Co przychodzi Ci do głowy, kiedy myślisz o Anglii? Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy założyć, że są to: rozmowy o pogodzie, Big Ben, Królowa Elżbieta i herbata. Angielski five o’clock, czyli podwieczorek z obowiązkową filiżanką aromatycznego napoju jest znany na całym świecie. Na czym polega angielska tradycja picia herbaty i skąd właściwie się wzięła? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przygotuj sobie filiżankę bursztynowego naparu i przeczytaj nasz artykuł!

Skąd się wziął tea time - historia herbaty w Wielkiej Brytanii

Podczas gdy reszta świata umawia się na kawę, dla Brytyjczyków podstawą życia towarzyskiego od lat pozostaje herbata. Powodów należy upatrywać w kolonialnej historii kraju oraz jego geograficznej izolacji od reszty świata.

Herbata pojawiła się w Anglii we wczesnym XVII wieku, sprowadzona przez Kompanię Wschodnioindyjską - korporację zrzeszająca angielskich inwestorów, z siedzibą w Londynie, działając na terenie dzisiejszych Indii, a także w Azji Południowo-Wschodniej i na Dalekim Wschodzie. Suszone liście herbaty osiągały początkowo zawrotne ceny, na które stać było jedynie najbogatszych członków brytyjskiej społeczności.

Zwyczaj picia herbaty na królewskim dworze oraz związane z nim rytuały wprowadziła Katarzyna Bragança, królowa Anglii i Szkocji, żona króla Karola II. Szybko przyjął się wśród arystokracji i szlachty, a później także w niższych klasach społecznych. Trudno się temu dziwić, popołudniowa herbatka i towarzyszące jej ciasteczka lub kanapki pozwalały przetrwać długą przerwę pomiędzy lunchem spożywanym około południa a kolacją serwowaną nawet o 21.00.

Z biegiem czasu tea time, stał się czymś znacznie więcej niż lekkim posiłkiem. Pozwalał na spotkania towarzyskie w luźniejszej atmosferze, szczególnie kobietom, które obowiązująca wówczas etykieta dotykała i ograniczała szczególnie mocno. Popołudniowe wizyty u przyjaciół i rodziny w celu wypicia filiżanki herbaty stanowiły doskonałą okazję do wyjścia z domu, a trzeba pamiętać, że w tamtych czasach panie rzadko miały ku temu inny pretekst. Five o’clock podbił serca Brytyjczyków i zyskał rangę uświęconej tradycji.

 

Jak pić herbatę jak prawdziwy Brytyjczyk?

Jeśli sądzisz, że wystarczy zalać torebkę herbaty wrzątkiem bezpośrednio w kubku, musimy wyprowadzić Cię z błędu. Fakt, że obecnie delektowanie się aromatycznym napojem rzadko poprzedzone jest ceremoniałem jej parzenia, jeśli jednak chcesz poczuć się jak Brytyjczyk z krwi i kości, musisz poświęcić przygotowaniu napoju odrobinę uwagi i czasu. Oto instrukcja parzenia herbaty na sposób angielski, krok po kroku:

 1. Przygotuj liściastą herbatę. Nie torebki, tylko czarna liściasta herbata uważana jest przez Brytyjczyków za tę “prawdziwą”. Upewnij się, że gatunek, który wybrałeś, pochodzi z rośliny zwanej Camellia sinensis.
 2. Nalej do czajnika świeżej wody i doprowadź do wrzenia.
 3. Podgrzej imbryk, wlewając trochę przegotowanej wody do środka i energicznie nim poruszając.
 4. Wsyp do imbryka jedną łyżeczkę liści herbaty na jedną osobę plus jedną dodatkową.
 5. Napełnij imbryk gotującą się wodą (musi być wrząca, inaczej temperatura będzie zbyt niska i herbata nie zaparzy się dobrze).
 6. Pozostaw napój na 3-4 minuty, lecz nie dłużej!
 7. Nalej herbatę przez sitko bezpośrednio do porcelanowych filiżanek.

 

Pamiętaj, że herbatę po angielsku pije się z dodatkiem mleka. Możesz też dodać do niej cukier. Cytryna dozwolona jest tylko i wyłącznie w połączeniu z herbatą w stylu Earl Grey!

Angielskie wyrażenia związane z piciem herbaty

Swoją wiedzę o piciu herbaty w Wielkiej Brytanii warto uzupełnić o kilka angielskich wyrażeń związanych z tea time:

 • Cuppa - filiżanka herbaty
 • Elevenses - drugie śniadanie, obowiązkowo z filiżanką herbaty
 • Afternoon Tea - rodzaj formalnego przyjęcia, na którym siedzimy przy stole zastawionym kanapkami z ogórkiem, ciastkami i herbatą. Zwykle odbywa się ono w hotelu lub restauracji około 16.00.
 • High Tea - podwieczorek, posiłek, który spożywamy po pracy, ale przed właściwym, późnym obiadem
 • Cream Tea - prosty posiłek składający się z herbaty, bułeczek, gęstej śmietany, marmolady lub pasty cytrynowej na bazie twarogu.
 • Royale Tea - okazja do wypicia herbaty, po której serwowany jest szampan lub sherry.
 • Celebration Tea - spotkanie przy herbacie na uczczenie szczególnej okazji, do herbaty podawane jest ciasto lub tort.
 • Tea - samo słowo tea może oznaczać po prostu popołudniowy posiłek, czyli “obiad”.
 • Kettle - czajnik
 • Put the kettle on – nastawić wodę na herbatę
 • Scone - rodzaj słodkiej bułeczki nadziewanej porzeczkami lub rodzynkami, często podawanej z dżemem truskawkowym lub gęstą śmietaną.
 • Tea Towel - bawełniana ściereczka do naczyń, zwykle z ozdobnym wzorem.
 • Tea Break - no cóż, reszta świata ma “przerwę na kawę”. Brytyjczycy - na filiżankę herbaty.
 • Tea Lady - przed wynalezieniem ekspresów i automatów do parzenia herbaty w wielu biurach zatrudniano panią, której jedynym zadaniem było przygotowywanie i podawanie tego napoju pracownikom.
 • Tea Service - zestaw do podawania herbaty, składający się filiżanek, spodków, talerzyków, mlecznika, cukiernicy i imbryka.
 • Builder’s Tea - mocna herbata z dużą ilością cukru i mleka.
 • Mother - osoba, która nalewa i podaje herbatę podczas spotkania.
 • Steep - zaparzać, pozostawiać herbatę w gorącej wodzie, aby się zaparzyła.

 

Chciałbyś wiedzieć więcej o kulturze Wielkiej Brytanii? Wybierz kursy języka angielskiego, które oferuje szkoła językowa ProfiLingua. U nas uczysz się wygodnie i ćwiczysz praktyczne zastosowanie języka. Sprawdź naszą ofertę!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.