Rozumiesz, kiedy ktoś zwraca się do Ciebie w języku obcym, a ćwiczenia gramatyczne rozwiązujesz w mgnieniu oka, ale nie jesteś w stanie wykrztusić z siebie pełnego zdania? Nie jesteś sam. Bariera językowa jest problemem, z którym zmaga się wiele osób. Na szczęście, istnieją sposoby na jej pokonanie! W naszym artykule przedstawiamy top 10 sposobów na pozbycie się bariery językowej.

1. Zadbaj o właściwe nastawienie

Często problem z barierą językową jest wynikiem błędnych przekonań, które tkwią w naszych głowach. Podczas nauki w szkole publicznej przywykamy do bycia ocenianym, a system ten prowadzi do przeświadczenia, że musimy być perfekcyjni i nie wolno nam popełniać żadnych błędów. W przypadku nauki języka obcego trudno o równie mylną koncepcję. Tutaj błędy to naturalny i potrzebny element procesu poznawania języka. Warto uświadomić sobie, że w realnej sytuacji czy na kursie językowym nikt nie zamierza Cię oceniać, najważniejsza jest komunikacja. Masz prawo popełniać błędy językowe - przecież dopiero się uczysz!

Drugi ważny aspekt to niepotrzebne poczucie wstydu, które dotyczy szczególnie dorosłych. Jeśli jesteś przyzwyczajony do tego, że zawsze musisz znać odpowiedź na każde pytanie i to Ty jesteś autorytetem w wielu dziedzinach, przywyknięcie do sytuacji, w której stoisz “po drugiej stronie barykady” może być frustrujące. Pamiętaj, że jako osoba, która nie jest native speakerem i wciąż poznaje język obcy, nie możesz oczekiwać od siebie (i nikt inny też tego od Ciebie nie oczekuje!), że będziesz mówił w języku obcym z równą lekkością i biegłością, jak po polsku!

2. Czytaj na głos

Mówienie w języku obcym może sprawiać Ci trudność ze względu na konieczność innego układania języka i ust, produkowania dźwięków, które nie występują w polskim, akcentowania i intonowania w sposób, do którego nie przywykłeś. To wyzwania da się jednak łatwo rozwiązać ćwiczeniami praktycznymi. Jednym z najłatwiejszych sposobów jest czytanie na głos fragmentów tekstów. Wybierz takie, które są w miarę proste - Twoim celem jest przyzwyczajenie narządów mowy do nieco odmiennej pracy, a nie poszerzanie słownictwa, czy nauka gramatyki. Dodatkową korzyścią z czytania na głos jest utrwalenie struktur charakterystycznych dla języka, którego się uczysz.

3. Powtarzaj za nagraniem

Podobnym, równie skutecznym ćwiczeniem, które świetnie przygotowuje do mówienia w języku obcym, jest powtarzanie całych zdań za nagraniem. Skorzystaj z YouTuba, podcastów czy serialu na Netflixie. Dla ułatwienia możesz włączyć napisy. Odsłuchaj krótki fragment, zapauzuj i powtórz wypowiedź, którą usłyszałeś. Powtórz ją kilka razy z pamięci, bez zerkania na napisy. Dzięki temu ćwiczeniu przyzwyczaisz się do mówienia w języku obcym, poszerzysz znajomość słownictwa oraz - to bardzo ważne - osłuchasz się z naturalnym brzmieniem języka i poprawisz swoją wymowę.

4. Rozmawiaj sam ze sobą

Nie czujesz się jeszcze gotowy, aby zacząć rozmawiać z innymi ludźmi? Zacznij od siebie. Układaj w głowie dialogi, zadawaj sobie pytania i odpowiadaj na nie. Staraj się mówić na głos, tylko wtedy ćwiczenie przyniesie pożądany efekt. Możesz też zastanowić się, jak wyrazić coś w języku, którego się uczysz. Dobrym pomysłem jest trzymanie się tematyki, która interesuje Cię w realnym życiu i praktykowanie fraz, które rzeczywiście mogą Ci się przydać.

