Chciałbyś swobodnie mówić w języku obcym, ale wciąż borykasz się z blokadą lub po prostu ogromną tremą? Rozwiązaniem Twoich problemów może być kurs konwersacyjny. Jeśli nie wiesz, na czym polegają tego typu szkolenia i czy będą najlepszym wyborem właśnie dla Ciebie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Na czym polegają kursy konwersacyjne?

Czym różni się kurs konwersacyjny od standardowego? Najprostsza odpowiedź brzmi - niemal wszystkim. Podczas “zwykłego” kursu uwaga Twoja i nauczyciela podzielona jest pomiędzy różne aspekty języka - czytanie, słuchanie, pisanie, mówienie i gramatykę. Siłą rzeczy, nie ćwiczysz jedynie konwersacji, duża porcja czasu przypada na pracę z podręcznikiem i wykonywanie ćwiczeń pisemnych.

Zupełnie inaczej wyglądają zajęcia na kursie konwersacyjnym. Tutaj celem jest rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i swobodnego wypowiadania się. Formuła lekcji obejmuje więc wszystkie możliwe aktywności prowadzące do doskonalenia tych kompetencji: odgrywanie ról, prezentacje, relacjonowanie, dialogi na podstawie scenariusza, opisywanie, negocjowanie, zgadywanki, odpowiadanie na pytania i formułowanie pytań, wyrażanie opinii i przypuszczeń na podany temat itd.

Na kursie konwersacyjnym dużą rolę odgrywa nie tylko praktyka, ale także nauka i ćwiczenia mające na celu poszerzenie zakresu słownictwa, ponieważ nic tak nie przeszkadza w płynnym mówieniu, jak braki w leksyce. Dlatego możesz spodziewać się, że nauczyciel zada Ci pracę domową, np. zapoznanie się z materiałem bazowym: tekstem, nagraniem lub zestawem słownictwa, abyś mógł przygotować się do prowadzenia rozmowy na podany temat na kolejnych zajęciach.

Najbardziej efektywny kurs konwersacyjny to ten, gdzie pracujesz w grupie. Dlaczego? Ponieważ najmocniej przypomina realną sytuację. Jeśli ćwiczysz mówienie tylko z nauczycielem, w naturalny sposób przejmuje on rolę eksperta, pomaga Ci, podpowiada i podtrzymuje rozmowę. Jeśli jesteś zmuszony do prowadzenia dialogu także z osobą, która tego nie robi, szybciej i skuteczniej rozwijasz umiejętność komunikacji w języku obcym.

Dla kogo kurs konwersacyjny to dobry wybór?

Kiedy warto zdecydować się na kurs konwersacyjny? Wbrew pozorom, nie jest to rodzaj szkolenia, które spełni potrzeby każdego i zawsze, choć w większość przypadków rzeczywiście jest trafnym wyborem. Zapisz się na kurs konwersacyjny, jeśli:

  • osiągnąłeś przynajmniej poziom B1 w języku obcym - jeżeli dopiero rozpoczynasz naukę, same zajęcia konwersacyjne to po prostu za mało, żeby dobrze opanować język;
  • masz problem z blokadą językową - w tym przypadku kurs konwersacyjny to najlepszy i najszybszy sposób na pokonanie problemu. Szczególnie polecamy zajęcia prowadzone wyłącznie przez native speakerów, na których nie sposób uciec się do polskiego, kiedy zapomnisz jakiegoś słówka;
  • czeka Cię ustny egzamin językowy - jeżeli planujesz w przyszłości zdawanie matury z języka obcego lub innego egzaminu, który obejmuje część ustną, zapisanie się na kurs konwersacyjny to świetny pomysł. Przywykniesz do mówienia, co pomoże Ci zminimalizować stres i otrzymać więcej punktów.
  • często wyjeżdżasz za granicę - wyjazdy poza granice naszego kraju wiążą się z koniecznością rozmawiania w języku obcym, np. w hotelu, na lotnisku czy w sklepie. Na pewno poczujesz się pewniej i bardziej komfortowo, jeśli wcześniej poćwiczysz język.
  • planujesz emigrację - jeżeli myślisz o wyjeździe za granicę na stałe lub nawet do pracy sezonowej, kurs konwersacyjny to właściwie niezbędny element przygotowań. Zamiast rzucać się na głęboką wodę i liczyć na to, że “jakoś to będzie”, znajdź kurs prowadzony przez native speakera pochodzącego z okolic, w które się wybierasz i osłuchaj się z akcentem.
  • pracujesz z językiem obcym każdego dnia - odbierasz telefony, obsługujesz klientów, pracujesz w supporcie, prowadzisz negocjacje lub prezentacje - te wszystkie czynności wiążą się z wymogiem płynnej komunikacji w języku obcym. Kurs konwersacyjny pomoże Ci podnieść kompetencje i udoskonalić swoje umiejętności.
  • chcesz utrzymać kontakt z językiem - jeśli osiągnąłeś już poziom zaawansowany i nie chcesz, aby Twój język zardzewiał, kurs konwersacyjny to doskonały sposób na podtrzymanie umiejętności mówienia.

 

Szkoła ProfiLingua oferuje kursy aż 16 języków obcych w najwygodniejszej dla Ciebie formie - stacjonarnie lub przez Internet. Sam zdecyduj, jak wolisz się uczyć! Sprawdź naszą ofertę i mów swobodnie w każdym języku!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.