Osiągnięcie poziomu C1 lub nawet C2 to ostateczny cel wielu osób, które uczą się języka angielskiego. Niestety, w przeciwieństwie do niższych poziomów, kiedy postępy w nauce przychodzą szybciej i są bardziej zauważalne, przejście z poziomu B2 na C1 wymaga sporo czasu i wysiłku. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na to, aby osiągnąć poziom C1/C2 w języku angielskim.

 

Poziom C1/C2 w języku angielskim - jak to zrobić?

Osoby trenujące sztuki walki mają takie powiedzenie: “Ile czasu zajmuje przeciętnej osobie zdobycie czarnego pasa?” Odpowiedź brzmi: “Przeciętna osoba nie zdobywa czarnego pasa.” Podobnie jest z poziomem C2 w języku angielskim, który jest poziomem MASTER, czyli mistrzowskim. Wbrew potocznej opinii, nie jest to poziom zbliżony do poziomu native speakera, ale do poziomu native speakera po studiach wyższych.

Nie ukrywajmy, aby osiągnąć poziom C1/C2, trzeba solidnie popracować i to nie tylko na dobrym kursie językowym, ale przede wszystkim samodzielnie. Jak to zrobić?

  • otaczaj się angielskim - i bądź przy tym wybredny. Wybierając stację radiową, program telewizyjny czy film, zwróć uwagę na poziom i jakość używanego tam angielskiego. Nie musisz być skazany na tematykę polityczną czy naukową, wiele wartościowych wywiadów i programów publicystycznych porusza też “lżejsze” tematy. Z drugiej strony, warto słuchać i oglądać native speakerów posługujących się akcentami regionalnymi.
  • dużo czytaj - przede wszystkim czytaj książki w oryginale, bo nic nie angażuje mózgu do pracy tak, jak czytanie długich tekstów pisanych językiem literackim. Sięgaj też po artykuły eksperckie w czasopismach “z wysokiej półki”.
  • nie zaniedbuj gramatyki i nauki słownictwa - wiele osób popełnia błąd, sądząc, że do nauki wystarczą im jedynie autentyczne materiały - radio, telewizja czy zasoby internetu. Tak jednak nie jest. Jeśli chcesz osiągnąć poziom C1 czy C2 w języku angielskim, zaopatrz się w dobry podręcznik do samodzielnej nauki słownictwa i gramatyki. Polecamy np. te przygotowujące do egzaminów Cambridge: C1 Advanced i C2 Proficiency (zwane dawniej CAE i CPE). Solidna porcja słowotwórstwa, transformacji, parafraz, itd. na pewno przyspieszy Twoje postępy.
  • rozwiązuj testy - bardzo pomocne osiągnięciu poziomu C1, a nawet C2 jest rozwiązywanie testów do egzaminów Cambridge, o których wspomnieliśmy powyżej. Znajdziesz je w internecie lub w formie książkowej. Obejmują one słuchanie, pisanie, mówienie, czytanie i struktury gramatyczno-leksykalne (English in Use) i zwykle zawierają klucz. To świetny sposób na przyspieszenie rozwoju językowego. Pamiętaj jednak, że pisanie i konwersacja wymagają informacji zwrotnej od nauczyciela, tu nie wystarczy sam klucz odpowiedzi.
  • zapisz się na dobry kurs - na tym poziomie zaawansowania wielu rzeczy nauczysz się sam, jednak nie wszystkiego. Dwie kluczowe kompetencje językowe, polegające na aktywnym produkowaniu wypowiedzi, czyli mówienie i pisanie, wymagają pomocy nauczyciela. Na poziomach C1 i C2 nie wystarczy wyrażać się płynnie i zrozumiale. Ważne są niuanse językowe: dobór stylu formalnego lub nieformalnego, odniesienia kulturowe i historyczne, wyrażenia kolokwialne oraz te z drugiego bieguna - bardzo oficjalne.

Samodzielnie nie jesteś w stanie zweryfikować, czy napisany przez Ciebie list formalny nie zawiera błędów. Konieczne jest także ćwiczenie konwersacji na tematy często odbiegające od tych codziennych. Co więcej, zapisanie się na kurs językowy dostarcza motywacji do regularnej pracy z językiem przez dłuższy czas, co jest niezbędne, aby osiągnąć upragniony cel.

 

Jaki kurs językowy wybrać, aby osiągnąć poziom C1/C2  języku angielskim?  

Najskuteczniej nauczysz się na kursach przygotowawczych do egzaminów Cambridge, nawet jeśli nie zależy Ci na zdobyciu certyfikatu (choć te stanowią wartościową pozycję w cv!). Opracujesz na nich dużą dawkę materiału, będziesz miał szansę szlifować umiejętności mówienia i pisania na wysokim poziomie i poznasz wiele faktów dotyczących kultury, zwyczajów i historii państw anglojęzycznych, które często wpływają na język.

 

Szkoła językowa ProfiLingua prowadzi kursy egzaminacyjne języka angielskiego, przygotowujące do egzaminów Cambridge i to nie tylko stacjonarnie, ale także wygodnie - przez internet, dzięki czemu nie musisz dojeżdżać na zajęcia. Sprawdź naszą ofertę, zapisz się i osiągnij swój cel!

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.