na początku jest miło, przyjemnie i całkiem łatwo. Jeśli jednak chcesz wyjść poza poziom B1, przygotuj się na niespodzianki. Mniej więcej od poziomu B2 gramatyka włoska zmienia swoje oblicze i pokazuje pazurki: czasy, tryby (szczególnie nieistniejący w polskim tryb łączący) i odmiany czasowników nieregularnych wymagają porządnego przyłożenia się do nauki.

 

Jak skutecznie nauczyć się języka włoskiego?

Mimo że włoski nie jest trudny, nie wejdzie Ci do głowy sam. Warto zainwestować w dobry kurs językowy, a dodatkowo - zadbać o jak najbardziej intensywny kontakt z włoskim na każdym kroku. Wyobraź sobie, że mieszkasz we Włoszech, gdzie język, którego chcesz się nauczyć, otacza się ze wszystkich stron. A teraz postaraj się odtworzyć te warunki w swoim otoczeniu: 

 • słuchaj włoskiego radia,
 • oglądaj włoską telewizję,
 • czytaj gazety, czasopisma (bez problemu zaprenumerujesz je przez Internet!) oraz wiadomości w sieci po włosku,
 • zmień ustawienia wszystkich swoich urządzeń elektronicznych na język włoski,
 • ustawienia przeglądarki, z której korzystasz również!
 • słuchaj włoskiej muzyki, czytaj włoskie książki, oglądaj włoskie filmy (w oryginale!)
 • śledź włoskojęzyczne profile w mediach społecznościowych (zwykle język, który się tam pojawia, nie jest bardzo skomplikowany),
 • korzystaj z każdej okazji, aby rozmawiać po włosku - na wakacjach, na lekcji, a nawet - z samym sobą, jeśli akurat brakuje Ci partnera do konwersacji!

 

W szkole ProfiLingua możesz uczyć się w najwygodniejszy dla siebie sposób. W ofercie znajdziesz kursy stacjonarne oraz online, grupowe i indywidualne. Sprawdź nas i ucz się tak, jak lubisz!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.