Ileż to razy wielu z nas myślało z zazdrością o tych szczęściarzach, którzy, wydawałoby się bez żadnego wysiłku, opanowali angielski, niemiecki czy inny język obcy? “Gdybym tylko ja miał taki talent do nauki języków obcych…”, wzdychamy po cichutku i...rezygnujemy z jakiejkolwiek próby opanowania języka innego, niż polski, bo przecież to i tak nie ma sensu. Jeśli ten opis brzmi dziwnie znajomo, koniecznie przeczytaj ten tekst! Dowiesz się z niego, czy na pewno musisz mieć “talent”, aby w końcu mówić w języku obcym!

 

Czym jest talent językowy?

Talent to “wrodzona umiejętność łatwego przyswajania wiadomości oraz ich łatwego stosowania w praktyce”. To prawda, że niektóre osoby uczą się języków szybciej i jest to dla nich prostsze niż w przypadku innych ludzi. Nie borykają się nigdy z blokadą językową, rozumieją wiele ze słuchu, a słówka wydają się same wpadać im do głowy. Czy jednak to właśnie talent decyduje o tym, że jesteśmy w stanie opanować język obcy, a Ci, którzy go nie mają, powinni porzucić wszelkie nadzieje? Okazuje się, że nie!

 

Dlaczego systematyczna praca jest ważniejsza od uzdolnień?

Thomas Edison powiedział, że “geniusz to 1% inspiracji i 99% potu”. Trudno o trafniejszy opis tego, na jakich zasadach działa nauka języków obcych. Rzeczywiście, “inspiracja”, czyli talent językowy pomaga w nauce, lecz nie wystarczy do tego, aby płynnie mówić w języku obcym.

Skuteczna nauka wymaga systematycznej pracy i powtórek. Poza naprawdę nielicznymi geniuszami językowymi nikt nie jest w stanie zapamiętać słówka po jego jednokrotnym usłyszeniu lub przeczytaniu. Aby nowy wyraz rozgościł się w Twojej pamięci długotrwałej, konieczne jest jego kilkukrotne powtórzenie, a także użycie w praktyce.

Umiejętność płynnego mówienia też nie bierze się “znikąd”. To coś, co możemy wyćwiczyć i udoskonalać. Im więcej i częściej mówimy, tym łatwiej nam to przychodzi. Dlaczego zatem osoby utalentowane osiągają o wiele lepsze efekty w nauce? Odpowiedź jest prosta - jeśli coś jest od początku łatwe, lubisz to i chętniej się tym zajmujesz. Masz pozytywne nastawienie, nie zniechęcasz się i wierzysz w to, że możesz osiągnąć sukces. Kiedy przyjrzymy się sprawie bliżej, okaże się, że ci utalentowani szczęściarze poświęcają na naukę sporo czasu, często traktując to jednak jako rozrywkę lub po prostu coś przyjemnego.

 

Motywacja kluczem do sukcesu

Czy zatem możesz opanować język obcy nawet wtedy, gdy podejrzewasz się o brak talentu do języków? Zdecydowanie tak. Pomoże Ci w tym systematyczna praca, brak przerw w nauce, a przede wszystkim - motywacja. To właśnie ona, nasze wewnętrzne paliwo, najczęściej decyduje o tym, czy nasze przedsięwzięcie, w tym przypadku nauka języka obcego, ma szansę się powieść.

Bez silnej motywacji poznawanie języka może zmienić się w żmudny, nudny proces, do którego czujesz się przymuszony przez zewnętrzne okoliczności. Kiedy odnajdziesz i określisz czynnik, który Tobą kieruje i motywacja nabierze charakteru wewnętrznego, uczyć się będziesz znacznie szybciej i z większą przyjemnością. To tak jak z wejściem na Mount Everest. Jeśli bardzo chcesz go zdobyć, zimno, ogromne koszty i wszelkie inne przeszkody wcale nie wydają się straszne. Jeżeli jednak ktoś kazałby Ci to robić, kiedy wcale nie masz na to ochoty...No cóż, cała sytuacja wygląda zupełnie inaczej, prawda?

Zastanów się, dlaczego chcesz poznać ten konkretny język obcy? Jak jego znajomość wpłynie na Twoje życie, samopoczucie, pracę, dochody, podróże? Znajdź i określ ten jeden, najważniejszy powód, dla którego CHCESZ się uczyć. Następnie opracuj plan nauki i staraj się go realizować, przypominając sobie samemu od czasu do czasu, jaki jest Twój cel.

 

Talent do języków? Wcale nie musisz go mieć!

Wbrew obiegowej opinii, skuteczna edukacja językowa nie jest uzależniona od talentu językowego. Oczywiście, dobrze jest go mieć, lecz ważniejsza jest praca i motywacja. Jeżeli zatem jesteś gotowy poznawać języki obce, zrób pierwszy krok - zapisz się na kurs! Teraz możesz wybierać między różnymi formami nauki, np. online lub w szkole stacjonarnej, w grupie lub indywidualnie.

 

Szkoła ProfiLingua ma w swojej ofercie kursy aż 16 różnych języków. Skontaktuj się z nami, wspólnie znajdziemy kurs idealny dla Ciebie!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.