5. Zapisz się na kurs konwersacyjny

To zdecydowanie najlepszy, najszybszy i najskuteczniejszy sposób na pokonywanie bariery językowej. W przyjaznej atmosferze, pod okiem i ze wsparciem doświadczonego lektora języki obce poznaje się w najbardziej efektywny sposób. W przypadku kursu konwersacyjnego nacisk kładziony jest wyłącznie na mówienie i prowadzenie rozmowy. Doskonałym pomysłem jest skorzystanie z opcji kursu prowadzonego przez native speakera, który nie pozwala “uciec w polski”, kiedy zapomnisz obcego słówka. Dzięki temu rozwiniesz płynność mówienia, pozbędziesz się obaw i poznasz nowe słownictwo.

6. Znajdź partnera do konwersacji

Nauka języka nie ogranicza się do zajęć w szkole językowej. Dodatkowo prowadzenie rozmowy w języku obcym możesz ćwiczyć na własną rękę. Warto znaleźć partnera do konwersacji. Może to być ktoś z rodziny lub znajomych, kto uczy się tego samego języka lub obca osoba, nawet z innego kraju. Partnerów do konwersacji znajdziesz na portalach internetowych, np. Conversation Exchange lub Italki. Zaletą partnera konwersacyjnego, który nie pochodzi z Polski, jest całkowita eliminacja naszego języka z rozmowy.

7. Otaczaj się językiem

Im większy i bardziej intensywny kontakt z językiem obcym, tym mniej obcy się on staje i tym łatwiej jest wyrażać w nim swoje myśli. Zadbaj o to, by język, który pragniesz opanować, towarzyszył Ci na każdym kroku - w radiu, telewizji, podczas jazdy samochodem, spaceru, biegania, sprzątania, szukania informacji, czytania dla przyjemności itd. Korzystaj z tego, co oferuje internet i nowoczesna technologia: audiobooki, podcasty, internetowe stacje radiowe, kanały na YouTube, e-booki - cokolwiek przyjdzie Ci do głowy. Jeśli będziesz regularnie i często słyszeć język obcy dookoła siebie, mówienie w nim stanie się dla Ciebie łatwiejsze i bardziej naturalne.

8. Stawiaj sobie wyzwania

Wyzwania są ostatnio bardzo popularne, dlaczego więc nie wykorzystać ich do walki z blokadą językową? Może weekend oglądania seriali wyłącznie w języku, którego się uczysz? Albo godzina dziennie czytania na głos przez dwa tygodnie? Sam wyznacz sobie cel, starając się przy okazji nie zgubić elementu dobrej zabawy!

9. Przygotuj sobie “gotowce”

Jeśli umiejętność mówienia w języku obcym potrzebna Ci jest na co dzień, np. w pracy a bariera językowa to Twoja zmora, przygotuj sobie “gotowce”. Zdania i wyrażenia, których nauczysz się na pamięć, a które przydadzą Ci się w realnych sytuacjach. To nie oszukiwanie, ale forma nauki. W krótkim czasie zapadną Ci one w pamięć, a ich stosowanie stanie się zupełnie proste i naturalne. Stopniowo poszerzaj listę “gotowców”. Po jakimś czasie okaże się, że Twój zasób przydatnych zwrotów jest całkiem spory.

10. Po prostu zacznij mówić

Najważniejszą radę zachowaliśmy na koniec. Niestety, nie ma cudownych sposobów na to, aby bariera językowa zniknęła w kilka minut. Pozytywne nastawienie i opisane powyżej ćwiczenia są bardzo pomocne, jednak prawda jest taka, że nie nauczysz się mówić, jeśli po prostu nie zaczniesz tego robić. Nie przejmując się błędami, budując krótkie, proste zdania. Wykorzystuj każdą okazję do tego, aby szlifować swoje umiejętności, bądź aktywny na zajęciach i po prostu - zacznij mówić!

 

Postaw na dobry kurs konwersacyjny i pozbądź się bariery językowej raz na zawsze! Szkoła językowa ProfiLingua oferuje zajęcia z native speakerami prowadzone stacjonarnie lub online - wybierz formułę, która odpowiada Ci najbardziej. Nauka języków jeszcze nigdy nie była tak wygodna!

Pssst.. jeśli się pospieszysz, masz szansę skorzystać z naszej oferty wakacyjnej: Kursy wakacyjne za 1zł!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.