Polski system edukacji jest coraz częściej i głośniej krytykowany za nadmiar testów, przeładowaną podstawę programową i zbyt liczne klasy. Nauczyciele przeciążeni obowiązkami administracyjnymi rzadko mają możliwość poświęcenia odpowiedniej ilości czasu każdemu dziecku. Reakcją na ten stan rzeczy jest rosnąca popularność edukacji domowej. Co warto o niej wiedzieć?

Jakie są zalety edukacji domowej?

Czy rzeczywiście warto decydować się na edukację domową? Jej zalety dostrzegają przede wszystkim rodzice dzieci wyjątkowo uzdolnionych oraz tych, które potrzebują dodatkowego wsparcia. To właśnie te grupy uczniów cierpią najbardziej w systemie promującym naukę pamięciową i “pod klucz”

Tymczasem autorzy raportu „Future of skills. Employment in 2030” (“Umiejętności przyszłości 2030”) nie mają wątpliwości, że naszym dzieciom potrzebne będą w dorosłym życiu zupełnie inne kompetencje. Jako kluczowe, wymienią między innymi:

 • sztukę dedukcji
 • kompleksowe rozwiązywanie problemów
 • koordynację
 • myślenie logiczne i krytyczne
 • ocenę i podejmowanie decyzji
 • zarządzanie zasobami finansowymi
 • znajomość języków obcych.

Edukacja domowa pozwala na rozwój tych umiejętności w o wiele większym stopniu niż standardowe lekcje w szkole. Wystarczy zwizualizować sobie warunki, w jakich dziecko przyswaja nowy materiał. Porównajmy:

EDUKACJA DOMOWA

SZKOŁA

●       tempo i sposób przekazywania wiedzy dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka, 

●       duża ilość testów i ocen generujących stres; 

●       nauka oparta na naturalnej ciekawości i wykorzystaniu autentycznych, interesujących materiałów i technik, np. wycieczek do muzeów; 

●       mniej czasu poświęcanego na naukę, średnio 3 godziny dziennie, co daje większe możliwości rozwijania pasji lub np. zajęcia sportowe lub kursy językowe;

●       przyjazne środowisko.

●       tempo i sposób przekazywania wiedzy takie same dla wszystkich,

●       brak testów i ocen, brak niepotrzebnego stresu; 

●       nauka przede wszystkim pamięciowa, “dla ocen”, nie rozbudzająca zaciekawienia w dziecku; 

●       dziecko spędza w szkole kilka godzin dziennie, a następnie kolejne, odrabiając pracę domową; ciągły brak czasu na rozwój zainteresowań;

●       zagrożenia zachowaniami agresywnymi; hałas i tłok, trudne szczególnie dla dzieci o wysokim stopniu wrażliwości.

 

 

Edukacja domowa - czy ma jakieś wady?

Czy edukacja domowa to rozwiązanie dla każdego? Na pewno nie, ale nie jest to także rozwiązanie tak niedostępne dla przeciętnego rodzica, jak mogłoby się wydawać. Od 25 lat funkcjonują w polskim prawie zapisy, które umożliwiają wprowadzenie tej formy nauki każdemu. Wystarczy dostarczyć dyrekcji szkoły, do której uczęszcza nasza pociecha, komplet wymaganych dokumentów, w skład których wchodzą:

 • oświadczenie o zapewnieniu dziecku warunków do nauki,
 • opinia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej,
 • zobowiązanie o przystępowaniu co roku przez dziecko do egzaminów klasyfikacyjnych.

Egzaminy, w zależności od ustaleń dyrektora, mogą odbywać się raz lub dwa razy w roku i nie obejmują wf-u oraz plastyki. Konieczność dostosowania się do terminów egzaminów oraz wymaganego zakresu materiału, to jedno z dwóch największych wyzwań, jakie stoją przed rodzicami decydującymi się na edukację domową.

Drugim jest znalezienie pokładów konsekwencji i motywacji do regularnej pracy, ponieważ w tym modelu nauki, to właśnie na rodzicach spoczywa całkowita odpowiedzialność za wyniki. Na szczęście, mogą oni liczyć na wsparcie grup zrzeszających zwolenników domowej nauki oraz coraz większej ilości specjalizujących się w niej prywatnych instytucji i nauczycieli.

Czy edukacja domowa jest wyborem właśnie dla Ciebie? Zanim podejmiesz decyzję, przemyśl dokładnie wszystkie za i przeciw. Jeśli jesteś gotowy poświęcić kilka godzin dziennie na pracę z dzieckiem, masz możliwość pogodzenia tego z pracą lub możesz z niej zrezygnować i nie boisz się odpowiedzialności, na pewno warto rozważyć taką opcję.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.