Podjąłeś decyzję - chcesz nauczyć się języka obcego, a po rozważeniu różnych możliwości decydujesz, że najlepszą dla Ciebie opcją będzie kurs językowy. Odpalasz Internet i… zalewa Cię masa informacji o różnych metodach, oferty poszczególnych szkół mocno różnią od siebie cenowo, jedne obiecują, że osiągniesz upragniony cel w miesiąc, inne, że cztery razy szybciej… Jak się w tym wszystkim nie pogubić? W naszym artykule podpowiadamy, czym się kierować.

 

Wybór odpowiedniego kursu językowego - zacznij od siebie

Twoim pierwszym krokiem powinno być dokładne przemyślenie i sprecyzowanie, czego oczekujesz od kursu językowego, na który zamierzasz się zapisać. Czy ma Cię on przygotować do matury? Chcesz czuć się komfortowo podczas podróży? Zależy Ci na zdobyciu rozpoznawalnego i uznanego certyfikatu? Pracujesz w międzynarodowej firmie i marzysz o tym, aby lepiej rozumieć i łatwiej porozumiewać się z kolegami z innych państw? A może uczysz się hobbystycznie, fascynuje Cię kultura konkretnego kraju, a nauka ma być czystą przyjemnością i oderwaniem się od codziennych obowiązków?

 

Od Twojej odpowiedzi w dużym stopniu zależy wybór najlepszego kursu. Pamiętaj, że w przypadku konkretnych egzaminów najlepiej wybrać kurs, który przygotuje Cię dokładnie do nich. Ważny jest omówiony zakres materiału, ale także techniki egzaminacyjne i znajomość kryteriów oceniania.

W przypadku konieczności porozumiewania się w mowie i piśmie z obcokrajowcami na co dzień, postaw na kurs prowadzony przez native speakerów. Świadomość, że nie możesz “uciec w polski” świetnie motywuje, zmusza do zupełnego przestawienia się na język obcy i pomaga pokonać blokadę językową.

 

Jeśli uczysz się “dla siebie”, możesz być nieco mniej restrykcyjny podczas wybierania właściwego kursu. Jednak i w tym przypadku warto trzymać pewnych zasad i wybrać dobrą szkołę językową.

 

Dobra szkoła językowa - czyli jaka?

Skąd wiadomo, że wybrana przez Ciebie szkoła oferuje dobrej jakości kursy? Oto lista rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed podpisaniem umowy.

  • kwalifikacje lektorów - znać język obcy, a umieć go nauczyć kogoś innego, to dwie zupełnie różne rzeczy. Dlatego szanująca się szkołą językowa nie zatrudni lektora bez odpowiednich kwalifikacji. Dotyczy to również native speakerów. Zanim podpiszesz umowę, dopytaj o uprawnienia, wykształcenie i przygotowanie lektorów. Jeżeli szukasz kursu dla swojego dziecka, upewnij się, że zajęcia prowadzi osoba, która ma wiedzę i doświadczenie tym zakresie.
  • nadzór metodyka - nad jakością zajęć powinien czuwać metodyk, który regularnie pojawia się na hospitacjach i prowadzi szkolenia dla lektorów.
  • metoda nauczania - doradzamy daleko idącą ostrożność i podejście zdroworozsądkowe. Jeśli ktoś obiecuje Ci cudowne metody nauki, dzięki którym opanujesz język w niewiarygodnie krótkim czasie i to bez żadnego wysiłku z Twojej strony, zastanów się - gdyby była to prawda, czy szkoła ta musiałby się reklamować? Wszyscy by ją polecali, a znajomość kilku języków obcych byłaby standardem.
  • materiały dydaktyczne - z jakich materiałów dydaktycznych i podręczników korzysta szkoła? Najbardziej wartościowe i godne polecenia są te znanych wydawnictw, udoskonalane i aktualizowane na bieżąco przez zespoły specjalistów. Czasem oznacza to nieco wyższe koszty, ale naprawdę lepiej pracować z podręcznikiem, w którym nie ma błędów, a treści są ciekawe i dostosowane do wieku i poziomu ucznia. Zapytaj także, czy lektor daje dodatkowe materiały na zajęciach (powinno tak być!).
  • liczebność grup - wciąż można spotkać szkoły, które przedkładają ilość nad jakość i tworzą bardzo liczne grupy. Jeżeli ich liczebność przekracza 12 osób, lepiej poszukaj innej szkoły. Ucząc się w kilkunastoosobowej grupie, niewiele skorzystasz z zajęć, zwłaszcza pod względem ćwiczenia konwersacji.
  • podział na grupy - czy przy podziale na grupy brany jest pod uwagę zarówno poziom zaawansowania, jak i wiek słuchaczy? W jaki sposób weryfikowana jest znajomość języka obcego? Idealnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie testu poziomującego oraz przypisanie ucznia do grupy, w której spotka osoby w podobnym wieku. Dzięki temu nauka będzie bardziej komfortowa, a zakres zainteresowań podobny.
  • nowoczesne rozwiązania - zwróć uwagę, czy wybrana przez Ciebie szkołą wkroczyła w XXI wiek. Czy korzysta z nowoczesnych technologii i oferuje kursy online, dzięki którym możesz uczyć się wygodnie, oszczędzając czas na dojazdach i nawet wtedy, gdy jesteś na drugim końcu świata?
  • akredytacje - dobra szkoła językowa może pochwalić się nie tylko świetną kadrą, wieloletnim doświadczeniem i dobrą organizacją kursów. Dodatkowym atutem są akredytacje uznanych instytucji, które niełatwo zdobyć. Dotyczy to szczególnie kursów dla najmłodszych oraz kursów egzaminacyjnych.

 

Nie musisz szukać dalej. Wszystkie powyższe warunki spełnia szkoła ProfiLingua. U nas możesz uczyć się aż 15 języków obcych, w grupie lub indywidualnie. Możesz wybierać pomiędzy zajęciami prowadzonymi stacjonarnie lub w najwygodniejszej formie - online. Sprawdź ofertę!

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.