Czy wiesz, że nauka angielskiego nie musi polegać jedynie na rozwiązywaniu ćwiczeń i pracy z podręcznikiem podczas zajęć? O szybki rozwój własnych umiejętności możesz zadbać samodzielnie i to w całkiem przyjemny sposób. Jak? Czytając książki po angielsku! Dlaczego warto to robić? Po jakie pozycje sięgnąć na różnych poziomach zaawansowania? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Dlaczego warto czytać książki po angielsku?

Nim przejdziemy do listy polecanych książek po angielsku, wyjaśnijmy, co zyskujesz, kiedy czytasz książki w języku obcym. Czy faktycznie warto męczyć się, aby przeczytać coś w oryginale? No cóż, lista zalet jest dość długa:

  • zanurzenie w angielskim - zagłębianie się w książkę różni się od czytania krótkich artykułów lub wpisów w mediach społecznościowych w języku angielskim. W tym pierwszym przypadku Twoje obcowanie z angielskim jest dłuższe, wymaga więcej wysiłku umysłowego i prowadzi do tego, że z czasem zaczynasz po prostu myśleć po angielsku podczas lektury, eliminując z procesu nauki język polski. Częste czytanie książek po angielsku pozwala “poczuć” ten język, zrozumieć go i wypracować sobie intuicję lingwistyczną, która znacznie ułatwia i przyspiesza naukę. Oczywiście, nie stanie się to od razu i będzie wymagać od Ciebie systematyczności, lecz efekty Cię zachwycą.
  • nauka słownictwa w kontekście - jeśli zwalczysz pokusę, aby każde nieznane słowo tłumaczyć na język polski, a postarasz się zrozumieć jego znaczenie z kontekstu, zapamiętasz je na dłużej. Co więcej, będziesz potrafił go użyć we właściwy sposób we własnych wypowiedziach.
  • utrwalenie słownictwa i struktur gramatycznych - treści książek w dużej mierze składają się z najczęściej używanych słów i zwrotów, spotkasz się także z najpopularniejszymi strukturami gramatycznymi, i to powtórzonymi wielokrotnie. Dzięki temu bez trudu je zapamiętasz i utrwalisz.
  • szybsza nauka - edukacja językowa wsparta czytaniem książek po angielsku jest po prostu szybsza, bardziej efektywna i ciekawsza. Zanurzenie się w angielskim tekście, nauka z kontekstu i eliminacja języka polskiego sprawiają, że Twoje marzenie o opanowaniu angielskiego ma szansę ziścić się w krótszym terminie.

Polecane książki po angielsku dla różnych poziomów

Po jakie książki warto sięgnąć na różnych poziomach zaawansowania? Wybór jest ogromny i dobrze jest kierować się własnym gustem, aby czytanie po angielsku były dla Ciebie jak najbardziej atrakcyjne i przyjemne. Jeśli jednak nie wiesz, od czego zacząć, oto kilka naszych propozycji.

Angielski - książki polecane dla poziomu początkującego (A1-A2)

Przygodę z czytaniem książek po angielsku warto zacząć już na samym początku nauki - na to naprawdę nigdy nie jest zbyt wcześnie! Nie musisz od razu mierzyć się z oryginalnymi wydaniami. Najpierw spróbuj sięgnąć po tzw. graded readers, czyli wydania o stopniowanym stopniu trudności. Oferuje je praktycznie każde wydawnictwo, a na okładce znajdziesz informację, dla jakiego poziomu polecana jest konkretna pozycja. Znajdziesz w nich uproszczone wersje wielu znanych tytułów i na pewno wybierzesz z łatwością coś, co Cię zainteresuje.

Inną możliwością jest czytanie prostych bajek i opowiadań dla najmłodszych. Ich język dostosowany jest do możliwości maluchów, a więc całkiem nieskomplikowany.

Angielski - książki polecane dla poziomu średniozaawansowanego (B1-B2)

Jeśli z literki A przeskoczyłeś na B, pora podnieść sobie poprzeczkę. Wciąż możesz korzystać z graded readers na odpowiednim poziomie, najwyższa pora jednak sięgnąć po wersje angielskojęzyczne. Pamiętaj, że niekoniecznie muszą to być dzieła angielskich twórców, równie dobrze sprawdzą się tłumaczenia z innych języków. Na poziomie B1/B2 polecamy literaturę młodzieżową (“Zmierzch”, “Baśniobór”, “Percy Jackson, “Harry Potter”), romanse (“50 Twarzy Greya”) czy kryminały i thrillery, np. angielskie tłumaczenia książek Camilli Lackberg lub Stiega Larssona. Tłumaczenia bywają pisane prostszym językiem niż książki dla dorosłych tworzone przez rodzimych użytkowników języka angielskiego.

 

Angielski - książki polecane dla poziomu zaawansowanego (C1-C2)

Po osiągnięciu poziomu C1/C2 Twój angielski jest na tyle dobry, że wybór literatury anglojęzycznej ograniczony jest jedynie Twoimi osobistymi preferencjami i upodobaniami. Zapomnij o wersjach uproszczonych i sięgaj śmiało po oryginały. Warto śledzić nowości pojawiające się na rynku i wyrobić sobie nawyk kupowania np. jednej książki w miesiącu. Jeśli do tej pory nie czytałeś literatury angielskiej w oryginale i masz obawy, czy dasz sobie radę, zacznij od tytułów, które już znasz.

 

Angielski to nie tylko lingua franca świata biznesu i kultury, ale także piękny i bogaty język, który zachwyca swym bogactwem. Gorąco zachęcamy Cię do tego, abyś sam przekonała się, jaka to frajda i satysfakcja, kiedy czytasz książki w oryginale! A jeśli czujesz, że Twój poziom angielskiego nie pozwala Ci jeszcze w pełni cieszyć się anglojęzycznymi książkami, sprawdź kursy i szkolenia językowe w szkole ProfiLingua i wybierz formę nauki najwygodniejszą dla siebie!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.