Długa przerwa w uczeniu się języka obcego to problem, z którym boryka się wiele osób. Najczęściej dotyczy to dorosłych, którzy chcieliby podnieść swoje umiejętności w tym zakresie kilka lat po zakończeniu szkoły, młodych mam, zmuszonych do przerwy w nauce przez obowiązki związane z maluchem, czy osób, które od zakończenia ostatniego kursu lub szkoły aż do tej pory nie miały żadnego kontaktu z językiem i czują, że niewiele pamiętają. Jak wrócić do nauki w sposób maksymalnie skuteczny i komfortowy? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

 

Jakie problemy powoduje długa przerwa w uczeniu się języków?

Dłuższa przerwa w nauce języka obcego powoduje kilka problemów. Po pierwsze, nasz mózg i pamięć są skonstruowane w taki sposób, że wiedza, z której nie korzystamy, zostaje uznana za zbędną. Połączenia neuronowe w mózgu zanikają, a my zapominamy. Dlatego po kilku latach przerwy, bez systematycznej pracy i kontaktu z językiem obcym, większość informacji i umiejętności z zakresu posługiwania się nim, po prostu znika nam z głowy.

Kolejna trudność to stres spowodowany brakiem pewności siebie i obawami przed popełnieniem błędu. Im więcej czasu upłynęło od ostatnich zajęć językowych, tym są one większe.

Ostatni, lecz wcale nie najmniej ważny problem, jaki powoduje długa przerwa w nauce języka, to nieumiejętność uczenia się. Osoby, które zakończyły edukację kilka lub kilkanaście lat wcześniej i nie miały okazji uczyć się niczego (a zwłaszcza języka obcego) od tej pory, często zdążyły zapomnieć, jakie techniki i metody nauki sprawdzały się w ich przypadku najlepiej. Nie miały też okazji skorzystać z rozwiązań oferowanych przez nowoczesne technologie i kursy językowe, które je wykorzystują.

 

O czym pamiętać, wracając do nauki po długiej przerwie?

Jeśli lista potencjalnych problemów, które może napotkać na swojej drodze osoba powracająca do nauki języków po dłuższej przerwie, przeraziła Cię lub zniechęciła - spokojnie! Mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby na to, aby powrót do nauki przebiegł jak najłatwiej!

  • zadbaj o motywację - przypomnij sobie i zapisz na kartce, dlaczego chcesz lub musisz nauczyć się tego języka? Jakie korzyści przyniesie Ci jego znajomość? Może lepszą pracę, podwyżkę albo awans? Poszerzysz swoje horyzonty, a podróże zagraniczne przestaną Cię stresować? Kartkę powieś w widocznym miejscu lub noś stale ze sobą - przyda się w chwilach zniechęcenia, momentach “nic-mi-sie-nie-chce” i kiedy najdzie Cię nastrój “po-co-mi-to-było”.
  • bądź dla siebie wyrozumiały - bardzo ważne jest, abyś uświadomił sobie, że długa przerwa w nauce równa się obniżenie poziomu znajomości języka. Im dłuższa przerwa, tym większy spadek. To całkiem normalne, że Twój niegdysiejszy poziom średniozaawansowany zmienił się w początkujący. Absolutnie nie znaczy to, że coś jest z Tobą nie tak albo że jesteś “językowym beztalenciem”. Na początku każdy przeżywa frustrację spowodowaną zapomnianymi słówkami czy trudnościami w wyrażeniu myśli.
  • realne oczekiwania - realistyczne podejście to Twój najlepszy przyjaciel. Załóżmy, że pięć lat temu Twój poziom znajomości języka obcego można było określić jako B1, a teraz jest to słabe A2. Na pewno łatwiej będzie Ci wrócić do B1 w porównaniu z sytuacją, kiedy uczysz się od początku, błędem byłoby jednak oczekiwać, że stanie się to w tydzień czy dwa.
  • zacznij od powtórek - powrót do nauki języka obcego po przerwie warto rozpocząć od powtórek. Jeśli masz jeszcze materiały, podręcznik i notatki z poprzedniego kursu czy lekcji w szkole, przejrzyj je. Dzięki temu przypomnisz sobie wiele rzeczy. Przydatne jest zwłaszcza czytanie tekstów (przypominasz sobie słówka w kontekście!).
  • zapisz się na dobry kurs językowy - kurs w szkole językowej gwarantuje dodatkową motywację i uporządkowanie wiedzy. Wybierz kurs językowy w szkole, która najpierw solidnie sprawdzi Twój poziom przed przydzieleniem Cię do grupy. Nie broń się przed poziomem, który w pierwszym odruchu wydaje Ci się zbyt niski - lepiej pewne partie materiału powtórzyć i utrwalić, zdobywając tym samym solidne podstawy. Jeśli po kilku lekcjach okaże się, że zajęcia są dla Ciebie zbyt proste, zawsze możesz poprosić o zmianę grupy. Na co zwrócić uwagę, wybierając kurs językowy? Tego dowiesz się z naszego artykułu TUTAJ.
  • otaczaj się językiem - jak największy kontakt z językiem zawsze sprzyja nauce, świetnie się także sprawdza, kiedy chcesz do niej wrócić po przerwie. Wcale nie musisz wyjeżdżać za granicę, aby to zrobić! Wystarczy, że poszukasz w internecie stacji radiowej nadającej w języku, który chcesz opanować, przestawisz się oglądanie filmów w wersji oryginalnej (to sprawdza się nie tylko w nauce angielskiego, ale wszystkich języków obcych!) i zmienisz ustawienia gier i profili społecznościowych na język, którego się uczysz.

Kiedy wracasz do nauki po przerwie, ważny jest komfort i opieka doświadczonego lektora. Szkoła językowa ProfiLingua to miejsce, gdzie wygodnie i skutecznie możesz uczyć się aż 15 języków obcych, w grupie lub indywidualnie. U nas możesz uczyć się także online - bez konieczności dojazdu, z domu lub każdego innego miejsca, w którym przebywasz. Sprawdź ofertę i ucz się tak, jak lubisz!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.