Niemal każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko biegle posługiwało się przynajmniej jednym językiem obcym. Z jednej strony, zdajemy sobie sprawę, że wczesna nauka przynosi najlepsze rezultaty, z drugiej jednak wiele osób ma pewne wątpliwości. Czy zapisywanie czterolatka na kurs języka obcego faktycznie ma sens? Czy nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla malucha? Czy nie opóźni to rozwoju językowego w mowie ojczystej? Czy taka nauka przynosi jakiekolwiek rezultaty? Te pytania nurtują młodych rodziców najczęściej. Odpowiedzi na nie znajdziesz w naszym artykule.

Umysł chłonny jak gąbka

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Harwarda potwierdzają, że pierwsze trzy lata życia są kluczowe dla późniejszej nauki. To właśnie wtedy tworzone są podstawy, na których w dojrzalszym wieku opiera się sposób myślenia, nastawienie do nauki, itd. Umysł malucha ukierunkowany jest na chłonięcie wiedzy, szczególnie językowej, gdyż - z ewolucyjnego punktu widzenia - to właśnie umiejętność porozumienia się z otoczeniem warunkuje przetrwanie. Z czasem zdolność ta traci na znaczeniu, a mózg poświęca więcej energii innym zadaniom. To dlatego mówi się, że umysły maluchów chłoną wiedzę jak gąbka. Język obcy w żaden sposób nie przeszkadza przyswajaniu mowy ojczystej, wręcz przeciwnie. Badanie dowiodło, że nauka drugiego, a nawet trzeciego języka wspiera rozwój kreatywności i krytycznego myślenia, a także zwiększa elastyczność oraz otwarte podejście do nowych koncepcji.

 

Nie obawiaj się więc, że zajęcia językowe z angielskiego czy francuskiego przysporzą Twojemu maluchowi problemów z opanowaniem polskiego. Im wcześniej dzieci zaczynają przygodę z nauką języka obcego, tym większą mają szansę na osiągnięcie w nim płynności. Różnice pomiędzy osobami dorosłymi, które uczyły się jako małe dzieci, a tymi, którzy zaczynali w późniejszym wieku, są łatwo zauważalne, szczególnie w wymowie.

 

Jak zacząć naukę z dzieckiem

Jeśli znasz jakiś język obcy, możesz rozpocząć naukę ze swoim dzieckiem w dowolnym momencie. Pamiętaj jednak, że maluchy najefektywniej uczą się poprzez zabawę. Nie oczekuj, że Twoja pociecha zacznie od razu budować pełne zdania i zapamięta kilkadziesiąt słów. Nauka języka to proces, który wymaga wielokrotnych powtórzeń, odpowiedniego kontekstu i sprzyjających warunków. Zamień wieczorną zabawę lub rutynowe zajęcia, np. przygotowywanie śniadania w mini lekcje, nazywaj przedmioty codziennego użytku np. po angielsku. Kiedy zacząć wprowadzać język obcy do zabaw z dzieckiem? Dolna granica wieku tak naprawdę nie istnieje.

 

Język obcy dla dzieci w szkole językowej - na co zwracać uwagę

W przypadku kilkulatków warto zainwestować w wysokiej jakości kurs językowy dla dzieci. Oferta rynkowa dla najmłodszych jest dość szeroka, dobrze jest więc wiedzieć, na co zwracać uwagę. Oto czym charakteryzuje się dobry kurs języka obcego dla dzieci:

  •  jest prowadzony przez prawdziwych pasjonatów, którzy naprawdę kochają pracę z dziećmi, a dodatkowo posiadają niezbędne kwalifikacje i doświadczenie,
  • angażuje wiele zmysłów, maluchy uczą się poprzez ruch, taniec, muzykę, zadania plastyczne,
  • jest interesujący dla małych słuchaczy, wykorzystuje to, co znane i lubiane przez dzieci, czyli najnowszą technologię,
  • odbywa się w niewielkich grupach,
  • włącza w proces nauki rodziców poprzez dbałość o stały kontakt z lektorami i materiały z instrukcjami także w języku polskim, co ułatwia ćwiczenie w domu.

Jeśli szukasz najlepszych zajęć językowych dla swojego dziecka, sprawdź ofertę DISNEY ENGLISH w szkole ProfiLingua, kursu stworzonego z myślą o maluchach już od czwartego roku życia!

{{cta('0af01611-6eee-4720-800a-2aa001145956','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.