O tej porze roku dni są zdecydowanie za krótkie, a temperatury za niskie. Często promienie słońca widzimy jedynie przez chwilę i to przez okna biura lub warsztatu. W takich warunkach nietrudno popaść w przygnębienie. Co może nas przed tym uratować? Hygge - skandynawska filozofia szczęścia.

Czym jest hygge?

Hygge (wymawiane /ˈhʊɡə/) to duńska filozofia życia, która jakiś czas temu podbiła serca Europejczyków i Amerykanów. Dzięki niej jesień i zima przestają być straszne, a zaczynają stanowić pretekst do umilania sobie życia na wiele różnych sposobów. Koncepcja hygge jest najprawdopodobniej jednym z powodów, dla których mieszkańcy Danii niezmiennie od lat zaliczają się do najszczęśliwszych narodów świata.


Czym jest więc hygge? W języku polskim nie ma słowa, oddającego znaczenie tego terminu, który obejmuje poczucie zadowolenia i przytulności, osiągnięte za pomocą najprostszych rzeczy. Jeśli choć raz czułaś się szczęśliwa, czytając dobrą książkę w wygodnym fotelu i z kubkiem aromatycznej kawy w ręce, gdy za oknem padał okropny, zimny deszcz, albo spędziłaś cudowne popołudnie w najwygodniejszych dresach, oglądając kilka odcinków ulubionego serialu z rzędu, a do tego pozwoliłaś sobie na dodatkowy kawałek pysznego ciasta, doświadczyłaś hygge, nawet o tym nie wiedząc.

Skąd się wzięło hygge?

Historia tego słowa sięga początków XIX wieku, kiedy po raz pierwszy pojawiło się w formie pisanej. Samo hygge pochodzi od norweskiego wyrazu oznaczającego “dobre samopoczucie”. Podczas gdy w Danii jest to po prostu sposób na życie i trudno dokładnie określić, kiedy narodziła się koncepcja spokoju i zadowolenia, reszta świata oszalała na jej punkcie całkiem niedawno. Pierwsze publikacje na temat hygge pojawiły się na rynku około 2016 roku i niemal od razu trafiły do serc wszystkich zmarzluchów.


W 2017 roku szał hygge opanował Stany Zjednoczone. Media społecznościowe zalał hashtag #hygge, a specjaliści z Pinterest opublikowali przewidywanie, że motywy związane ze skandynawską filozofią staną się w najbliższej przyszłości najgorętszym trendem w urządzaniu wnętrz. Nie pomylili się.

Co to znaczy żyć w duchu hygge?

Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy dobrze rozumiesz duńską koncepcję życia w szczęściu i spokoju, spieszymy je rozwiać. Czy np. noszenie ukochanego, rozciągniętego dresu może zaliczać się do życia w duchu hygge? Oczywiście! Praktyczni Skandynawowie mają nawet specjalne słowo - Hyggebukser, odnoszące się do spodni, w których za nic w świecie nie pokazalibyśmy się publicznie, a które uwielbiamy nosić w domowym zaciszu.


Przymiotnik hyggelig opisuje wszystko, co uznajemy za wygodne, miłe, przytulne, fajne, spokojne i dające nam poczucie szczęścia. Samo słówko hygge często łączy się z innymi wyrazami, dodając im ciepła, np. hyggekrog to spokojny, urokliwy kącik, taki jak ulubiony fotel, w którym zwykle czytasz lub odpoczywasz.


Co jeszcze jest hygge? Świece, kominek, ciepłe koce, słodycze domowej roboty, gorące napoje, dobre jedzenie, spotkania z przyjaciółmi, przyjemna muzyka... Jednym słowem wszystko, co kojarzy Ci się ze słowami: “szczęście”, “spokój” i “wygoda”. Brak pośpiechu, prostota i cieszenie się małymi przyjemnościami - oto cała istota i sekret duńskiego dobrego samopoczucia.

A co na pewno NIE jest hygge?

Jeśli spędzasz cały wieczór, wpatrując się ekran telefonu i ignorując wszystkich dookoła, to daleko Ci do hygge. Podobnie jest z zapadaniem w sen zimowy i nie wystawianiem nosa za drzwi w czasie zimy. Długie spacery, najlepiej w towarzystwie rodziny, przyjaciół lub ich futrzastej, czterołapej wersji, łapanie odrobiny słońca i świeżego powietrza, stanowią nieodzowny element duńskiej filozofii szczęścia.


Hygge to także przyjazne, wyrozumiałe traktowanie samego siebie i swoich słabości. Surowe zasady i ograniczenia zdecydowanie nie leżą w duńskiej mentalności. Dogadzaj sobie i uprzyjemniaj życie prostymi, codziennymi rzeczami - oto recepta na odnalezienie radości.

Zrób sobie prezent na Święta!

Skandynawia jest miejscem szczególnym. Mimo długich, mroźnych zim i braku światła słonecznego, tamtejsi mieszkańcy potrafią cieszyć się życiem, jak w żadnej innej części świata. Języki skandynawskie - duński, szwedzki i norweski - są elementem i odzwierciedleniem mentalności narodów północy. Opanowanie ich mowy pozwala na lepsze zrozumienie sposobu postrzegania świata przez Duńczyków, Szwedów czy Norwegów.


Spraw sobie prezent na Święta i sprawdź ofertę szkoły ProfiLingua. Kursy języków skandynawskich prowadzone są w kilku wariantach - stacjonarnie i online, grupowo i indywidualnie. Wybierz najwygodniejszą dla siebie opcję i ucz się z nami!

{{cta('dc04cfee-021c-4669-bfcc-4ac16244b340')}} {{cta('e5bd56ce-bda1-4db1-a491-528195781817')}} {{cta('236b6b43-a08d-4177-98ec-11e334c99c3a')}}

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.