Nauka języków obcych to świetna przygoda i może dać wiele satysfakcji. Testy w szkole zaliczone na najwyższą ocenę, możliwość oglądania filmów i seriali w oryginale, czy czytanie książek ulubionego pisarza bez konieczności sięgania po tłumaczenie, to tylko kilka przykładów. Jednak nic nie może się równać z przyjemnością, jaką daje umiejętność prowadzenia swobodnej konwersacji z native speakerami. Niestety, bardzo często uniemożliwia to bariera językowa. Jak ją przełamać? Przydatne rady znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.


Języki obce ćwicz przed lustrem

Mimo że na początkowo możesz uznać to za dziwne czy nienaturalne, uwierz, że to fantastyczne ćwiczenie, które pozwoli Ci pozbyć się blokady w mówieniu. Zacznij od reakcji na najczęstsze pytania i sytuacje, np. opowiadanie o sobie, podawanie wskazówek, jak dojść do konkretnego miejsca, opisywanie swojej pracy i znajomych ludzi, zamawianie jedzenia w restauracji, itd.

Nie ucz się całych zdań na pamięć, celem ćwiczenia jest przyzwyczajenie się do konieczności układania wypowiedzi i głośnego jej wymawiania. Kiedy poczujesz się swobodniej, mówiąc sam do siebie, łatwiej będzie Ci pokonać stres w prawdziwej rozmowie prowadzonej w obcym języku.


 

Nie przejmuj się błędami

Pamiętaj, że kiedy rozmawiasz z native speakerem w jego języku (który w sposób oczywisty nie jest Twoim pierwszym językiem), to osoba ta rozumie, że masz prawo popełniać błędy i nie zwraca na nie uwagi. Jeśli trudno Ci w to uwierzyć, zastanów się, jaka byłaby Twoja reakcja, kiedy rozmawiałbyś np. z osobą z Japonii, usiłującą prowadzić konwersację w języku polskim. Czy oczekiwałbyś, że będzie ona budować skomplikowane, złożone zdania, pełne wyrafinowanego słownictwa, bez błędów i z idealnym akcentem? Na pewno nie!

Jeśli tylko Twój rozmówca jest w stanie Cię zrozumieć, nie przejmuj się źle zastosowanym słówkiem czy czasem gramatycznym. Pamiętaj, że popełnianie błędów to zupełnie naturalny element procesu nauki. Trzeba starać się je eliminować, jednak warto podejść do tego na spokojnie.

Business man looking at wall with a bright question mark concept


Blokada językowa - zastępuj zapomniane słowa

W trakcie konwersacji w języku obcym może zdarzyć się, że zapomnisz słówka, które jest Ci potrzebne. Jak sobie z tym fantem poradzić? Zamiast pozwolić, by nastała cisza, nie panikuj i postaraj się zastosować jedno z poniższych rozwiązań:

  • Użyj porównań i opisów. Załóżmy, że zapomniałeś słowa “lew”. Możesz, zamiast tego powiedzieć, że “to duży kot, który mieszka w Afryce i jest królem zwierząt”.
  • Naśladuj dźwięki. Ten sposób przełamania blokady językowej jest nie tylko skuteczny, ale także zabawny i pozwala rozładować atmosferę. Jeśli więc zapomnisz, jak mówi się”lew” w języku obcym, możesz postarać się naśladować jego ryk.
  • Używaj rąk, gestów i min. Czy wiesz, że komunikacja na żywo tylko w niewielkim stopniu opiera się na słowach? Równie ważny jest kontekst i mowa ciała. Wykorzystaj to!

Nie wszystkie z powyższych technik sprawdzą się dla każdego wyrazu, lecz na pewno któraś z nich lub ich kombinacja, okażą się przydatne i pomogą Ci pokonać barierę językową.

 

Zapisz się na konwersacje

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na to, aby opanować sztukę płynnego posługiwania się językiem obcym jest mówienie nim tak często, jak to tylko możliwe. Nie zapominaj także o nauce gramatyki, poszerzaniu słownictwa oraz ćwiczeniu pisania i słuchania - wbrew pozorom, nie jest możliwe rozwinięcie tylko jednej kompetencji językowej, przy kompletnym zaniedbaniu pozostałych.

Jeśli zależy Ci na szybkich rezultatach, zainwestuj w dobry kurs konwersacyjny w sprawdzonej szkole. Wykwalifikowany, doświadczony lektor pomoże Ci w efektywnym pokonaniu bariery językowej. {{cta('bd535945-4ef1-4d8c-af9c-790bca84a366','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.