Uczysz się języka obcego od lat, lecz wciąż masz problemy z przełamaniem bariery językowej? Co zrobić, kiedy paraliżuje Cię strach przed mówieniem? Czy istnieją jakieś sposoby na to, aby w końcu odważyć się prowadzić rozmowę w języku innym, niż polski? Mamy dla Ciebie świetną wiadomość - tak, to możliwe! W naszym artykule znajdziesz porady doświadczonych lektorów szkoły ProfiLingua.

Czy przełamanie bariery językowej jest trudne?

Największym problemem w pokonaniu bariery językowej jest przekonanie samego siebie, że jest to możliwe. Wielu dorosłych słuchaczy kursów językowych rozpoczyna naukę z bagażem negatywnych stereotypów i programów, których nabywamy podczas wieloletniej edukacji w szkole podstawowej i średniej. Do najbardziej kłopotliwych i najtrudniejszych do pozbycia należą te, że jesteśmy oceniani przez innych, a każda głośna wypowiedź z naszej strony stanowi rodzaj testu - “nauczył się, czy nie?”. Jest to pokłosie obecnego systemu wystawiania ocen oraz promowania rywalizacji pomiędzy uczniami poprzez porównywanie ich wyników w nauce.

Nauka języka obcego w dorosłym wieku to zupełnie inna historia i powinieneś być tego świadomy od samego początku. Podczas zajęć w szkole językowej nie jesteś oceniany i nie musisz udowadniać, że potrafisz, że się nauczyłeś i zasługujesz na wysoki stopień. Tutaj uczysz się dla siebie i wszyscy rozumieją to, że robisz błędy gramatyczne lub mylisz słówka. W końcu, gdybyś umiał mówić biegle w języku, którego dopiero się uczysz, nie byłoby Cię w tej grupie, na tych zajęciach, prawda? Wszyscy inni słuchacze są w dokładnie takiej samej sytuacji, jak Ty. Podobnie, kiedy jesteś za granicą na wakacjach, nikt nie oczekuje od Ciebie umiejętności płynnego posługiwania się językiem obcym.

Jak zacząć mówić w języku obcym?

Wiesz już, że mylenie czasów i końcówek lub błędnie użyte słówko to nie tragedia, a popełnianie błędów jest naturalnym i potrzebnym elementem nauki języka obcego. Czas przejść teraz do konkretnych kroków, które możesz podjąć, aby pokonać barierę językową i odważyć się mówić.

  • bądź aktywny na zajęciach - mówienie przypomina trochę chodzenie, pływanie lub jazdę samochodem. Niezależnie od tego, jak długo uczysz się teorii i obserwujesz, jak robią to inni, nie opanujesz tej sztuki, jeżeli nie zaczniesz jej samodzielnie ćwiczyć. Zajęcia językowe, na które uczęszczasz, to najlepsza możliwa okazja do tego, aby to zrobić. Staraj się więc aktywnie w nich uczestniczyć. Zacznij od formułowania jak najprostszych, krótkich zdań i bądź z siebie dumny za każdym razem, kiedy odpowiesz na pytanie nauczyciela! Im więcej i częściej będziesz mówić, tym łatwiejsze się to stanie.
  • nie porównuj się z innymi i nie stawiaj sobie za wysokich wymagań - nie oczekuj od siebie, że będziesz mówić bezbłędnie od razu. Nauka języka to proces i nie ma w nim dróg na skróty. Daj sobie czas, nie porównuj się z innymi i ciesz się każdym swoim sukcesem.
  • pamiętaj, że nie jesteś native speakerem - pułapka, w którą wpada większość osób uczących się języka obcego, zwłaszcza na początku nauki, jest usiłowanie dosłownego tłumaczenia swoich polskich myśli na wypowiedź w języku, którego się uczą. Tymczasem tego po prostu nie da się zrobić. Każdy język ma swoje zasady dotyczące szyku zdania. Poza tym Twój zasób polskiego słownictwa jest nieporównywalnie większy od tego w języku obcym. Skup się więc na wyrażeniu tego samego sensu w o wiele prostszy sposób. Staraj się od razu budować zdanie w języku obcym, to wbrew pozorom o wiele prostsze niż karkołomne próby przełożenia kwiecistych zdań wielokrotnie złożonych na np. o wiele mniej wyrafinowany język angielski.
  • czytaj na głos - głośne czytanie tekstów pozwoli Ci oswoić się z brzmieniem języka obcego, przyzwyczai Cię do wypowiadania słów i całych zdań, a także pomoże utrwalić słownictwo i poznane struktury gramatyczne. Czytanie możesz ćwiczyć samodzielnie w domu, bez pomocy nauczyciela.
  • zapisz się na kurs konwersacyjny - kurs konwersacyjny prowadzony przez doświadczonego lektora to najszybsza i najskuteczniejsza metoda przełamania bariery językowej. Pozwala on pokonać nieśmiałość, otworzyć się i przyzwyczaić do prowadzenia rozmowy w języku obcym.

W ofercie szkoły ProfiLingua znajdziesz kursy konwersacyjne grupowe i indywidualne - wybierz najlepszy dla siebie i odważ się mówić w wybranym przez siebie języku! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

{{cta('1ec0b018-e37d-4c40-a9dc-37fcbc8914b0','justifycenter')}} {{cta('25d206ed-650a-4a13-9d44-b6e8260c760b','justifycenter')}}

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.