Dzięki rozwojowi technologii, łatwemu dostępowi do internetu oraz programów i aplikacji do samodzielnej nauki wiele osób decyduje się na tę właśnie formę poznawania i szlifowania języka obcego. Czy samodzielna nauka jest porównywalna z kursem online? Czym właściwie różnią się do siebie? Co jest skuteczniejsze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

 

Język obcy - jak wygląda samodzielna nauka?

Samodzielna edukacja językowa jest możliwa i nie musi wcale wiązać się z wyjazdem za granicę. Jeśli tylko masz dostęp do internetu, możesz uczyć się słownictwa, ćwiczyć rozumienie ze słuchu, czytanie oraz gramatykę. Do wyboru masz materiały zawierające autentyczny język, np. zasoby YouTube, artykuły na stronach internetowych w języku, którego chcesz poznać, podcasty, stacje radiowe, filmy i seriale. Możesz też korzystać ze źródeł przeznaczonych dla osób uczących się tego języka: blogów, kanałów na YouTube i stron z ćwiczeniami.

Ciekawą i wartą rozważenia opcją jest też skorzystanie z aplikacji mobilnych do nauki języków obcych. Zainstalowanie takiej apki na swoim smartfonie zajmie Ci dwie minuty, a dzięki niej będziesz mógł uczyć się i doskonalić swoje umiejętności w każdej wolnej chwili. Nie zapominajmy również o tradycyjnych materiałach, czyli podręcznikach do samodzielnej nauki.

 

Na czym polega kurs językowy online?

Wiele osób zastanawia się, czy jest sens inwestować w kurs językowy online. Często wynika to z faktu, że nie wiedzą lub mają błędne wyobrażenia na temat tego, jak takie kursy wyglądają. Formuła online gwarantuje możliwość szlifowania wszystkich umiejętności języka obcego:

 • zajęcia z lektorem pozwala na ćwiczenie konwersacji, interakcję w języku docelowym z innymi Słuchaczami i przełamywanie bariery językowej,
 • regularny kontakt z nauczycielem i systematyczne monitorowanie postępów to stała informacja zwrotna na temat tego, na czym powinieneś się skupić i jak pokierować swoją nauką, aby była ona najskuteczniejsza,
 • podczas lekcji online możemy nie tylko rozmawiać z innymi uczestnikami, widzimy także wirtualną tablicę, oglądamy prezentacje, ćwiczymy rozumienie ze słuchu, rozwiązujemy ćwiczenia. Tak naprawdę, zajęcia online nie różnią się od lekcji w szkole stacjonarnej poza tym, że możesz uczestniczyć w nich z dowolnego miejsca - kawiarni, własnej kanapy lub biura.

 

Która forma edukacji jest bardziej skuteczna?

Samodzielna nauka ma wiele zalet, przegrywa jednak z profesjonalnymi kursami online pod względem skuteczności. Bez wsparcia lektora dużo łatwiej stracić motywację i zaniedbać systematyczną pracę. Ponadto, nikt nie koryguje popełnianych przez nas błędów, nie mamy możliwości ćwiczyć rozmowy, nabierać płynności w mówieniu oraz poprawiać wymowy.

Kiedy uczysz się samodzielnie, możesz mieć trudności z doborem właściwych materiałów do swojego poziomu, co także wpływa na szybkość i osiągane rezultaty. Najbardziej efektywne jest combo - połączenie tych dwóch form nauki! Dobry kurs językowy wsparty intensywnym kontaktem z językiem na co dzień.

 

Gdzie znaleźć dobre kursy językowe online?

Warto pamiętać, że pod nazwą “kurs online” mogą kryć się bardzo zróżnicowane oferty szkół językowych. Na co zwracać uwagę, aby wybrać tę najlepszą? Oto lista punktów do sprawdzenia:

 • czy możesz wziąć udział w darmowej lekcji próbnej, zanim podejmiesz decyzję?
 • czy będziesz mieć kontakt z native speakerami?
 • czy podczas nauki nacisk kładziony jest na praktyczne użycie języka?
 • czy w razie opuszczenia zajęć otrzymasz ich nagranie?
 • czy możesz liczyć na indywidualne podejście uwzględniające Twój styl uczenia się?
 • czy możesz uczyć się na dowolnym poziomie zaawansowania, od początkującego po kursy egzaminacyjne na poziomie C1/C2?
 • czy przeprowadzany jest test poziomujący, aby jak najlepiej dopasować proponowaną Ci grupę do Twoich potrzeb i możliwości?
 • czy nad całością przebiegu kursu czuwa doświadczony metodyk?
 • czy szkoła zatrudnia jedynie wykwalifikowanych lektorów?
 • czy masz możliwość wyboru pomiędzy zajęciami indywidualnymi a grupowymi?
 • czy szkoła korzysta z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, np. platformy e-learningowej do przeprowadzania zajęć?

 

Takie właśnie kursy online oferuje Szkoła ProfiLingua. Wygodne, elastyczne i skuteczne. Skontaktuj się z nami i złap rabat na lato!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.