Pracownicy, którzy dobrze sobie radzą w rozmowach z zagranicznymi klientami to prawdziwy aset każdej firmy. Dlatego wielu przedsiębiorców chętnie organizuje kursy języka obcego dla swoich zespołów. Ci, którzy jeszcze tego nie robili, nie są pewni, czy taką inwestycję na pewno można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wyjaśniamy, kiedy jest to możliwe i jakie warunki należy spełnić.

Kiedy kurs językowy dla pracownika można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Kwestię rozliczeń wszelkich kursów i szkoleń dla pracownika reguluje art. 17 Kodeksu pracy. Mówi on, że pracodawca jest zobowiązany umożliwić, a nawet ułatwić podnoszenie kwalifikacji zawodowych osobom, z którymi wiąże go stosunek na podstawie umowy o pracę. Samo “podnoszenie kwalifikacji zawodowych” definiowane jest jako “zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.”

Co oznacza to w praktyce? Pracodawca może zaliczyć kurs językowy dla pracownika do kosztów uzyskania przychodu, kiedy znajomość języka obcego wpływa na faktyczne osiąganie przez firmę wyższych dochodów. Przykładem może być firma transportowa, działająca na terenie całej Europy, której pracownicy potrzebują dobrej znajomości języka obcego celem nawiązywania kontaktu, pozyskiwania zleceń i obsługi klientów. Urząd skarbowy może natomiast zakwestionować odliczenie kosztów szkolenia językowego dla pracownika, który ewidentnie nie ma potrzeby jego stosowania w swoich codziennych obowiązkach, więc podnoszenie jego kwalifikacji w tym zakresie nie przyczyni się do zwiększenia przychodu pracodawcy.

Czy szkolenia językowe dla zleceniobiorców także można wrzucić w koszty prowadzenia działalności?

Coraz większa grupa osób znajduje zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne. Czy w przypadku zleceniobiorców przedsiębiorca może liczyć na rozliczenie kosztów kursu językowego dla pracowników na takich samych zasadach jak opisane powyżej? Tak, jest to możliwe, lecz należy przewidzieć organizację szkolenia już na etapie podpisywania umowy. W jej treści musi znaleźć się zapis o postanowieniu sfinansowania kursu przez zleceniodawcę. Drugim niezbędnym warunkiem jest umieszczenie w umowie informacji, że znajomość języka obcego jest niezbędna zleceniobiorcy do wykonania przez niego zlecenia. Przykładem może być grafik komputerowy wykonujący zlecenie dla zagranicznego klienta - w tym przypadku kompetencje językowe umożliwią sprawną komunikację i pozwolą uniknąć potencjalnych błędów.

Rozliczenie kursów językowych w przypadku właścicieli firm

Jak kwestia rozliczania kursów językowych wygląda w przypadku właścicieli firm i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? Im urząd skarbowy przygląda się nieco dokładniej i nie zawsze możliwe jest zaliczenie tego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu. Organy podatkowe skrupulatnie sprawdzają, czy kurs językowy faktycznie związany jest z prowadzoną działalnością, czy ma charakter osobisty. Przedsiębiorca musi być przygotowany na to, że zostanie poproszony o wskazanie celu wydatku i jego związku z prowadzoną działalnością. Innymi słowy, właściciel firmy powinien wskazać, w jaki sposób kurs językowy przyczyni się do podnoszenia przez niego kwalifikacji oraz zdobywania wiedzy i umiejętności potrzebnych oraz niezbędnych do prowadzenia działalności.

Wbrew pozorom, nie oznacza to, że właściciel firmy nie może zaliczyć lekcji angielskiego lub innego języka do kosztów uzyskania przychodu. Jeśli tylko jego firma prowadzi działania za granicą lub obsługuje klientów obcojęzycznych, jest to wystarczająca podstawa do tego, aby rozliczyć kurs językowy jako koszt.

 

Gdzie szukać najlepszych kursów językowych dla pracowników? Postaw na partnera z największym doświadczeniem w organizacji szkoleń dla firm. Szkoła ProfiLingua oferuje kursy 23 języków na każdym poziomie zaawansowania. Współpracę rozpoczynamy od bezpłatnego audytu językowego i dokładnego zbadania potrzeb naszych Klientów. 31 placówek w całym kraju gwarantuje szybką i sprawną obsługę administracyjną. Sprawdź, co możemy Ci zaoferować!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.