Żyjemy w epoce zdominowanej przez presję osiągnięcia jak najszybszego sukcesu oraz permanentnego braku czasu. Ciągle spóźnieni, ciągle z niekończącą się listą zadań do wykonania… W takich warunkach wizja nauczenia się języka obcego w dwa tygodnie brzmi wyjątkowo kusząco. Szczególnie kiedy rynek pracy mocno premiuje umiejętność komunikacji  w przynajmniej dwóch językach poza polskim. Czy to jednak wykonalne?

 

Szybko, intensywnie, ale czy skutecznie?

Wszyscy wiemy, że popyt i podaż są ze sobą nierozerwalnie związane. Jeśli ludzie chcą coś kupować, rynek na pewno zapełni się pożądanym towarem lub usługą. Nie inaczej dzieje się w świecie nauczania języków obcych. Wiele osób wybierając kurs językowy, bierze pod uwagę przede wszystkim dwa czynniki: cenę oraz przewidywany czas nauki. Instytucje zajmujące się nauczaniem języków obcych, wydawcy oraz autorzy materiałów rzadko mogą pozwolić sobie na ignorowanie tego trendu.

Dlatego bez trudu znajdziesz oferty nauki języka w dwa tygodnie, piętnaście razy szybciej, przez sen, wyłącznie poprzez słuchanie, bez wysiłku i błyskawicznie. Warto zadać sobie pytanie: jeśli  te cudowne metody faktycznie działają, są dostępne dla wszystkich i intensywnie się reklamują od wielu lat, dlaczego świat dookoła Ciebie nie jest wypełniony poliglotami?

 

Co to znaczy “nauczyć się języka”?

Odpowiadając na pytanie, czy nauka języka w dwa tygodnie jest możliwa, nie możemy pominąć innego ważnego zagadnienia - co to znaczy nauczyć się języka? Od Twojej odpowiedzi zależy, czy zdołasz to osiągnąć w dwa tygodnie. Osoby uczące się języka obcego zwykle robią to, ponieważ zależy im na jednym z poniższych celów. Pamiętaj, że podane okresy czasu są uśrednione. Bardzo dużo zależy od tego, jakie masz nastawienie do nauki, ile godzin dziennie na nią poświęcasz, czy uczysz się systematycznie, czy znasz inne języki obce, itd.

 

Dlaczego chcesz nauczyć się języka obcego?

  • umiejętność komunikacji podczas wakacyjnych podróży - jeśli postanowiłeś uczyć się języka obcego, ponieważ lubisz wyjeżdżać na zagraniczne wakacje i chcesz poczuć się bardziej komfortowo, możesz uznać, że nauczyłeś się języka już po osiągnięciu poziomu A2. Jeżeli satysfakcjonuje Cię umiejętność zamawiania posiłków w restauracji, zameldowania się w hotelu i zrobienia zakupów, to rzeczywiście, możesz osiągnąć zamierzony cel po dwóch tygodniach intensywnej nauki.
  • konieczność zdania egzaminu, np. matury - to już zupełnie inna historia. Poważne egzaminy, typu matura, egzaminy Cambridge czy Pearson wymagają osiągnięcia znacznie wyższego poziomu znajomości języka. Zdanie ich to potwierdzenie, że faktycznie potrafisz posługiwać się nim w sposób aktywny i efektywny. Nie licz, że uda Ci się to w dwa tygodnie. Realna perspektywa to przynajmniej 2-3 lata rzetelnej nauki.
  • podniesienie kwalifikacji zawodowych - chciałbyś zmienić pracę na lepszą lub liczysz na awans, ale do tego niezbędna jest dobra znajomość przynajmniej angielskiego, a najlepiej - dwóch języków obcych? Porzuć marzenia, że w dwa tygodnie w widoczny sposób podniesiesz swoje kompetencje. Pisanie oficjalnych maili, obsługa klienta, często przez telefon, prowadzenie spotkań czy negocjacji - to poziom przynajmniej średniozaawansowany (B2). Jeżeli zaczynasz naukę zupełnie od zera, potrzebujesz około dwóch lat, aby go osiągnąć.
  • autentyczne zainteresowanie językiem, podejście hobbystyczne - w przypadku gdy po prostu chcesz uczyć się języka i traktujesz to jako zainteresowanie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował intensywnej nauki w dwa tygodnie.

 

Nauka języka obcego, jeśli ma być skuteczna, a jej efekty długotrwałe, wymaga trochę czasu i wysiłku. Warto uzbroić się w realistyczne podejście i odrobinę cierpliwości. Oszczędzisz sobie rozczarowania i… wydanych niepotrzebnie pieniędzy.

Zapraszamy do zapoznania się ofertą szkoły ProfiLingua. Znajdziesz tutaj kursy aż piętnastu języków obcych, których możesz uczyć się także online, bez konieczności dojeżdżania do szkoły stacjonarnej!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.