Znajomość języka angielskiego postrzegana jest podobnie, jak umiejętność obsługi komputera - nikogo już nie dziwi i nie daje przewagi na rynku pracy. Pracodawcy traktują tę kompetencję jako coś oczywistego. Standardem staje się obecnie nauka drugiego języka obcego. Jeśli Ty również należysz do szerokiego grona osób, które stawiają na rozwój w tym kierunku, podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze kolejnego po angielskim języka obcego.

Nauka języków a Twoja motywacja

Najważniejszym pytaniem, jakie musisz sobie zadać, zanim wybierzesz konkretny język obcy, jest to, czym się kierujesz? Jaka jest Twoja motywacja do nauki? Czy chcesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrej pracy? Myślisz o emigracji? Kurs językowy postrzegasz jako szansę na samorozwój, poznanie nowych ludzi i poszerzenie horyzontów? A może po prostu lubisz uczyć się języków obcych? Umiejętność komunikacji w języku innym niż ojczysty zawsze nas wzbogaca i stanowi atut, niezależnie od tego, dlaczego chcesz się uczyć, odpowiedź na powyższe pytania pozwoli jednak wybrać kurs językowy najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom.

Język sąsiadów jako drugi

Znajomość języków obowiązujących w państwach ościennych to zawsze bezpieczny i trafny wybór, bez względu na powód, dla którego postanowiłeś się uczyć. Lista zalet związanych z opanowaniem niemieckiego, czeskiego lub rosyjskiego jest całkiem długa:

  • działania handlowe polskich przedsiębiorstw bardzo często obejmują najbliższe geograficznie rynki zagraniczne. Współpraca w zakresie eksportu, importu i usług z państwami sąsiadującymi jest najłatwiejsza logistycznie i najtańsza. Działa to w obie strony, firmy z Czech, Niemiec i Rosji chętnie otwierają swoje oddziały w naszym kraju. Jeżeli kieruje Tobą chęć zdobycia kwalifikacji, które zwiększą Twoje szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy, znajomość niemieckiego, czeskiego lub rosyjskiego otworzy przed Tobą wiele możliwości.
  • nauka któregoś z tych trzech języków niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Jeśli poszerzasz swoje umiejętności ze względu na zamiłowanie do kultury i mowy danego kraju, łatwo będzie Ci wybrać się do niego wybrać i sprawdzić swoje umiejętności w praktyce.
  • Język rosyjski gwarantuje bezproblemową komunikację we wszystkich krajach byłego Związku Radzieckiego, w których z roku na rok chętniej spędzamy urlop. Coraz częściej jest również przydatny w kontaktach biznesowych.

Kolejny język? Wprost z Północnej Europy!

Jeśli naprawdę chcesz się wyróżnić lub planujesz wyjazd za granicę w celu poprawy statusu materialnego, postaw na języki norweski, szwedzki lub fiński. Państwa Północy nie słyną może z dużej ilości słonecznych dni w roku i przyjemnych temperatur zimą, oferują za to wysoki poziom życia i świetne zarobki. Aby skorzystać z ich opiekuńczości i hojności, musisz jednak wykazać się dobrą znajomością języka kraju, do którego się wybierasz. Języki skandynawskie to też świetny wybór dla wszystkich, którzy nie myślą o emigracji, lecz chcieliby zwiększyć swoją konkurencyjność na rodzimym rynku pracy.
Jak wiadomo, nauka języka obcego to nie tylko słówka i gramatyka, ale również kultura danego kraju, W przypadku Norwegii, Szwecji i Finlandii to szczególnie ważne. Mieszkańcy tych krajów od lat okupują czołówkę narodów najbardziej zadowolonych ze swojego życia. Ucząc się ich języka i kultury, mamy szansę “zarazić” się mentalnością i podejściem do życia i wprowadzić pozytywne zmiany we własnym.

Popularne języki na świecie

Wybierając kolejny język, możemy też kierować się jego popularnością na świecie lub podobieństwem do języka obcego, który już znamy, co znacznie ułatwia naukę. Hiszpański, włoski i portugalski zajmują czołówkę rankingu popularności. Hiszpański to zaraz po chińskim, najczęściej używany język na świecie, z łatwością znajdziesz więc dodatkowe materiały do jego nauki w Internecie oraz tysiące ciekawych filmów i programów telewizyjnych. Przyda się podczas wakacyjnych wyjazdów, ale to nie wszystko. Znajomość angielskiego i hiszpańskiego gwarantuje zarobki powyżej średniej krajowej i to już na stanowiskach juniorskich. Jeśli opanowałeś któryś z trzech wymienionych tu języków, nauka pozostałych dwóch jest naprawdę prosta.

Języki przyszłości - arabski i chiński

Angielski zdominował dzisiejszy świat biznesu, polityki i nauki. Coraz częściej pojawiają się jednak prognozy mówiące, że taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie. Eksperci przewidują, że wraz ze starzeniem się społeczeństw europejskich, na znaczeniu zyskają języki postrzegane przez nas obecnie jako zupełnie niszowe - chiński i arabski. Gospodarki państw wschodu prężnie się rozwijają, co może wpłynąć na międzynarodowy status obowiązujących w nich języków. Jeśli więc lubisz być o dwa kroki do przodu i myślisz przyszłościowo, postaw na naukę chińskiego lub arabskiego.


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoły ProfiLingua. Znajdziesz w niej aż 15 różnych języków obcych. Z nami możesz uczyć się w wybrany przez siebie sposób: stacjonarnie, przez internet, grupowo lub indywidualnie. Sprawdź, co możemy Ci zaproponować i ucz się drugiego języka gratis! {{cta('1730d1d9-c7a4-47a1-b001-f7989a61fe80','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.