Nauka języka obcego to dla wielu osób synonim trudu, potu, łez i masy wydanych pieniędzy. Nic więc dziwnego, że jeśli ktoś obiecuje nam, że w 10 dni i to za niezbyt wygórowaną cenę, opanujemy podstawy języka, poświęcając na to raptem 30 minut dziennie, z radością sięgamy po to rozwiązanie. Tak właśnie reklamuje się Metoda Krebsa. Czy faktycznie jest to cudowny remedium na kłopoty z nauką języków obcych? Przyjrzyjmy się, jak to działa.

 

Na czym polega Metoda Krebsa?

Kurs składa się z czterdziestu lekcji, każda z nich trwa czterdzieści minut. Praca polega odsłuchiwaniu dialogu w języku obcym. Następnie kursant powtarza za nagraniem słowa, a potem całe wyrażenia. Dialog jest dość krótki - trwa nie dłużej niż dwie minuty, jednak całe czterdzieści minut lekcji polega na odsłuchiwaniu i powtarzaniu fraz, które w nim występują. Materiał podzielony jest na części różnej długości. Zdarza się nawet odsłuchiwanie dialogu od końca.

 

Dlaczego Metoda Krebsa nie działa?

Kontrowersje wzbudza już sam fakt, że metoda nauki o nazwie sugerującej, że stworzył ją Emil Krebs jest - powtarzając za oficjalną stroną internetową - doskonalona od ponad czterdziestu lat. Nietrudno obliczyć, że czterdzieści lat wstecz panowały lata siedemdziesiąte. Strona internetowa została stworzona w 1999 roku, więc zakładając, że treści na niej nie są aktualizowane, początek Metody Krebsa może sięgać 1959 roku. 

Tymczasem Emil Krebs, niezwykły poliglota, który władał biegle 68 językami, zmarł w 1930 roku i nie istnieją żadne dowody na to, że miał cokolwiek wspólnego z metodą, która wykorzystuje popularność jego nazwiska. W jego czasach dostęp do nagrań we wszystkich językach, które opanował, był zresztą, co tu kryć, mocno utrudniony (szczególnie tych mniej popularnych, np. staromongolskiego).

Kolejnym problemem z Metodą Krebsa jest fakt, że opiera się ona na rzekomo na “totalnej immersji językowej - kursant jest “zanurzony” w języku, osłuchuje się z nim, powtarza dialogi, a “jego mózg chłonie język, jak gąbka wodę”. Warto zdawać sobie sprawę, że kontakt z językiem obcym przez czterdzieści minut dziennie nie ma nic wspólnego z metodą immersji językowej, która polega na tym, że jesteś otoczony językiem, którego chcesz się nauczyć praktycznie przez cały czas. Dzieje się tak np. podczas wyjazdu za granicę, możesz też samodzielnie przyspieszyć naukę języka obcego, np. słuchając zagranicznego radia, oglądając telewizję i czytając wiadomości w języku docelowym.

W materiałach marketingowych Metody Krebsa możemy przeczytać, że nauka odbywa się w sposób podobny do tego, jak u małych dzieci “przy pomocy naturalnych mechanizmów - automatycznych i nieświadomych”. Problem w tym, że wszystkie poważne badania naukowe, które przeprowadzono do tej pory, potwierdzają, że osoba dorosła po prostu nie jest w stanie przyswajać języka w dokładnie taki sam sposób, jak kilkuletnie maluchy. Zmiany, które zachodzą w naszych mózgach w okresie dojrzewania, sprawiają, że nie PRZYSWAJAMY języka, ale się go UCZYMY. To dwa zupełnie odmienne procesy.

Chwytliwy slogan reklamowy Metody Krebsa - “Opanuj roczny kurs językowy w niecały miesiąc” odwołuje się do naturalnej chęci zminimalizowania czasu i wysiłku włożonych w naukę języka. Jeśli uznamy, że słowo “opanować” obejmuje jedynie nauczenie się na pamięć określonej liczby słów i wyrażeń, możemy się zgodzić, że to prawda.

Jeżeli jednak “opanowanie języka obcego” rozumiemy jako umiejętność prowadzenia w nim rozmowy, czytania, pisania i rozumienia autentycznych komunikatów, trzeba jasno powiedzieć, że metoda ta po prostu nie działa.

Niestety, nie istnieją żadne magiczne sposoby nauczenia się języka obcego w dwa tygodnie, 15 razy szybciej czy przez sen. Osoby, którym faktycznie zależy na nauczeniu się angielskiego, niemieckiego czy innego języka muszą nastawić się na to, że czeka ich trochę pracy, a widoczne rezultaty nie pojawią się w ciągu kilku dni.

Na szczęście, dzięki nowoczesnej technologii możesz znacznie uprzyjemnić i ułatwić sobie naukę. Korzystaj z zasobów Internetu, wypróbuj ciekawe aplikacje mobilne, śledź interesujące Cię profile w mediach społecznościowych prowadzone w języku, którego chcesz się nauczyć. A przede wszystkim - zainwestuj w sprawdzony kurs językowy, prowadzony przez doświadczonych, wykwalifikowanych lektorów. W szkole ProfiLingua możesz uczyć się w grupie lub indywidualnie, w szkole stacjonarnej lub bardzo wygodnie - online. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.