Nauka języka obcego wymaga długofalowej wizji. Aby zrealizować postanowienie noworoczne, musisz wszystko podzielić na kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt kroków... Sprawdź, jak wytrwać i osiągnąć upragniony cel.

Składanie postanowień noworocznych z pozoru nie jest trudne. Kiedy coś obiecujesz, starasz się dotrzymać słowa. Jednak sprawa dodatkowo się komplikuje, kiedy składasz obietnicę… samemu sobie. Tym bardziej że większość z nas musi pogodzić ze sobą kilka obowiązków naraz. Może się zdarzyć, że nawet dobre chęci wtedy nie pomogą, a ambitne cele stają pod znakiem zapytania.

Zatem jak wytrwać i osiągnąć upragniony cel? Podpowiedzi nie brakuje. Cenne uwagi znajdziesz chociażby w biznesie. Niektóre z popularnych modeli planowania to S.M.A.R.T. i OKR, które pozwalają na inteligentne, skuteczne i zarazem realistyczne zarządzanie. Nie będziemy jednak się w nie zagłębiać. Zamiast tego zaproponujemy Ci podobne, ale uproszczone rozwiązania, dzięki którym nauka języka obcego przyniesie w tym roku dobre owoce.

 

#1 Misja na ten rok? Bądź dokładny

Uczenie się języków jako postanowienie noworoczne to dobry początek. Jeśli więc masz to już za sobą i jesteś zdecydowany podjąć wysiłek, pora na doprecyzowanie, co konkretnie chcesz osiągnąć. Większość osób zasugerowałaby, że chce przełamać bariery w mówieniu. Tymczasem swobodna komunikacja to wciąż zamiar dość ogólny, a przez to mglisty. Musisz więc wiedzieć, jakie rezultaty będą dla Ciebie satysfakcjonujące.

Kiedy zerkniesz na ten słupkowy wykres widniejący na dole strony, zauważysz różnicę między różnymi poziomami zaawansowania. Ilość opanowanych słówek pozwala ocenić, jak dobrze radzisz sobie w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Dajmy na to, jeśli znasz prawie 1000 słów, to masz za sobą pierwsze doświadczenia z językiem obcym. Twoim celem może być teraz osiągnięcie poziomu A2, który pozwala porozumiewać się prostym językiem w przewidywalnych sytuacjach.

Jeśli jednak znasz cztery razy więcej słówek, zaczynasz myśleć o głębszych dyskusjach i dodatkowych niuansach. Dlatego w zależności od wyzwania inaczej pojmujesz udaną komunikację i co innego Cię zadowala. Ważne, by mierzyć siły na zamiary.

 

#2 Sprawdź swój aktualny poziom

Jak często zdarzyło Ci się zaangażować w cele, które od Ciebie odstawały? Tym razem pohamuj entuzjazm i zastanów się, co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Jak już wiadomo, wymagania językowe mogą być mniejsze lub większe w zależności od poziomu zaawansowania. Dlatego zanim zaczniesz bujać w obłokach, ustal priorytety i skorzystaj z doświadczenia innych.

Pomogą Ci w tym gotowe narzędzia do autoewaluacji, jak np. test poziomujący. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu i odpowiedzieć na kilka zamkniętych pytań. Nie przejmuj się, jeśli nie znasz wszystkich poprawnych odpowiedzi i nie staraj się wypaść lepiej niż w rzeczywistości. Po prostu rozwiąż test i czekaj na informację zwrotną.

 

#3 Rozłóż w czasie... postanowienie noworoczne

Rozłożenie nie oznacza ciągłego odkładania w czasie. Nie zachęcamy Cię do prokrastynacji, ale proponujemy etapowe działanie. Ponieważ rok to dosyć długo, optymalnym rozwiązaniem jest robienie dokładniejszych planów na tydzień, dwa lub na miesiąc. Załóżmy więc, że na początku lutego zamierzasz osiągnąć następujące podcele:

  • Wyjazd do Paryża na weekend.
  • Robienie prostych zakupów w języku francuskim.
  • Opanowanie 15 nowych słówek o tematyce zakupowej.

W proponowanym przez nas przykładzie osoba może sobie pozwolić na weekend w Paryżu i przy okazji się podszkolić. Jednym z pożądanych rezultatów jest opanowanie piętnastu słówek, które przydadzą się jej podczas prostych zakupów. Na podobnej zasadzie możesz planować swoje zadania i wyniki oraz modyfikować je w zależności od potrzeb.

 

#4 Znajdź własny złoty środek i działaj

Korzystają z tych pomocy wielcy biznesmeni i inspirują się nimi pojedyncze jednostki. Strategie planowania mogą się od siebie różnić, ale przede wszystkim muszą być skuteczne. Dzięki nastawieniu na konkretne rezultaty skupiasz się na praktycznych rozwiązaniach i co za tym idzie – postanowienie noworoczne nie jest już tylko piękną teorią.

Podsumowując, znajdź swój własny złoty środek. Rozważ dodatkowe narzędzia pracy i nie bój się prosić lektora czy nauczyciela o pomoc. Pamiętaj, że nauka języka obcego to ciągłe samodoskonalenie się, a zatem przyda Ci się odrobina… wyrozumiałości.

 

Tradycyjna nauka, a może Fast & S.M.A.R.T. dla młodzieży lub dorosłych? Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie kursu, poznaj autorską metodę Profi i poczuj się wyjątkowy! Sprawdź ofertę największego centrum edukacyjnego w Polsce i dołącz do licznego grona kursantów, którzy spełniają swoje marzenia.