Norwegia cieszy się dużą popularnością wśród Polaków decydujących się na emigrację zarobkową. Trudno się temu dziwić - wysokie zarobki i opieka socjalna na bardzo wysokim poziomie działają jak przysłowiowy magnes. Przeszkodą w wyjeździe bywa jednak brak znajomości języka. Czy praca w skandynawskim raju jest możliwa, jeśli nie komunikujesz się po norwesku lub choćby po angielsku? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Praca bez znajomości języka - tylko przez agencję pracy

Nie tylko Polacy chętnie wyjeżdżają do pracy w Norwegii. W tym skandynawskim kraju spotkać można imigrantów zarobkowych niemal z całego świata - Europy, Afryki, Azji, a nawet z Ameryki Południowej. W efekcie konkurencja na rynku pracy jest ogromna. Jeśli nie umiesz mówić po norwesku, pozostaje Ci szukanie pracy przez pośrednika. Zaletą tego typu zatrudnienia jest pomoc polskojęzycznego koordynatora, który pomoże Ci w uporaniu się z formalnościami i w kontaktach z pracodawcą. Niestety, większość ofert niezawierających wymogu znajomości języka norweskiego, dotyczy zleceń krótkoterminowych i prac sezonowych, takich jak koszenie trawy, zbiór owoców, odśnieżanie lub malowanie domów lub sprzątanie. Poza tym musisz zdawać sobie sprawę z tego, że agencja pracy nie jest organizacją charytatywną i nie pomaga Polakom w znalezieniu zatrudnienia za darmo. Twoja stawka będzie należeć do najniższych dopuszczalnych przez prawo.

Praca w Norwegii - czy angielski wystarczy?

Skandynawowie świetnie mówią po angielsku, nie znaczy to jednak, że znajomość tego języka wystarczy, aby znaleźć pracę Norwegii. Wyjątek stanowią specjaliści w swoich dziedzinach, a szczególnie osoby z wykształceniem technicznym. W ich przypadku pracodawca przymknie oko na brak norweskiego w cv. Dotyczy to jednak niewielkiego procenta imigrantów zarobkowych - menedżerów, dyrektorów, inżynierów, informatyków, itd.

W innych zawodach komunikatywna znajomość norsk jest warunkiem koniecznym. Opiekunki do dzieci i osób starszych, fizjoterapeuci, pielęgniarki i osoby pracujące w zawodach wymagających bezpośredniego kontaktu z klientem często muszą przedstawić oficjalne potwierdzenie poziomu znajomości języka norweskiego np. certyfikatem, który można uzyskać po zdaniu egzaminu państwowego (tzw. bergenstest).

W niektórych branżach znalezienie legalnego zatrudnienia wymaga, poza zdaniem bergenstest, także potwierdzenia kwalifikacji do wykonywania zawodu przez instytucję zwaną NOKUT. Dotyczy to np. elektryków i hydraulików.

W profesjach nieobjętych takimi wymogami jakiekolwiek potwierdzenie kompetencji językowych i praktyczna umiejętność posługiwania się norweskim działa zdecydowanie na plus kandydata. Pracodawcy chcą mieć pewność, że będą mogli bez przeszkód porozumieć się ze swoim pracownikiem.

Warto wiedzieć, że podjęcie legalnej pracy w Norwegii wymaga przebrnięcia przez kilka procedur, między innymi uzyskanie tzw. D-nummer (odpowiednik naszego numeru PESEL), wyrobienie karty podatkowej i założenie konta bankowego. Jeśli nie mówisz ani po norwesku, ani po angielsku, będziesz mieć z tym kłopot.

Wyjeżdżasz z dziećmi? Norweski jest Ci niezbędny!

Norwegowie mają nieco inne podejście do wychowania dzieci niż Polacy. Państwo otacza najmłodszych mocną opieką, a rodziców… kontrolą. Jeśli planujesz emigrację ze swoimi pociechami, licz się z koniecznością pozostawania w stałym kontakcie z nauczycielami i wychowawcami. Skandynawowie niechętnie patrzą na brak integracji kulturowej ze strony osób przybywających do ich kraju, a naukę norweskiego uważają za kluczową w przypadku dzieci - potencjalnych przyszłych obywateli Norwegii. Mówiąc wprost - jeśli nie znasz języka kraju, do którego się wybierasz i planujesz tam ściągnąć swoją rodzinę, możesz napotkać sporo trudności.

Szkolenia językowe w wygodnej formie

Ucząc się norweskiego, zdecydowanie zwiększasz swoje szanse na tamtejszym rynku pracy. Warto podnieść swoje kompetencje językowe jeszcze przed wyjazdem. Wybierz kurs języka norweskiego w ProfiLingua w najwygodniejszej dla siebie formie - stacjonarnie lub online, w grupie lub indywidualnie. Zacznij naukę norweskiego już dziś!

{{cta('ab825493-04a3-4a41-9828-7db914035da7','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.