Czy należysz do licznego grona osób, które przynajmniej kilkakrotnie próbowały opanować język obcy i za każdym razem ich plan spalił na panewce? Bardzo możliwe, że stało się tak, ponieważ zabrakło strategicznego elementu skutecznej nauki, czyli dobrego projektu. Jak skutecznie planować naukę języka i co zrobić, aby zrealizować to, co zaplanowaliśmy? Tego dowiesz się z tekstu poniżej!

 

Skąd jesteś? Dokąd zmierzasz?

Te głęboko filozoficzne pytania okazują się bardzo przydatne w planowaniu nauki języka. Skąd jesteś, czyli - jaki jest Twój obecny poziom? Dokąd zmierzasz - gdzie i jak szybko chcesz dotrzeć? Innymi słowy, jaki poziom znajomości języka zamierzasz osiągnąć i w jakim czasie? Zadaj sobie też pytanie, do czego zamierzasz go wykorzystać? Czy Twoim przypadku lepiej sprawdzi się język ogólny, biznesowy, czy może specjalistyczny?

Kiedy ustalisz już, dokąd ma Ci zaprowadzić nauka języka obcego, podziel ją na mniejsze etapy, a po zakończeniu każdego z nich sprawdzaj uczciwie, czego się nauczyłeś. Ten punkt układania skutecznego planu nauki o wiele łatwiej jest zrealizować, kiedy uczęszczasz na dobry kurs językowy. Wtedy o sensowny rozkład materiału i systematyczne monitorowanie postępów w nauce dba doświadczony lektor, który w razie potrzeby zmotywuje Cię do pracy i podpowie, co wymaga więcej Twojej pracy i uwagi.

 

Pokaż, na co Cię stać!

Całkiem możliwe, że w przeszłości zdarzało Ci się planować naukę języka i nie przyniosło to upragnionych efektów. Być może popełniłeś jeden z najczęstszych błędów i przeceniłeś swoje możliwości, zwłaszcza czasowe. Kiedy jesteśmy mocno zmotywowani do czegoś i kieruje nami początkowy zapał, mamy tendencję do planowania niemożliwego. Niestety, później życie weryfikuje nasze plany, a my nie jesteśmy w stanie zrealizować własnych założeń. A stąd już tylko niewielki krok do spadku motywacji i dojścia do wniosku, że “to nie ma sensu”.

Nauka pójdzie Ci szybko i łatwo, jeśli podejdziesz do jej planowania realistycznie. Zakładanie, że dojdziesz od poziomu początkującego do zaawansowanego w rok, jest mało realne. Licz więc siły na zamiary i przeanalizuj swój plan dnia oraz tygodnia. Wyznacz sobie jeden lub dwa terminy w tygodniu, kiedy poświęcisz czas na naukę a dodatkowo 15-20 minut dziennie na powtarzanie i utrwalanie materiału.

 

Systematyczność kluczem do sukcesu

Przechodzimy do najważniejszej części skutecznego planowania nauki języka. Nawet najbardziej genialny plan na świecie nie pomoże, jeśli...nie będziesz go realizował. Możesz uczyć się intensywnie lub powoli, ale nie zobaczysz upragnionych efektów, jeżeli zaniedbasz systematyczność. Podobnie, jak w sporcie każda dłuższa przerwa w treningu sprawia, że Twoja kondycja szybko spada, tak samo w nauce języka zapominasz słówka i zaczynasz mieć problemy z tworzeniem zdań i mówieniem. Brak regularnego kontaktu z językiem i ćwiczenia swoich umiejętności nie oznacza, że zatrzymujesz się w miejscu. Dłuższa przerwa sprawia, że zaczynasz się cofać.

Dlatego, kiedy opracujesz już plan nauki, taki, który opiera się na realnych założeniach, dołóż wszelkich starań, aby go realizować. Poproś o pomoc rodzinę lub przyjaciół, niech przypominają Ci, że miałeś się uczyć. Wyznacz sobie nagrodę, za ukończenie każdego etapu nauki (to może być coś niewielkiego, co sprawi Ci radość). Zapisz na kartce, dlaczego uczysz się tego języka i powieś w widocznym miejscu. Po kilku tygodniach regularna nauka stanie się nawykiem.

Pamiętaj także, żeby nie zagrzebywać się jedynie w papierowych materiałach do nauki. Szukaj okazji do kontaktu z żywym językiem i to w takiej wersji, która będzie dla Ciebie najbardziej atrakcyjna. Kochasz filmy Marvela o superbohaterach, a chcesz nauczyć się niemieckiego? Super! Znajdź wersję Avengersów z niemieckim dubbingiem! Uwielbiasz wędkować “na muchę”? Sprawdź, ile materiałów na YouTube znajdziesz na ten temat w języku, który chcesz opanować. Uczysz się angielskiego, a na widok Jasona Momoa westchnienie samo wyrywa się z Twojej piersi? Znajdź w sieci wszystkie wywiady z tym aktorem! W dzisiejszych czasach możliwości są niemal nieograniczone.

 

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

W realizacji planu nauki na pewno pomoże Ci zapisanie się na dobrej jakości kurs językowy. Kursy językowe online to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którym w nauce przeszkadza chroniczny brak czasu lub możliwości dojazdu do szkoły językowej. To także dobra opcja dla tych, którzy mają problemy ze zmotywowaniem się do samodzielnej nauki. Sprawdź ofertę szkoły ProfiLingua i ucz się wybranego języka szybko i skutecznie!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.