Las doce uvas de la suerte, czyli dwanaście winogron na szczęście? Sprawdź, o co chodzi w tej sylwestrowej tradycji i dowiedz się, jak rozmawiać o postanowieniach noworocznych po hiszpańsku.

Kiedy w Hiszpanii wybije godzina dwunasta, zamiast radosnych wiwatów i fajerwerków nastaje cisza, w trakcie której każdy zajęty jest próbowaniem dwunastu winogron… Zadanie jest o tyle trudne, że Hiszpanie mają na tę czynność zaledwie kilka chwil.

Każde winogrono powinno zostać zjedzone przy kolejnym uderzeniu zegara. Jeśli komuś się powiedzie, przyjmuje to za dobrą monetę zgodnie ze znaną nam dobrze sentencją: jaki sylwester, taki cały rok.

Jak łatwo się domyślić, ilość winogron przygotowana na tę okazję nie wzięła się znikąd i nie jest przypadkowa. Liczba dwanaście to tutaj odpowiednik dwunastu miesięcy, a każde pojedyncze winogrono może symbolizować osobny cel.

Huczne świętowanie i co dalej...?

Weźmy teraz pod lupę postanowienia noworoczne, o których warto wspomnieć w języku hiszpańskim. Wystarczy, że zaczniesz zdanie od Mi meta para este año es… i wybierzesz któryś z sugerowanych poniżej pomysłów (podanych w bezokoliczniku). Sprawdź, czy znasz słownictwo, a jeśli masz wątpliwości, podpowiedzi znajdziesz w opisach.

#1 Comer saludable

Potrzebujesz dużo energii, żeby sprostać nowym wyzwaniom. Załóżmy więc, że Twoim celem jest zdrowe odżywianie się. Co Ty na to, aby w przerwie między obowiązkami przekąsić owocową lub warzywną sałatkę i nie opychać się już chipsami? Metodą małych kroków możesz wzmocnić pozytywne nawyki oraz dostarczyć organizmowi paliwa niezbędnego do działania na pełnych obrotach.

#2 Hacer Más Ejercicio

Nie od dzisiaj wiadomo, że siedzenie godzinami przed telewizorem może zniweczyć Twoje marzenia o pięknie wyrzeźbionej oraz zdrowej sylwetce. Dlatego kolejnym punktem na naszej liście jest fizyczny ruch. To sposób na utrzymanie ciała w dobrej kondycji, spalenie zbędnych kalorii, ale i ćwiczenie silnej woli, której będziesz też potrzebować przy realizacji innych celów.

#3 Hablar Más Español

Tego punktu nie może zabraknąć na Twojej liście. Jeśli zależy Ci na robieniu postępów i chcesz dogadać się z cudzoziemcem, mówienie jest kluczem do sukcesu. W tym celu dużo słuchaj, powtarzaj, dyskutuj z innymi i łącz przyjemne z pożytecznym. Pamiętaj, że la práctica hace la perfección, czyli praktyka czyni mistrza.

#4 Pasar Tiempo con la Familia

Wybraliśmy ten punkt, ponieważ Hiszpanie są zazwyczaj bardzo przywiązani do swoich rodzin. Jeśli więc miałeś przyjemność osobiście ich u siebie gościć albo sam byłeś u nich w gościnie, mogłeś przy okazji zatęsknić za domową atmosferą. Dlatego teraz jest najlepszy czas, aby postanowić, że spędzisz ze swoimi bliskimi więcej czasu.

#5 Aprender algo nuevo con ProfiLingua

Ambitne cele na przyszłość mają to do siebie, że brzmią pięknie, ale nie realizują się od razu. Być może dlatego postanowienia noworoczne spotykają się zazwyczaj z dużym entuzjazmem, który szybko… wyparowuje. Nie dawaj mimo to za wygraną i zapewnij sobie odpowiednie wsparcie. W centrum edukacyjnym ProfiLingua masz dostęp do różnego rodzaju kursów z zapewnieniem profesjonalnego wsparcia oraz dostępu do najnowszych rozwiązań edukacyjnych i technologicznych. Z takim zasobem możliwości możesz zdobywać kolejne szczyty!

Pozostało Ci jeszcze siedem ze wszystkich dwunastu postanowień, a zatem… Co jeszcze chcesz zdziałać lub ulepszyć w 2022 roku?

Nie czekaj w nieskończoność i zacznij spełniać marzenia już teraz. Zapisz się na nowy kurs w ProfiLingua. Jeśli się pospieszysz, zgarniesz rabat -20%. Więcej szczegółów znajdziesz na naszej stronie (dzieci, młodzież, dorośli). Zapraszamy!