Metoda SITA wydaje się spełnieniem marzeń każdej osoby uczącej się języka obcego. Obiecuje osiągnięcie upragnionych rezultatów praktycznie bez dużego wysiłku ze strony ucznia, za to w warunkach głębokiego relaksu. Czy to możliwe? W dzisiejszym artykule przyglądamy się prawdom i mitom dotyczącym metody SITA.

 

Na czym polega nauka metodą SITA?

Metoda SITA to odmiana metody nauczania języków obcych zwanej sugestopedią. U jej podstaw leży założenie, że nauka w stanie głębokiego odprężenia pozwala na osiągnięcie o wiele lepszych wyników, niż ta znana z tradycyjnych kursów językowych. 

Każdy poziom w metodzie SITA obejmuje jeden podręcznik zawierający dziesięć osobnych lekcji. Każda lekcja składa się z dialogu w wersji obcojęzycznej i polskiej (umieszczone są bezpośrednio obok siebie, w dwóch kolumnach), słowniczka, wprowadzenia teoretycznego do konkretnego zagadnienia gramatycznego oraz jednego - dwóch ćwiczeń. 

Pierwszym etapem pracy z lekcją jest tzw. inicjacja, czyli zapoznanie się z treścią dialogów i tematyką lekcji. Następnie przechodzimy do najważniejszej części, czyli odsłuchiwania nagrania w stanie głębokiego odprężenia.

Do nauki metodą SITA niezbędne jest specjalne urządzenie, które od momentu opracowania metody w 1984 roku jest systematycznie unowocześniane. Obecnie stosuje się jego czwartą generację. Zadaniem urządzenia, które przypomina nieco kosmiczne okulary, jest połączenie bodźców wzrokowych (czerwona, migająca dioda) i słuchowych (tzw. dźwięk bio), co wpływa na głębokość i częstotliwość oddechu osoby uczącej się i osiągnięcie przez nią stanu głębokiego relaksu. 

Gdy to już nastąpi, uczeń słyszy nagranie dialogu, trzykrotnie, za każdym razem w szybszym tempie. Ostatnim etapem jest samodzielna praca z podręcznikiem i wykonanie zawartych w nim ćwiczeń. Ważnym elementem metody SITA jest powtarzanie przerobionych już lekcji. Po zakończeniu nowej jednostki należy powtórzyć poprzednią.

 

Jakie zalety ma nauka metodą SITA?

Wiele osób sięga po metodę SITA w przekonaniu, że dzięki jej nowatorskiemu podejściu do nauczania, opanują język obcy szybko i bez żadnego wysiłku ze swojej strony. Niestety, to nie do końca prawda.

 

Metoda SITA bez wątpienia posiada wiele zalet. Najważniejsze z nich, to:

  • możliwość zapamiętania dużej ilości nowych słów i wyrażeń w stosunkowo krótkim czasie - największym plusem metody SITA jest fakt, że stosując ją, szybko poszerzysz zakres znanego słownictwa. Wielokrotne odsłuchiwanie dialogów, system powtórek oraz praca z ćwiczeniami zamieszczonymi w podręczniku przekłada się na naprawdę wysoki procent zapamiętanych słów i zwrotów.
  • elastyczność - podręczniki i urządzenie SITA możesz kupić i korzystać z nich w dowolnym momencie i z dowolną częstotliwością. Jest to więc metoda mocno elastyczna, która pozwala na dostosowanie nauki do codziennego grafiku.
  • kontakt z językiem - odsłuchiwanie dialogów to forma kontaktu z językiem obcym, a ten trudno przecenić. Im więcej i częściej masz szansę obcować z językiem, którego się uczysz, tym szybsze postępy poczynisz.
  • przyjemny sposób nauki - metoda SITA to świetny sposób na … relaks. Bez względu na efekty nauki, okazja do wypoczynku i wyciszenia w naszej zabieganej codzienności to coś dobrego. Szczególnie gdy wynika z tak szczytnego celu, jakim jest opanowanie języka obcego.

 

Metoda SITA - wady i mity

Pora przyjrzeć się drugiej stronie medalu.  Przecież nic na świecie nie ma jedynie zalet, prawda? W przypadku metody SITA też tak niestety jest.

Największym mitem związanym z tą metodą jest przekonanie, że stosując ją, nauczysz się języka. Jeśli “nauczenie się języka obcego” rozumiemy jako umiejętność komunikacji w tym języku w dowolnym kontekście oraz zdolność budowania własnych wypowiedzi ustnych i pisemnych, pozwalających na wyrażenie myśli w każdej sytuacji, okazuje się, że metoda SITA po prostu nie działa.

To doskonały sposób na zapamiętanie dużej ilości słownictwa, nie stwarza ona jednak możliwości używania i ćwiczenia go w sposób praktyczny. Metoda SITA opiera się na dwóch pasywnych umiejętnościach językowych: słuchaniu i czytaniu. Uczniowie nie mają szans na ćwiczenie konwersacji i pisania.

Metoda SITA nie nauczy Cię dostosowywania wypowiedzi do potrzeb konkretnej sytuacji. W dialogach pojawia się wiele przydatnych wyrażeń, jest to jednak ograniczona liczba. Prawdziwa komunikacja, w realnym życiu wymaga plastyczności języka, umiejętności budowania własnych wypowiedzi. Tego, niestety nie nauczysz się, stosując omawianą metodę nauki.

 

Jeżeli szukasz sposobu na skuteczną naukę języka obcego, a przy tym zależy Ci na elastyczności i innowacyjnym podejściu, sprawdź ofertę szkoły ProfiLingua. Ucz się grupie lub indywidualnie, w szkole stacjonarnej lub wygodnie - przez Internet, bez konieczności dojazdu. Zapraszamy do kontaktu!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.