Kiedy uczysz się języka obcego w szkole, nie możesz wybrać metody, która najbardziej Ci odpowiada. Gdy jesteś dorosły, sprawy wyglądają zupełnie inaczej! Możesz próbować, testować i zdecydować się na tą, która sprawi, że nauka stanie się przyjemnością. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze metody nauki języków obcych dla dorosłych.

Metoda komunikatywna

Już sama nazwa wskazuje na to, czym jest metoda komunikatywna. Jej celem jest rozwinięcie w uczniu praktycznej zdolności komunikacji i przełamanie bariery językowej. Podczas zajęć ćwiczone są równolegle wszystkie cztery umiejętności językowe: czytanie, słuchanie, pisanie i mówienie. Gramatyka jest ważną częścią procesu nauki, lecz traktuje się ją jako narzędzie pozwalające budować zrozumiałą komunikację, więc szlifowana jest w sposób praktyczny, a nie teoretyczny. Metodę komunikatywną możesz zastosować w nauce każdego języka.

Metoda Callana

Lata największej popularności Metody Callana w Polsce przypadają na lata 90-te ubiegłego wieku oraz pierwszą dekadę obecnego. Słuchacze nie uczą się gramatyki, a większość zajęć spędzają na powtarzaniu tzw. “drills”, czyli ćwiczeniu wyuczonych odpowiedzi na znane wcześniej pytania. Celem Metody Callana jest przede wszystkim zapamiętanie dużej ilości słownictwa, utrwalenie stałych wyrażeń i przełamanie bariery językowej. Za jej pomocą możesz poznawać język angielski i niemiecki.

Metoda SITA

Metoda SITA kusi nauką bez wysiłku, w stanie relaksu. Specjalne urządzenie przypominające okulary zapewnia odpowiednie bodźce słuchowe i wzrokowe, aby wprowadzić osobę, która z niego korzysta w stan głębokiego odprężenia. Zaśnięcie podczas lekcji to norma i jest traktowane jako coś zupełnie naturalnego. Metoda SITA to opcja dla osób lubiących ciekawostki i niestandardowe rozwiązania. Możesz wybierać pomiędzy kursami angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego.

Immersja językowa

Immersja językowa polega na całkowitym zanurzeniu się w języku, który pragniemy poznać. W idealnych warunkach następuje ono podczas pobytu w innym kraju, gdzie jesteśmy otoczeni przez język docelowy i zmuszeni do komunikacji wyłącznie w nim. W rzeczywistości niewiele osób może sobie pozwolić na luksus wyjazdu za granicę i pełną immersję. Na szczęście, w dzisiejszych czasach całkiem łatwo możemy odtworzyć podobne warunki bez względu na to, gdzie mieszkamy. Wystarczy skorzystać ze zdobyczy nowoczesnej technologii i łatwego dostępu do internetu. W “zanurzeniu się w języku” pomogą Ci filmy i seriale oglądane w oryginale, podcasty, audiobooki, oryginalne teksty na stronach internetowych, internetowe stacje radiowe i telewizyjne, media społecznościowe i YouTube.

Immersja językowa jest jedną z najskuteczniejszych metod nauki i możesz swobodnie łączyć ją z innymi sposobami poznawania języka, bez względu na to, który z nich postanowiłeś opanować.

Blended Learning

Metoda blended learning polega na połączeniu zajęć z nauczycielem z samodzielną nauką na platformie edukacyjnej lub w aplikacji mobilnej. Wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością oraz wyjątkowym komfortem nauki. Ta pierwsza wynika z faktu, że podczas lekcji z lektorem możesz skupić się na ćwiczeniu komunikacji, natomiast słownictwo i gramatykę szlifujesz we własnym tempie na platformie online. To bardzo wygodny system, który pozwala na dopasowanie nauki do innych zajęć - ćwiczenia na platformie możesz wykonywać w dowolnym miejscu i czasie. Blended learning zdecydowanie jest metodą nauki na miarę XXI wieku.

 

Szukasz najlepszej dla siebie metody nauki? Sprawdź kursy hybrydowe w szkole ProfiLingua! Wypełnij formularz i dowiedz się, dlaczego nasza szkoła to najlepszy wybór!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.