Problemy z prawidłową wymową słów w języku obcym dotyczy wielu z nas. Wynikają one z różnych przyczyn. Na szczęście, większość z nich łatwo zidentyfikować i usunąć w procesie nauki. Co robić, aby nauka akcentu języka obcego była skuteczna, a Twoja wymowa zachwycała? Odpowiedzi znajdziesz w tekście poniżej!

 

Skąd biorą się problemy z prawidłową wymową?

Dlaczego wymowa w języku obcym bywa dla Polaków problematyczna, i to bez względu na to, jaki język obcy postanowili opanować? Wiele osób upatruje przyczyn w utrwalonych stereotypach, np. dotyczących wieku (“tylko małe dzieci mogą nauczyć się prawidłowego akcentu”) lub sposobu nauki (“żeby mieć poprawną wymowę, trzeba wyjechać za granicę”). Tymczasem, najczęstszym powodem tego, że nasz akcent jest daleki od ideału, są błędy popełniane podczas nauki:

 • nieprzywiązywanie uwagi do prawidłowej wymowy - większość dorosłych osób marzy o tym, aby jak najszybciej zacząć mówić w języku obcym i skupiają się na tym właśnie celu. Niestety, często cierpi na tym ilość uwagi przykładanej do prawidłowej wymowy. Nauka obcego akcentu jest możliwa, wymaga jednak wykonywania ćwiczeń, nauki alfabetu fonetycznego i staranności w mówieniu.
 • skupienie na czytaniu i zaniedbywanie słuchania - jeśli twoja edukacja językowa oparta jest głównie na pracy z tekstem i rozwiązywaniu ćwiczeń gramatycznych, istnieje spore ryzyko, że Twoja wymowa będzie daleka od poprawnej. Poza czytaniem i gramatyką konieczne jest słuchanie języka obcego i konwersacja, podczas której nauczyciel skoryguje nieprawidłowy sposób wymawiania poszczególnych słów.
 • niecierpliwość i zbyt szybkie mówienie - w językach obcych często występują dźwięki, których próżno szukać w polskim. Co więcej, niektóre z nich, np. angielski sposób wymawiania głoski “r”, są uważane za nieprawidłowe w naszym języku. Aby móc się pochwalić dobrym akcentem, musimy uczyć się mówić powoli i dokładnie. Tylko w taki sposób możemy opanować i zautomatyzować właściwą wymowę obcych dźwięków.
 • negatywne nastawienie - nie ulegaj stereotypom głoszącym, że tylko dzieci są stanie dobrze opanować obcy akcent. Negatywne nastawienie tylko utrudni Ci zadanie, a dawanie wiary nieprawdziwym, obiegowym opiniom w niczym Ci nie pomoże. Znacznie bardziej sensowne jest poproszenie o radę i pomoc doświadczonego lektora.

 

Nauka akcentu języka obcego - jak to zrobić?

Wiesz już, co na pewno nie pomoże Ci w nauce obcego akcentu. Pora przyjrzeć się sposobom na to, aby go opanować. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie wymaga to ogromnych nakładów finansowych czy czasowych. Wystarczy, że wdrożysz w życie kilka sprawdzonych sposobów polecanych przez lektorów szkoły ProfiLingua.

 • poznaj alfabet fonetyczny - alfabet fonetyczny to te dziwne znaczki, które umieszcza się w słowniku w kwadratowych nawiasach. IPA (International Phonetic Alphabet) został stworzony w celu umożliwienia zapisu poprawnej wymowy dowolnego języka na świecie. Poszczególne symbole nie odnoszą się do liter, ale dźwięków. Jeśli zależy Ci na dobrym akcencie, koniecznie zapoznaj się bliżej z alfabetem fonetycznym, gdyż bardzo ułatwia on naukę. Dzięki niemu obok znaczenia nowego słówka możesz także zanotować, jak wymawiać je w poprawny sposób.
 • słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj - prawidłowy akcent nie ogranicza się do wymowy pojedynczych słów i opanowania obcych dźwięków. Istotna jest również intonacja, melodia, poprawne akcentowanie sylab, a w przypadku niektórych języków - także tony. Jeśli chcesz stosować je w poprawny, naturalny sposób, powinieneś jak najwięcej słuchać autentycznego języka. Staraj się wykorzystywać każdą sposobność, aby słuchać radia, podcastów, audiobooków, wiadomości czy wywiadów w języku, którego się uczysz. Zwracaj uwagę na to, jak mówią native speakerzy.
 • czytaj na głos - czytanie na głos to doskonały sposób na ćwiczenie poprawnej wymowy. W przeciwieństwie do mówienia, podczas czytania nie musisz skupiać się na układaniu zdania i możesz poświęcić całą uwagę właściwej artykulacji.
 • powtarzaj - powtarzaj zdania wypowiadane przez native speakerów, starając się przy tym jak najwierniej naśladować ich sposób mówienia. Możesz wykorzystać do tego zasoby Internetu, np. materiały z YouTube lub seriale na Netflixie.
 • nagrywaj się - to bardzo efektywne ćwiczenie, wykorzystywane przez studentów filologii obcych. Użyj smartfona, aby nagrać swoją wypowiedź w języku obcym lub to, jak czytasz na głos dłuższy tekst. Często jesteśmy zupełnie nieświadomi popełnianych przez siebie błędów, także tych w wymowie. Obejrzenie własnego nagrania pozwala wychwycić i poprawić nieprawidłowości.
 • zapisz się na kurs konwersacyjny - pamiętaj, że dobrym sposobem na nabycie pięknego akcentu jest uczestnictwo w kursie konwersacyjnym. Rozmowa z nauczycielem to nie tylko kontakt i osłuchanie się z dobrym akcentem, ale także możliwość korygowania własnych błędów.

Czy to możliwe, aby nauczyć się akcentu języka obcego? Zdecydowanie tak! Języki obce możesz poznawać i szlifować do perfekcji bez względu na wiek i dotychczasowe doświadczenia z nauką.

 

Jeśli chcesz uczyć się języka skutecznie i wygodnie, wybierz autorską metodę PROFI. W szkole ProfiLingua kładziemy nacisk na praktyczną stronę używania języka, elastyczne podejście i osiąganie wyników. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się sam!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.