Być może słyszałeś już, że pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, podejmując naukę języka obcego, jest określenie jej celu. Jeśli do tej pory żyłeś w błogiej nieświadomości, ten czas właśnie dobiegł końca. Wyjaśniamy, dlaczego określenie celu nauki jest niezbędne do tego, aby uczyć się skutecznie (i szybciej), a także, w jaki sposób swój cel nauki zdefiniować? Gotowi? Zapraszamy do lektury!

 

Po co określać cel nauki języka obcego?

Zacznijmy od wyjaśnienia, w jaki sposób jasne sprecyzowanie celu wpłynie pozytywnie na proces nauki. Okazuje się, że sprawdza się tutaj stare ludowe powiedzenie, które mówi, że łatwiej gdzieś dojść, jeśli wiemy, dokąd idziemy. Mówiąc bardziej konkretnie, zdefiniowanie celu zwiększa efektywność nauki z trzech powodów:

  • odpowiednio dobrany kurs - nie każda z osób uczęszczających na kursy językowe uczy się z tego samego powodu i nie zależy im na uzyskaniu identycznych wyników w takim samym czasie. W przypadku niektórych Słuchaczy lepiej sprawdzi się standardowy kurs grupowy, w przypadku innych - kurs intensywny, a dla jeszcze innych najlepszą opcją będzie kurs indywidualny lub szybki kurs wakacyjny.
  • stabilna motywacja - chwilowy spadek motywacji to prawdziwa zmora każdego, kto kiedykolwiek zaczynał uczyć się języka obcego. Każdego w pewnym momencie dopada zmęczenie, brak czasu lub zniechęcenie. I właśnie dlatego dobrze jest określić swój cel - łatwiej pokonasz takie momenty zwątpienia i nie porzucisz systematycznej pracy, niezbędnej do osiągnięcia widocznych efektów.
  • lepsze tempo nauki - w natłoku codziennych zajęć łatwo zacząć odkładać naukę języka obcego “na później” lub niepotrzebnie przedłużać zajmowanie się jednym zagadnieniem. Jeśli chcesz ujrzeć rezultaty swojej pracy, musisz narzucić sobie sensowne tempo pracy. Sensowne, czyli nie mordercze, bo nauka szybko Cię zmęczy, ale także nie nazbyt wolne, bo prowadzi to do nudy i braku progresu. Jeżeli określi swój cel i nadasz mu realne ramy czasowe, łatwiej będzie Ci utrzymać optymalne tempo nauki.

 

Określ swój cel - jak to zrobić?

Wiesz już, dlaczego określenie swojego celu nauki jest tak ważne. Czy wiesz jednak, jak to zrobić? Pomoże Ci w tym udzielenie odpowiedzi na kilka pytań:

  • Czy kieruje Tobą motywacja wewnętrzna, czy zewnętrzna? - dlaczego postanowiłeś rozpocząć naukę? Co Tobą kieruje? Czy jest to motywacja płynąca z zewnątrz - np. konieczność zdania matury, zdobycia certyfikatu językowego wymaganego przez Twoją firmę, nakaz przełożonego? A może powoduje Tobą motywacja wewnętrzna - chcesz się rozwijać, zdobyć lepsze stanowisko, czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo podczas podróży za granicę? Zamknij oczy i dokończ zdanie: “Uczę się angielskiego/niemieckiego/szwedzkiego/…, bo…” Dlaczego zachęcamy Cię do wykonania tego prostego ćwiczenia? Dzięki niemu stanie się dla Ciebie jasne, po co tak naprawdę chcesz się uczyć języka obcego i nie będziesz postrzegał zajęć oraz prac domowych jako “nauki dla nauki”. Zapamiętaj swój cel, a najlepiej - zanotuj go.
  • W jakich sytuacjach zamierzasz używać języka? - odpowiedź na to pytanie pomoże Ci wybrać najlepszy kurs dla siebie. Jeśli będziesz wykorzystywał nabyte umiejętności językowe w pracy, rozważ kurs języka biznesowego. Jeżeli czeka Cię matura, wybierz kurs maturalny. Chcesz zdobyć certyfikat? Najlepszy dla Ciebie będzie kurs egzaminacyjny. Wybierasz się za granicę i chcesz odświeżyć swoje umiejętności? Zdecyduj się na kurs wakacyjny lub konwersacyjny. Zauważasz u siebie duże dysproporcje pomiędzy poszczególnymi umiejętnościami językowymi? Zastanów się nad kursem indywidualnym. Chcesz pokonać barierę językową? Zajęcia w grupie pomogą Ci ją przełamać.
  • Co Ci da znajomość języka obcego? - w jaki sposób zyskasz, opanowując wybrany język obcy? W jaki sposób jego znajomość wpłynie na Twoje życie? Czy otworzą się przed Tobą możliwości poprawienia sytuacji materialnej? Poczujesz się pewniej? Spełnisz swoje wieloletnie marzenie? Jasne sprecyzowanie odpowiedzi na to pytanie pozwoli Ci utrzymać niezbędny zapał do nauki.

Szkoła ProfiLingua prowadzi szkolenia językowe każdego typu, bez problemu znajdziesz więc w naszej ofercie kurs idealnie dopasowany do Twoich potrzeb, bez względu na Twój wiek, poziom zaawansowania i cel nauki. Wybierz kurs online z nielimitowanym dostępem do nowoczesnej platformy e-learningowej i ucz się wygodnie i bezpiecznie!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.