Na pewno przez to przechodziłeś - kolejne podejście do nauki języka obcego zakończone porażką. Brak czasu, motywacji i wiary we własne możliwości. Natarczywe myśli o tym, że jesteś na to za stary, nie masz talentu i nie ma sensu znowu próbować... A jeśli powiemy Ci, że sukces w nauce angielskiego lub innego języka obcego zależy przede wszystkim od dobrych nawyków, które każdy z nas może wypracować? O jakich nawykach mowa? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Dobre nawyki w nauce języków obcych - dlaczego warto je mieć?

Skuteczna nauka języka obcego jest, oczywiście prostsza, jeśli należysz do tych kilku procent populacji obdarzonych szczególnymi uzdolnieniami lingwistycznymi. Jeśli jednak rozejrzysz się dookoła, przekonasz się, że miliony osób na całym świecie zdołały opanować np. angielski, a przecież nie każdy z nich jest szczęściarzem obdarzonym przez naturę wyjątkowym talentem.

Klucz do sukcesu leży w wypracowaniu kilku bardzo ważnych nawyków, które pozwolą Ci przezwyciężyć trudne momenty, takie jak spadek motywacji, zwiększone natężenie obowiązków domowych lub zawodowych czy niezadowolenie z osiąganych efektów.

Od czego zacząć?

Aby uczyć się efektywnie, postaw na systematyczną pracę. Tak, wiemy, że to trudne, a kiedy pracujesz, studiujesz, masz rodzinę i masę innych obowiązków, może wydawać Ci się to czasami niemożliwe. Jednak z dobrym planem na pewno Ci się uda! Od czego zacząć?

 • metoda małych kroczków - znasz niemieckie przysłowie “langsam, langsam, aber sicher”? Możemy przetłumaczyć je jako: “powoli, powoli, ale na pewno”. Nie wiemy, jak działa ono w innych dziedzinach życia, ale w przypadku nauki języków obcych sprawdza się doskonale. Wielu osobom nie udaje się osiągnąć wymarzonego celu, ponieważ zakładają, że będą uczyć się bardzo dużo, bardzo intensywnie i bardzo szybko ujrzą imponujące rezultaty. Tymczasem dobry nawyk nr 1 to regularna nauka w małych dawkach. Ustal jeden lub dwa dni w tygodniu, w których będziesz uczestniczył w zajęciach lub lekcjach indywidualnych i przeznacz 10-15 minut dziennie na naukę słówek, rozwiązywanie ćwiczeń, odrabianie pracy domowej lub powtarzanie materiału. 15 minut to naprawdę niewiele i trudno znaleźć wymówkę, żeby nie poświęcić tyle czasu w ciągu dnia na swój rozwój!
 • nadaj nauce wysoki priorytet - kolejną pułapką, która czyha na osoby uczące się języków obcych, jest traktowanie nauki jako czegoś “dodatkowego”, “mało istotnego” lub “o niskim priorytecie”. W takiej sytuacji lekcje angielskiego przegrywają z koniecznością zrobienia zakupów lub spotkania się ze znajomymi. Jeśli chcesz odnieść sukces, zmień podejście i nadaj nauce priorytet “ważne”. Dobry nawyk nr 2 to umieszczanie swoich potrzeb dotyczących nauki języka wysoko na liście rzeczy “do zrobienia”.
 • zadbaj o wsparcie innych domowników - nie tylko Ty powinieneś zrozumieć, że potrzebujesz odrobiny czasu na opanowanie języka obcego. Dobry nawyk nr 3 to zadbanie o to, aby także najbliższe Ci osoby, szczególnie te, z którymi mieszkasz, wspierały Cię w nauce. Możesz wprowadzić zasadę zamkniętych drzwi - kiedy się uczysz, przez 15 minut nikt nie wchodzi do pokoju. A może poprosisz dziecko lub żonę/męża, aby to oni przypominali Ci o tym, że przyszła pora na kwadrans z językiem?
 • określ swój cel i regularnie go sobie przypominaj - czy wiesz, po co chcesz nauczyć się danego języka i jak Twoje życie zmieni się na lepsze, kiedy to już nastąpi? Czy określiłeś dokładnie, jaki poziom chcesz osiągnąć i w jakim czasie? Jasno sprecyzowany cel nauki pozwala utrzymać motywację i uczyć się skuteczniej. Dobry nawyk nr 4 to regularne przypominanie sobie, jaki jest Twój cel nauki i sprawdzanie, jak wiele się nauczyłeś.

Łatwiej znaczy skuteczniej

Nauka powinna być przyjemnością. Tylko wtedy nowa wiedza “sama” wchodzi Ci do głowy i chcesz dowiedzieć się więcej i więcej… Na szczęście, w przypadku nauki języków obcych istnieje naprawdę wiele sposobów na urozmaicenie i uprzyjemnienie tego procesu. Osiągnięcie wysokiego poziomu w angielskim, niemieckim czy innym języku, wcale nie musi być okupione godzinami żmudnej pracy z nudnymi ćwiczeniami. Oto nasze podpowiedzi, jak umilić sobie naukę:

 • zainstaluj na telefonie aplikację do nauki języka obcego - nie polecamy żadnej konkretnej apki, sprawdzi się niemal każda. Większość z nich jest naprawdę ciekawa i proponuje angażujące ćwiczenia. Zrób sobie 10 minut przerwy w pracy na wykonanie lekcji - odpoczniesz, zrelaksujesz się, a przy tym nauczysz kilku nowych słówek.
 • oglądaj filmy i seriale w oryginale - na pewno słyszałeś już o tym sposobie na szlifowanie języka. To naprawdę działa - osłuchujesz się z językiem, poznajesz nowe słowa, nabierasz dobrego akcentu... Zapomnij o polskim lektorze i ucz się języka, leżąc wygodnie na kanapie.
 • spędzaj czas w social mediach - w zależności od tego, do jakiej grupy wiekowej należysz, postaw na LinkedIn, Facebooka, Instagram, Twittera lub TikToka, albo kilka z nich. Śledź wydarzenia, podglądaj celebrytów, czytaj ploteczki, komentuj - w języku, którego się uczysz.
 • słuchaj ulubionej muzyki - masz ulubionych wykonawców śpiewających w języku, który chcesz poznać? Słuchaj ich jak najczęściej. Sprawdź słowa piosenek w internecie i śpiewaj razem z nimi podczas sprzątania, jazdy samochodem lub pod prysznicem!
 • znajdź nowych znajomych - nie mówimy, że z Twoimi starymi przyjaciółmi jest coś nie tak ;) Warto jednak znaleźć partnerów do rozmów w języku obcym. Poszukaj ich w grupach tematycznych na Facebooku.
 • zapisz się na wygodny kurs językowy online - kursy językowe przez internet, na które nie trzeba dojeżdżać, znacznie ułatwiają poznawanie języków obcych. Dzięki nauce w takiej formie oszczędzasz czas, nie straszna Ci jest okropna pogoda i korki, a dodatkowo - możesz czuć się bezpiecznie.

 

Jeśli szukasz sposobu na skuteczną naukę, sprawdź, co może Ci zaoferować szkoła językowa ProfiLingua. Nasze kursy nastawione są na praktyczne użycie języka w realnych sytuacjach. Skontaktuj się z nami i wybierz kurs najlepszy dla siebie!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.