Matura z angielskiego zbliża się wielkimi krokami, a Ty nie masz pewności, czy jesteś do niej odpowiednio przygotowany? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę i którym aspektom poświęcić więcej czasu? Twoje wątpliwości budzi sam egzamin? Nie martw się! Wraz z doświadczonymi lektorami szkoły ProfiLingua stworzyliśmy Poradnik Maturzysty, z którego dowiesz się, jak dobrze napisać maturę z angielskiego i zdobyć jak najwięcej punktów!

 

Gdy do matury zostało Ci przynajmniej kilka miesięcy

Systematyczna nauka z pewnym wyprzedzeniem to, oczywiście, najlepsza gwarancja osiągnięcia dobrych wyników podczas egzaminu maturalnego. Jednak nawet jeśli pierwsze lata szkoły średniej minęły niespodziewanie szybko i nagle okazuje się, że do matury zostało Ci zaledwie kilka miesięcy, nie ma powodów do paniki. Dobry plan i jego rzetelna realizacja mogą sprawić, że matura z angielskiego wcale nie będzie trudna.

Aby udowodnić podczas pisemnego egzaminu maturalnego, że język angielski nie ma przed Tobą tajemnic, musisz zadbać o pięć różnych aspektów. Co zatem powinien obejmować Twój plan, niezależnie od tego, czy zdajesz maturę na poziomie podstawowym, czy rozszerzonym?

 • znajomość słownictwa - powtórz listy słówek ze wszystkich 14 zakresów tematycznych. Dodaj do tego listę najpopularniejszych phrasal verbs, stałych wyrażeń oraz idiomów.
 • umiejętność stosowania angielskich struktur gramatycznych - w Twoim planie powinno znaleźć się powtórzenie, a w ekstremalnym przypadku nauka od podstaw takich zagadnień, jak: czasy, strona bierna, mowa zależna, okresy warunkowe, unreal past i czasowniki modalne.
 • rozumienie ze słuchu - żeby zrozumieć język obcy ze słuchu, potrzebna jest znajomość słownictwa oraz gramatyki, oraz spora dawka praktyki. Staraj się poświęcić jak najwięcej czasu na ćwiczenia zestawów maturalnych, aby opanować techniki egzaminacyjne. O ile słownictwo i gramatykę możesz powtarzać samodzielnie, w tym przypadku nieoceniona jest pomoc doświadczonego lektora, który podpowie Ci, na co zwracać uwagę przy rozwiązywaniu tego typu zadań. (Kilka naszych rad znajdziesz też w dalszej części tekstu).
 • rozumienie tekstów pisanych - podobnie jak w przypadku słuchania, przyda Ci się znajomość słówek, gramatyki i praktyka. Im więcej ćwiczeń maturalnych wykonasz, tym większa szansa, że uzyskasz dobry wynik na egzaminie.
 • umiejętność samodzielnego stworzenia wypowiedzi pisemnej - po pierwsze, pamiętaj, żeby uwzględnić wszystkie cztery punkty polecenia. Jeśli Twój poziom angielskiego nie pozwala na zbytni optymizm, wybierz “pewniaka”, np. list nieformalny na poziomie podstawowym lub for and against essay na poziomie rozszerzonym i skup się na perfekcyjnym opanowaniu zasad pisania tego typu tekstu. Zapamiętaj też listę przydatnych zwrotów i wyrażeń. Właściwie zastosowane stanowią całkiem spory procent wymaganej treści.

 

O czym pamiętać na poszczególnych częściach matury pisemnej - złote rady.

Dzień przed egzaminem nastaw budzik z przynajmniej pół godzinnym zapasem, nie ucz się do nocy, za to postaraj się wyspać i wypocząć. A co robić, podczas samego egzaminu?

 • rozumienie ze słuchu - wykorzystaj czas przeznaczony na zapoznanie się z poleceniami. Pamiętaj, że każdego tekstu wysłuchasz dwa razy, więc nie panikuj, jeśli po pierwszym odsłuchaniu nie masz wszystkich odpowiedzi. Zostaw je, wrócisz do nich za drugim razem. Jeśli wciąż nie wiesz, którą odpowiedź zaznaczyć, po prostu zgaduj. NIGDY NIE ZOSTAWIAJ PYTANIA BEZ ODPOWIEDZI!
 • rozumienie tekstów pisanych - nie spiesz się, czytaj dokładnie i uważaj na zdradliwe przeczenia (np. NOT w pytaniu). Uzupełniając luki pasującym fragmentem, pamiętaj, aby przeczytać całość tekstu ponownie i upewnić się, że jest on spójny i logiczny.
 • znajomość struktur gramatyczno-leksykalnych - uzupełniając luki, zwracaj uwagę na to, jaka część mowy jest niezbędna, podobnie w zadaniu obejmującym słowotwórstwo. Przy parafrazach nie zapomnij policzyć, ile słów użyłeś i zwracaj uwagę na końcówki. Podobnie, jak w przypadku słuchania - NIGDY NIE ZOSTAWIAJ PYTANIA BEZ ODPOWIEDZI!
 • praca pisemna - przeczytaj dokładnie polecenie i koniecznie pamiętaj, aby odnieść się do wszystkich czterech punktów, do każdego w osobnym akapicie. W przypadku matury rozszerzonej także nie zapominaj o czytelnym i schludnym rozkładzie treści. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, staraj się pisać krótkimi, prostymi zdaniami, wtedy ryzyko popełnienia błędu gramatycznego, ortograficznego lub interpunkcyjnego jest mniejsze. Na maturze rozszerzonej postaraj się pochwalić szerokim zasobem słownictwa. Jeśli czas na to pozwala, sprawdź odpowiedzi w pozostałych częściach egzaminu, zanim ostatni raz przeczytasz swoją pracę. Taka przerwa pozwoli Twojemu mózgowi zauważyć ewentualne błędy.

 

Gdzie języki obce poznaje się najlepiej i nauczysz się ich do matury najskuteczniej? Na dobrym kursie językowym. Kursy maturalne w szkole ProfiLingua prowadzone są przez lektorów, dla których kryteria oceniania i techniki egzaminacyjne nie mają żadnych tajemnic, a edukacja maturzystów to ich pasja i powołanie! Sprawdź naszą ofertę i zdaj maturę na 100%!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.