Jak w wielu innych krajach, Boże Narodzenie (niem. Weihnachten) to wyjątkowy czas w Niemczech. Mimo że główne składniki składające się na atmosferę Świąt są takie same na całym świecie - radosny nastrój, czas spędzony z rodziną i pyszne jedzenie - każdy naród ma swój niepowtarzalny sposób ich obchodzenia. Oto najważniejsze tradycje bożonarodzeniowe naszych zachodnich sąsiadów.

Dzień Świętego Mikołaja

(Sankt Nikolaus Tag)

To ulubione święto dzieci w Niemczech. Piątego grudnia wieczorem najmłodsi czyszczą i polerują swoje buty i wystawiają je przed drzwi przed pójściem spać. Następnego ranka znajdują w nich orzechy, słodycze i małe prezenty od Świętego Mikołaja. Szczodrego Świętego można również spotkać tego dnia w centrach handlowych oraz w dziecięcych klubach. Wygląda on nieco inaczej niż jego amerykański odpowiednik - Santa Claus. Nosi czerwony płaszcz i wysokie biskupie nakrycie głowy.

 

Noc Krampusa

(Krampus Nacht)

Diabeł o imieniu Krampus jest kimś w rodzaju pomocnika Świętego Mikołaja. Niemcy wierzą, że towarzyszy on Mikołajowi, aby dać nauczkę niegrzecznym dzieciom. W Południowej Bawarii mężczyźni zakładają przerażające kostiumy Krampusa i przechadzają się ulicami miast. Zdarza się, że rodzice wyjątkowo niegrzecznych dzieci zapraszają “Krampusa” do domu, aby nastraszyć pociechę - to trochę odpowiednik polskiej rózgi od Mikołaja, choć pewnie znacznie bardziej przemawia do wyobraźni najmłodszych.

 

Kalendarz adwentowy

(Adventskalendar)

Kalendarze adwentowe na dobre zagościły w polskiej tradycji, wywodzą się jednak z Niemiec. Ten fantastyczny sposób odliczania dni do Świąt znajduje uznanie wszystkich dzieci. Tradycyjne kalendarze adwentowe wykonywane są ręcznie, a ich okienka kryją nie tylko czekoladki. Czasami jest to wierszyk, historyjka lub ozdoba.

 

Wieńce bożonarodzeniowe

(Adventskranz)

Tradycja wykonywania wieńcy bożonarodzeniowych sięga XVI wieku, kiedy zapoczątkowali ją niemieccy Luteranie. Obecnie wieńce stanowią najlepiej rozpoznawalny symbol Bożego Narodzenia w Niemczech. Komponuje się je z szyszek, suszonych kwiatów, ozdób świątecznych i obowiązkowo - czterech świec. Istnieją różne tradycje związane z wieńcami. W niektórych rodzinach przygotowuje się je w pierwszym tygodniu  grudnia i zapala jedną świeczkę w każdą niedzielę przed Świętami. Inne wykładają wieniec w ostatnią niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie, a następnie spędzają czas razem, śpiewając kolędy, oglądając świąteczne filmy i zajadając się świątecznymi przysmakami.

 

Jarmarki bożonarodzeniowe

(Adventskranz)

Magia jarmarków bożonarodzeniowych rozprzestrzeniła się po całym świecie, jednak ich kolebką są średniowieczne Niemcy i to tam znajdziesz najpiękniejsze, najbardziej malownicze i niezapomniane z nich. Odbywają się w każdym mieście i miasteczku w całym kraju. Tradycyjne ozdoby choinkowe - kolorowe bombki czy migające gwiazdki - narodziły się właśnie na takich jarmarkach.

 

Grzane wino

(Glühwein)

Niemiecki Boże Narodzenie nie jest kompletne bez kubka aromatycznego, parującego grzanego wina w ręce. Można przygotować je samodzielnie w domu lub kupić gotowe ceramiczne kubki napełnione winem na jarmarku bożonarodzeniowym.

 

Feuerzangenbowle

Uwaga, oto specjał tylko dla dorosłych! Feuerzangenbowle to bardzo mocny trunek, stanowiący ucztę dla kubków smakowych i oczu. Grzane wino polewane jest dodatkowo rumem i … podpalane. Jeśli chcesz spędzić Wigilię, jak prawdziwy Niemiec, musisz nie tylko spróbować tego specjału, ale także obejrzeć kultowy film “Die Feuerzangenbowle” z 1944 roku.

 

Bożonarodzeniowe Stollen

Stollen to tradycyjne niemieckie ciasto świąteczne, cieszące się opinią naprawdę smacznego! Przygotowuje się go z mąki, owoców (posiekanych, kandyzowanych lub suszonych), orzechów i przypraw, Przed podaniem Stollen należy posypać cukrem pudrem, czasem dodaje się także startą skórkę pomarańczową. W Dreźnie to przepyszne ciasto ma nawet swój festiwal!

 

Lebkuchen

Na koniec, najbardziej tradycyjny przysmak bożonarodzeniowy w Niemczech. Lebkuchen przypomina nieco piernik, zawiera miód, przyprawy, orzechy i może przybierać różne formy - miękką lub twardą, z polewą lub bez, słodką lub pikantną. Te bożonarodzeniowe ciasteczka występują w różnych kształtach i rozmiarach, często znajduje się na nich napis wykonany z lukru.

 

Jeśli interesuje Cię kultura i tradycje Niemiec i chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź ofertę kursów języka niemieckiego w szkole ProfiLingua. Możesz uczyć się  grupie, indywidualnie lub przez internet - sam wybierz najwygodniejszą dla siebie opcję!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.