Nauka języka obcego może przybierać wiele różnych form, które świetnie się uzupełniają. Jedną z nich jest wymiana językowa, polecana przede wszystkim osobom, którym zależy na  ćwiczeniu mówienia. Czym jest? Na czym polega? Jakie są jej zalety i gdzie szukać partnerów? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu.


Na czym polega wymiana językowa? 

Wymiana językowa, zwana także tandemem językowym, to bardzo przyjemny i interesujący sposób nauki. Polega on na prowadzeniu konwersacji lub korespondencji z rodzimym użytkownikiem języka, który chcemy opanować. Potem zamieniamy się rolami i nasz partner ćwiczy język polski. Można umówić się, że np. pół godziny rozmawiamy w jednym języku, a potem pół godziny w drugim lub zmieniać język rozmowy co drugie spotkanie. Tutaj wszystko zależy od Ciebie i Twojego partnera.

 

Kursy i szkolenia a wymiana językowa - jakie są różnice? 

Czym różni się wymiana językowa od nauki w szkole? Kursy i szkolenia językowe opierają się na konkretnym programie i najczęściej umożliwiają słuchaczom rozwijanie wszystkich kompetencji językowych. Ich zaletą jest fakt, że zajęcia prowadzone są przez profesjonalnych nauczycieli, którzy wiedzą, kiedy i w jaki sposób skorygować błędy popełniane przez osoby uczące się, są w stanie wyjaśnić zawiłości gramatyki i znają sprawdzone, skuteczne techniki nauczania.

Wymiana językowa także ma wiele zalet. Jest darmowa, a prowadząc rozmowy z native speakerami, nie tylko ćwiczysz mówienie i rozumienie ze słuchu autentycznego języka, ale także rozwijasz swoją wiedzę na temat kultury danego kraju. Jeśli nie czujesz się na siłach prowadzić konwersacji, możesz zdecydować się na wymianę pisemną. Będziesz miał czas skorzystać ze słownika i zastanowić się, jak ułożyć zdanie.

Pamiętaj jednak, że Twój partner nie odpowie na Twoje pytania dotyczące gramatyki. Kolejną trudnością jest fakt, że język polski nie należy do czołówki najbardziej popularnych języków, więc znalezienie osoby, która jest zainteresowana jego nauką, może zająć trochę czasu. Jeśli zależy Ci na szlifowaniu angielskiego, musisz wziąć pod uwagę, że to zdecydowanie najpopularniejszy język na świecie i jego rodzimi użytkownicy są rozchwytywani. Rozwiązaniem może być znalezienie partnera z innego kraju, który dobrze włada językiem angielskim.

 

Gdzie szukać partnerów? 

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, masz szansę odbywać spotkania “na żywo” z obcokrajowcami, którzy przebywają w naszym kraju. W znalezieniu osób chętnych do wymiany językowej pomocny będzie Ci internet, np. grupy na Facebooku. W niektórych miastach organizowane są tzw. meetups, czyli spotkania, w których uczestniczą osoby z różnych krajów, pragnące poćwiczyć inne języki. Warto poszukać informacji na ich temat.

 

W przypadku, gdy mieszkasz daleko od dużego miasta, pozostaje Ci komunikacja za pomocą Skype lub innych komunikatorów. Możesz skorzystać z portali kojarzących partnerów wymiany językowej z różnych krajów. Oto najpopularniejsze z nich:

https://www.italki.com/partners

https://www.easylanguageexchange.com/

http://en.openlanguageexchange.com/

http://www.languageforexchange.com/

https://www.speaky.com/

http://babelvillage.com/

https://coeffee.com/login

https://www.languing.com/landing/

https://www.tandem.net/

https://www.tandempartners.org/en

http://www.lingoglobe.com/

https://www.interpals.net/language_exchange.php

www.conversationexchange.com/

https://www.busuu.com/pl

https://www.mylanguageexchange.com/

Na co zwrócić uwagę?

Korzystając z portali oferujących wymianę językową, nie można zapominać o rozsądku i zdrowej dawce ostrożności. Niestety, wiele osób traktuje je jako miejsce do poszukiwań o charakterze towarzyskim i matrymonialnym. Kiedy tworzysz konto, upewnij się, że bardzo jasno określasz swój cel. W przypadku młodszych użytkowników nie zaszkodzi odrobina kontroli rodzicielskiej.

 

Nie zniechęcaj się, jeśli osoba, z którą chciałeś nawiązać kontakt, nie odpisała na Twoją wiadomość. Spory odsetek kont jest nieaktywny, lecz to nie znaczy, że nie uda Ci się znaleźć odpowiedniego partnera do rozmów. Cierpliwość na pewno się opłaca. Regularne spotkania i konwersacje, to zarówno dobry sposób na naukę, jak i świetna zabawa!

 

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.