Czy wiesz, że mówienie w języku obcym możesz ćwiczyć także samodzielnie, nie tylko na zajęciach z lektorem? To doskonały sposób na pokonanie bariery językowej, pozbycia się stresu związanego z mówieniem i doskonalenia swoich umiejętności. Jak to robić? Oto podpowiedzi doświadczonych lektorów!

Nie ma mówienia bez słuchania

Zastanawiając się, jak ćwiczyć samodzielnie mówienie w języku obcym, pewnie rzadko przychodzi Ci do głowy słuchanie. Tymczasem te dwie czynności są ze sobą nierozerwalnie związane. Kiedy słuchasz, poznajesz i utrwalasz prawidłowe brzmienie poszczególnych wyrazów, osłuchujesz się z naturalną melodią i intonacją, poszerzasz zakres słownictwa, a często używane struktury gramatyczne i wyrażenia zapadają Ci w pamięć.

To wszystko sprawia, że o wiele łatwiej przychodzi Ci budowanie własnych wypowiedzi, ponieważ dysponujesz pewną bazą, którą ciągle rozwijasz. Co więcej, intensywne i regularne słuchanie języka obcego wpisuje się w metodę immersji językowej, czyli “zanurzenia w języku”. Im częstszy kontakt z językiem obcym sobie zapewnisz, tym szybciej przestawisz się na myślenie w nim, a tym samym przybliżysz się do realizacji marzenia o płynnym mówieniu. 

Stań się cieniem, czyli “shadowing”

Technika shadowingu jest doskonale znana wszystkim studentom filologii obcych, a szczególnie tym, którzy marzą karierze tłumacza symultanicznego lub konsekutywnego. W wersji oryginalnej polega ona na tym, aby powtarzać za mówcą jego wypowiedzi, niczym cień. Nie jest to wcale takie proste, dlatego na użytek samodzielnego ćwiczenia mówienia w języku obcym, warto tę technikę nieco zmodyfikować.

Będzie Ci do tego potrzebne nagranie w języku, którego się uczysz. Możesz skorzystać z YouTuba, podcastu, materiałów do nauki, Netflixa czy audiobooka. Na poziomie początkującym pomocna będzie transkrypcja lub po prostu napisy. Odsłuchaj krótkiego fragmentu, np. jednego zdania, wciśnij pauzę i postaraj się jak najdokładniej je powtórzyć, zachowując podobną intonację i melodię. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt trudne, możesz posiłkować się napisami lub transkrypcją. 

Czytaj na głos i zaprzyjaźnij się ze słownikiem

Czytanie na głos to jedno z najskuteczniejszych metod ćwiczenia mówienia. Przyzwyczajasz się do brzmienia języka obcego, a Twoje usta i język przywykają do pracy w zupełnie inny sposób. W przypadku języków, w których nie funkcjonują zasady regulujące wymowę i odczytywanie zapisu (tak jest np. w angielskim), na pomoc przyjdzie Ci słownik internetowy, który nie tylko podaje znaczenie wyrazów, ale również ich poprawną wymowę. 

Mów do siebie

Nie masz z kim ćwiczyć konwersacji w języku obcym? Mów do siebie! Możesz zacząć od przygotowania krótkiej prezentacji lub przemowy na wybrany przez siebie temat i wygłoszenia go na głos. Prowadź ze sobą dialogi na codzienne tematy, tłumacz zdania, które chciałbyś wypowiedzieć na głos po polsku. Ta metoda będzie jeszcze skuteczniejsza, jeśli nagrasz się podczas mówienia w języku obcym, a następnie odsłuchasz. Dzięki temu wyłapiesz błędy i niepoprawną wymowę, co pozwoli Ci je skorygować. 

Śpiewaj!

Sprawdź słowa swoich ulubionych piosenek w języku, którego się uczysz, upewnij się, że je rozumiesz i śpiewaj na głos. Możesz to robić podczas jazdy samochodem, sprzątania, biegania czy pod prysznicem. Ważne jest, abyś głośno i wyraźnie wymawiał poszczególne słowa. Głośne śpiewania działa podobnie jak czytanie - wzbogaca słownictwo i przyzwyczaja do mówienia w języku obcym.

 Zaangażuj najbliższych

Zachęć najbliższych do tego, aby ćwiczyli razem z Tobą. Róbcie sobie wyzwania, np. weekend mówienia wyłącznie po angielsku lub komunikacja po niemiecku przy każdym posiłku. To świetna zabawa, szczególnie dla dzieci i nastolatków, które mogą wejść w rolę osoby wiedzącej więcej i poprawiać rodziców.

Wszystkie wyżej wymienione sposoby to proste rozwiązania, które bez problemu wdrożysz w swoje codzienne życie. Świetnie uzupełnią i przyspieszą naukę z nauczycielem. Warto jednak pamiętać, że nie mogą jej zastąpić. Doświadczony lektor odpowiednio skoryguje Twoje błędy, których sam nie jesteś w stanie zidentyfikować, zmotywuje do systematycznej pracy, pomoże osiągnąć wyższy poziom umiejętności.

 

Jeśli chcesz swobodnie posługiwać się językiem obcym, postaw na kursy konwersacyjne w szkole ProfiLingua. Przełam barierę językową i mów, co myślisz, w każdym języku!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.