Czy istnieją skuteczne sposoby na nauczenie się języka hiszpańskiego? Najlepiej, jeśli uwzględnisz Twoje osobiste predyspozycje i zainteresowania. Z tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić.

 

Telenowele – angażuj emocje

Ten sposób na pewno docenią czuciowcy, czyli osoby, które potrzebują emocji, aby coś zapamiętać. O czym dokładnie mowa? Oczywiście o hiszpańskich telenowelach. Mimo że są one specyficzne, to dzięki nim sporo osób podciągnęło się w języku obcym.

Nie ma większego znaczenia fakt, że na widok głównych postaci wybuchasz śmiechem i trudno Ci się wczuwać w ich dramaty. Tak naprawdę jakiekolwiek emocje sprawią, że to, co powiedział bohater czy bohaterka sceny, zostanie z Tobą na dłużej.

Nie obawiaj się też nudy, bo oglądanie telenoweli wcale nie musi być pasywną rozrywką. Zwracasz uwagę na mimikę, gesty i otoczenie. Masz do czynienia zarówno z komunikacją werbalną, jak i niewerbalną. Dodatkowo pojawiają się kulturowe smaczki, na które baczny obserwator zwróci uwagę.

Co jeśli mimo to wzdrygasz się na samą myśl o jakimś mdłym romansidle? Ostatecznie możesz pójść na skróty i oglądać tylko wybrane przez siebie fragmenty. Na pewno znajdziesz w Internecie mnóstwo tego typu filmików.

Pamiętaj, że do telenowel lepiej podchodzić z przymrużeniem oka. Nie oczekuj, że to będzie uczta kinomana, a unikniesz frustracji z powodu naiwności bohaterów czy dłużącej się fabuły. Zamiast tego przygotuj sobie jakieś hiszpańskie danie, rozsiądź się wygodnie i zanurz się w języku. Nawet się nie zorientujesz, kiedy się czegoś nauczyłeś.

 

Podcasty – skupiaj uwagę

Szczególnie jeśli jesteś typem słuchowca, przemówią do Ciebie odsłuchy w języku obcym. W przeciwieństwie do telenoweli, gdzie dominuje obraz, musisz się skupić na tym, co słyszysz. Zaletą podcastów jest to, że nie rozprasza Cię otoczenie i uczysz się rozpoznawać różne tony głosu czy akcenty.

Chociaż podcasty nie są tak dynamiczną formą rozrywki jak seriale, to mogą trafić w gusta bardziej wymagających słuchaczy. Poza tym poruszają rozmaite wątki, więc nie grozi Ci monotematyczność. Na dobry początek mogą Cię zainteresować darmowe podcasty Audiria.

 

W rytm tańca – ucz się w ruchu

Dla kinestetyka nie ma nic gorszego niż nauka w bezruchu. Na szczęście sam hiszpański spieszy Ci z pomocą, ponieważ to jeden z najbardziej ekspresyjnych języków. Przykład? Skorzystaj z darmowych filmików na YouTubie z mini-kursami tańca. Przebierz się w coś wygodnego i połącz ruch z nauką języka hiszpańskiego.

Jeśli nie jesteś urodzonym tancerzem, nie przejmuj się, bo niczym nie ryzykujesz. W każdym momencie możesz zatrzymać lub wyłączyć filmik albo wybrać jakiś prostszy taniec. To, co jest tutaj najistotniejsze, to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jedynym zastrzeżeniem może być poziom językowy, ponieważ zazwyczaj mamy do czynienia z native speakerami, którzy wypowiadają się w naturalnym tempie.

 

Fiszki – zobacz różnicę

Nieważne, ile razy coś usłyszysz czy poczujesz, musisz to przede wszystkim zobaczyć. Jeśli zatem jesteś typem wzrokowca, zaopatrz się w fiszki językowe, czyli dwustronne karteczki z pomocnymi informacjami. Na jednej stronie znajduje się wyraz/wyrażenie w języku polskim, na drugim – obcojęzyczne. W bardzo łatwy sposób sprawdzasz, czy udało Ci się już zapamiętać jakieś słowo czy nie. Uczysz się na zasadzie „pytanie -odpowiedź” i masz wszystko podane czarno na białym.

Dla tych, którzy lubią wygodę, sprawdzą się gotowe fiszki, uprzednio opracowane przez specjalistów. Bez wątpienia znajdziesz coś dla siebie, bo są zarówno fiszki ze słownictwem, jak i z gramatyką, na różnym poziomie zaawansowania. Możesz też stworzyć własne talie kart o dowolnej tematyce. Podstawowe  materiały, jakich wtedy potrzebujesz to papier, coś do pisania i teksty, z których czerpiesz inspirację.

 

Chcesz poznać więcej sposobów na skuteczną naukę języka obcego? Wypełnij formularz i sprawdź, jakie kursy oraz szkolenia językowe przygotowała dla Ciebie szkoła ProfiLingua.

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.