Nie oszukujmy się - nauka języka obcego nie zawsze przypomina beztroski spacer po ukwieconej łące. Czasami można odnieść wrażenie, że bliżej jej do wspinaczki górskiej. W deszczu. Bez sprzętu. Oczywiście, to porównanie to zamierzona przesada, lecz każdemu zdarzają się dni, kiedy motywacja znika, a znużenie bierze górę. Jak się nie dać zniechęceniu, wytrwać w nauce i odnieść sukces? Poznaj porady naszych lektorów!

Zdefiniuj korzyści

Bardzo ważnym elementem nauki, o który powinieneś zadbać na samym początku nauki jest jasne określenie powodów, dla których ją podjąłeś, a ściślej - korzyści, jakie przyniesie Ci znajomość danego języka obcego. Zastanów się i sprecyzuj, w jaki sposób Twoje życie zawodowe lub osobiste zyska, jeśli opanujesz np. angielski. Czy liczysz na awans? Chcesz zmienić pracę lub wyjechać za granicę? Marzysz o tym, żeby na wakacjach w obcym kraju czuć się komfortowo i bezpiecznie? A może Twoje dzieci wyemigrowały i komunikacja z wnukami wychowanymi za granicą zaczyna być utrudniona? Zdefiniowanie korzyści, które przyniesie Ci nauka języka obcego ułatwi Ci przetrwanie momentów zwątpienia, które zdarzają się każdemu.

Wyznacz cel

Łatwiej osiągnąć kilka mniejszych celów, niż jeden większy, trudniejszy, którego realizacja może zająć kilka lat. Warto więc określić, jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć, a potem podzielić go na krótsze etapy, prostsze w realizacji. Jeśli zatem Twoim zamiarem jest np. zdanie certyfikatu językowego na poziomie B2, a zaczynasz od zera, nie zakładaj, że uda Ci się to za rok, bo zbyt wygórowane, nierealne cele prowadzą jedynie do zniechęcenia i spadku motywacji. Na początku załóż sobie, że nauczysz się opowiadać o sobie i swojej rodzinie, potem dodaj do tego umiejętność zamawiania posiłków w restauracji, itd. Małymi lecz stałymi kroczkami łatwiej dojdziesz tam, gdzie chcesz się znaleźć.

Odkryj, co Ci przeszkadza

Zdarza się, że motywacja znika z bardzo błahych powodów. Źle dobrane materiały, godziny zajęć niezgodne z Twoim naturalnym rytmem dnia czy zbyt duża grupa to problemy, które da się łatwo rozwiązać, np. zmieniając kurs grupowy na indywidualny. Ważne, żeby zidentyfikować problem i poszukać jego rozwiązania, zamiast rezygnować z nauki.
Wyzwaniem, zwłaszcza dla dorosłych, bywa brak czasu na systematyczną naukę w domu, odrabianie prac domowych czy powtarzanie materiału, co opóźnia osiąganie dobrych i widocznych rezultatów. Tutaj pomaga prosta technika - usiądź z kartką i długopisem i przeanalizuj swój plan dnia. Okaże się wtedy, że wygospodarowanie 20 minut dziennie nie jest aż takim problemem. Pamiętaj, to czas zainwestowany w Twój rozwój, który przybliża Cię do osiągnięcia upragnionego celu. Zakupy, sprzątanie, czy przeglądanie mediów społecznościowych poczekają… Ustal konkretny czas, w ciągu dnia, który przeznaczasz na naukę i poinformuj rodzinę, że te 20 minut jest tylko i wyłącznie dla Ciebie. Nie martw się, na pewno poradzą sobie wtedy bez Ciebie!

Sięgaj po ciekawe, autentyczne materiały

Pamiętaj, że nauka języka obcego to znacznie więcej niż tylko kursy i szkolenia językowe. W dzisiejszych czasach z łatwością możesz samodzielnie wzbogacać i urozmaicać swoją edukację językową, dostosowując ją do swoich zainteresowań i potrzeb. Szukaj informacji na interesujące Cię tematy (związane z pracą lub hobby) w języku, którego się uczysz. Zainstaluj na smartfonie aplikację ułatwiającą naukę, jeśli lubisz nowinki techniczne. Czytaj, oglądaj i słuchaj języka obcego w Internecie. Dzięki temu nie tylko szybciej go opanujesz, ale także łatwiej będzie Ci nie stracić motywacji do nauki. Sam się przekonasz, ile radości i satysfakcji sprawia czytanie autentycznego artykułu lub oglądanie talk show w oryginale!

Nagradzaj się!

I ostatnie, lecz wcale nie najmniej ważne. Pamiętaj o tym, żeby nagradzać się za swoje osiągnięcia. Opanowanie nowych słówek, trudnej zasady gramatycznej czy zapamiętanie form czasowników nieregularnych to przecież doskonały powód do tego, żeby sprawić sobie małą przyjemność. Wprowadzanie drobnych nagród powoduje skojarzenie nauki języka obcego z czymś miłym i fajnym, co dodatkowo uprzyjemnia naukę.


Pamiętaj, że kurs językowy jest skuteczny przede wszystkim wtedy, kiedy możesz wybrać jego wariant najlepiej spełniający Twoje potrzeby. Sprawdź ofertę ProfiLingua i ucz się tak, jak chcesz!

{{cta('118960e8-609b-4a2e-be0c-5d1245d5c44d','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.