Języki obce to nie tylko kolejny przedmiot szkolny, ale i perspektywa lepszej przyszłości. Nawet jeśli zdałeś już maturę i nie studiujesz filologii obcej, warto w nie inwestować. Czym więc się kierować przy wyborze kursu językowego dla studenta i na jaki język opłaca się postawić? Podpowiadamy w tym artykule.

 

Po pierwsze, po co?

What for? À quoi bon? A che pro? To tylko niektóre ze sposobów na zadanie sobie pytania, po co właściwie chcesz się uczyć języków obcych. Kluczowa okazuje się odpowiedź, ponieważ to ona nada kierunek dalszym staraniom. Dlatego tak istotne jest, by wiedzieć, jakie są Twoje aktualne potrzeby, aspiracje i marzenia.

Oczywiście brak doświadczenia oraz kolejne przemiany na rynku pracy nie ułatwiają podejmowania decyzji. Nie wystarczy więc działanie pod wpływem chwili lub zdawanie się na czyjąś opinię. Musisz liczyć się z ewentualnymi niespodziankami i polegać na własnej wizji.

Po prostu wyobraź sobie siebie za jakiś czas. Zobacz, jak znajomość języka obcego poprawia jakość Twojego życia. Przekonaj się, czy zależy Ci bardziej na budowaniu relacji z obcokrajowcami, czy może na szybkim rozpędzeniu kariery. Wszystkie te informacje to podpowiedź, czego szukasz i jakimi wartościami się kierujesz.

 

Po drugie, jak długo?

Edukacja pozaszkolna to złożony proces i zawsze są dwie strony medalu. Z jednej strony liczą się intuicja i zadowolenie, z drugiej pojawiają się pragmatyzm oraz rozsądek. Nie dziwi więc, że aby podjąć właściwą decyzję, potrzebujesz konkretnych danych. Przede wszystkim musisz ocenić, ile godzin tygodniowo jesteś w stanie poświęcić na naukę i jakie są Twoje moce przerobowe.

Pamiętaj, że jako student działasz na wielu płaszczyznach jednocześnie. Obecny harmonogram zajęć może w dużej mierze determinować, jaki typ kursu wzbudzi Twoje zainteresowanie. Bez wątpienia warto pomyśleć o nowoczesnych rozwiązaniach, takich jak np. połączenie nauki na platformie online z zajęciami z lektorem. Dzięki takiej opcji zyskujesz podwójnie, bo uczysz się w dogodnym dla siebie czasie oraz masz zapewnione merytoryczne wsparcie.

 

Po trzecie, w jaki sposób?

Nie od dzisiaj wiadomo, że są gusta i guściki. Jeden w grupie czuje się jak ryba w wodzie, inny odetchnie z ulgą, kiedy spotka się sam na sam z lektorem i uniknie publicznych prezentacji. Twój temperament oraz osobiste upodobania to kolejny ważny komunikat na temat tego, jakiego kursu potrzebujesz.

Wniosek? Nauka przyniesie wymierne korzyści, jeśli będzie spójna z Tobą. Wiedz, że wbrew swoim wcześniejszym przyzwyczajeniom możesz spróbować czegoś nowego albo pozostać przy sprawdzonych rozwiązaniach. Dlatego dobrze, by szkoła językowa zapewniała Ci szeroki wybór i oferowała kolejne możliwości.

 

Po czwarte, dla jakich korzyści?

Niekwestionowanym plusem dorosłości jest większa niezależność. Możesz podjąć pracę w kraju lub za granicą oraz wybrać język obcy, o którym mogłeś tylko pomarzyć, kiedy chodziłeś do pobliskiego liceum. Jeśli więc zyskałeś większe pole manewru, pozostaje pytanie, co będzie dla Ciebie najbardziej korzystne.

Eksperci wciąż są zgodni, że języki obce podnoszą Twoje szanse na rynku pracy i otwierają furtkę do lepiej opłacanych stanowisk. Jeśli studiujesz logistykę, ekonomię lub administrację, popularne od lat języki to mocna karta przetargowa. Z polskiego serwisu rekrutacyjnego dowiadujemy się również, iż znajomość języka arabskiego, chińskiego czy japońskiego znacząco zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki.

Na co zatem się zdecydować? Tu nie ma sztywnych reguł. Dużo zależy od Twoich osobistych predylekcji, poziomu znajomości języka (bezpłatny test znajdziesz tutaj) oraz wyniku, który ostatecznie Cię zadowoli. Osoby poważnie zainteresowane rozwojem językowym powinny wziąć pod uwagę prestiż kursu oraz dodatkowe korzyści, takie jak np. otrzymanie certyfikatu o randze międzynarodowej.

 

Zajrzyj do naszej internetowej bazy wiedzy i zobacz szkolenie webinarowe o tym, jak dostać się na studia w USA oraz UK. Jeśli szukasz jakości i różnorodności, poznaj największe centrum edukacyjne w Polsce. Sprawdź aktualną ofertę ProfiLingua dla dorosłych i skorzystaj z atrakcyjnych zniżek na kursy dostępnych na stronie.