W czym tkwi sekret długowieczności Japończyków? Czy chodzi o zdrową dietę, genetykę lub wyspiarski klimat? A może klucz do tej zagadki tkwi w czymś zupełnie innym? Poznaj ikigai - japońską filozofię szczęścia, która mówi, że zadowolenie znajdziesz w… pracy.

Spokój i ciche zadowolenie Japończyków

Co dokładnie znaczy słowo ikigai? “Iki” to po japońsku”żyć”, “gai” oznacza “powód”. W dosłownym tłumaczeniu ikigai oznacza więc “powód do życia”. Podobnie jak duńskie hygge, szwedzkie lagom czy chińskie zen pomaga odnaleźć harmonię, spokój i zadowolenie w codziennych czynnościach. Japońską filozofię szczęścia można opisać jako system motywujący Cię do zerwania się z łóżka każdego poranka.
W węższym sensie termin ten odnosi się do określonych czynności i stanów, które uznajemy za ważne i wartościowe, i w których odnajdujemy cel naszego życia i działań. Mogą to być zarówno drobne, codzienne obowiązki, jak i wielkie plany na przyszłość, które pracowicie wprowadzamy w życie.

Jak znaleźć ikigai?

Japończycy znajdują swoje ikigai i nie ma żadnego powodu, abyś Ty też nie mógł tego zrobić. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, które cierpią na wypalenie zawodowe, utknęli w pracy, której szczerze nienawidzą, albo bardzo chcieliby coś zmienić w swoim życiu, ale nie mają pojęcia, czym właściwie chcieliby się zajmować. W odkryciu Twojego ikigai pomoże Ci poniższa grafika:

ikigaiPrzede wszystkim, musisz zadać sobie cztery pytania:
1. Co kochasz robić?
2. W czym jesteś dobry?
3. Za wykonanie jakiej pracy możesz otrzymać zapłatę?
4. Co jest potrzebne światu?

Znalezienie zajęcia, które spełnia wszystkie te warunki, pozwoli Ci połączyć zawód, pasję, misję i powołanie. Brzmi wspaniale, prawda?
Wszyscy jednak wiemy, że praca to nie wszystko. Równie ważne, o ile nie ważniejsze jest przecież życie osobiste. Nawet jeśli nie możesz zmienić pracy, masz szansę odnaleźć swoje ikigai gdzie indziej. To nie musi być coś doniosłego czy niezwykłego. Poczucie spełnienia, zadowolenia i spokoju mogą przynieść Ci takie czynności, jak gotowanie codziennego obiadu, opieka nad dziećmi, pisanie wierszy lub praca w ogrodzie.


Skąd wiadomo, że to ikigai?

To uczucie trudne do opisania. Prawdziwe poczucie szczęścia według japońskiego przepisu to kombinacja satysfakcji, miłości, zadowolenia i dojrzałości. Prowadzi ono do wyraźnego dostrzegania, jakie wartości liczą się dla nas w życiu, a także - lepszego zrozumienia samego siebie.
Czynności, które pozwalają odnaleźć ikigai, całkowicie nas pochłaniają. Sprawiają, że cieszymy się trwającą chwilą, zanurzamy się w nich kompletnie. Czujemy się kreatywni, pełni sił i potrzebni światu. Ma sporo wspólnego z koncepcją uważności (ang. mindfulness), która zdobyła ogromną popularność na całym świecie. To tłumaczy ogromne przywiązanie Japończyków do rytuałów - np. bardzo złożona ceremonia parzenia herbaty nie skupia się na osiągniętym rezultacie (filiżanka aromatycznego naparu), ale na ostrożnym, uważnym wykonywaniu wszystkich niezbędnych czynności.
Ikigai podkreśla także wartość czynności, które wykonujemy dla samych siebie, takich jak pisanie do szuflady, albo malowanie obrazów, których nikomu nie pokażemy. Takie nastawienie pozwala lepiej poznać samego siebie, odkryć i zaakceptować, w czym leży nasza niepowtarzalność.
Wpływa również na to, jak postrzegamy zadania związane z pracą. Zgodnie z ikigai, praca zawodowa nie powinna być jedynie środkiem do realizowania celów finansowych, lecz stanowić cel sam w sobie. Japońscy rzemieślnicy potrafią wykonywać te same, monotonne czynności przez wiele lat, nie tracąc pasji i zaangażowania - właśnie dzięki filozofii ikigai. Skupiają się na radości, jaką daje im samo zajęcie oraz ciągłe doskonalenie własnych umiejętności. Praca rozumiana w ten sposób przestaje być nużącym obowiązkiem, a staje się dobrem i wartością samą w sobie. Wartością, która uczy nas doceniać “tu i teraz”, skupiać się na bieżącej chwili i cieszyć każdym dniem.

Dowiedz się więcej!

Japonia to fascynujący kraj, z unikalną kulturą, filozofią i tradycjami. Zrozumienie ich staje się o wiele łatwiejsze, jeśli znasz język japoński. Opanowanie mowy Japończyków pozwala głębiej zanurzyć się w ich świat i poznać zasady kierujące ich życiem.

Sprawdź, jakie kursy japońskiego ma w swojej ofercie szkoła ProfiLingua i ucz się tak, jak lubisz!

{{cta('2277bf0f-6b49-4851-a891-7b523647971a','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.