Maturzyści i ósmoklasiści zaczynają już myśleć o egzaminach, które będą musieli zdać przed końcem tego roku szkolnego. Różni je poziom, lecz typy zadań, z którymi będą musieli się zmierzyć, są podobne. Te, które wzbudzają najwięcej emocji to parafrazy, ponieważ bezlitośnie weryfikują wiedzę zdających. Jak robić dobrze transformacje po angielsku? Na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać? Dowiedz się z naszego artykułu!

Powtórz gramatykę

Transformacje na maturze i egzaminie ósmoklasisty sprawdzają umiejętność stosowania wymaganych na danym poziomie struktur gramatycznych, a także słownictwa. Wykorzystaj nadchodzące miesiące na solidną powtórkę czasów, stopniowania przymiotników, strony biernej, mowy zależnej, okresów warunkowych, czasowników modalnych i zasad stosowania przedimków (a/an/the/zero article). To właśnie te zagadnienia najczęściej pojawiają się na egzaminach.

W niemal każdym arkuszu egzaminacyjnym z lat poprzednich znajdziesz także przynajmniej jeden przykład z wykorzystaniem czasownika frazowego (phrasal verb), idiomu, wyrażenia przyimkowego (np. to rely on sb, to apply for a job) i różnych form czasownika (bezokolicznik z to i bez to, forma gerund). Przed czekającym Cię egzaminem warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na naukę tych zagadnień.

Znane powiedzenie mówiące, że “praktyka czyni mistrzem”, doskonale sprawdza się w przypadku przygotowań do transformacji na egzaminie z angielskiego. Ważne jest nie tylko samo opanowanie wymaganego materiału, ale także znajomość technik egzaminacyjnych. Korzystaj z książek i ćwiczeń opracowanych z myślą o maturzystach/ósmoklasistach, w których znajdziesz zadania podobne do tych, których możesz spodziewać się na egzaminie. Im więcej transformacji zrobisz, zanim do niego przystąpisz, tym większe szanse na dobry wynik!

Dokładnie czytaj polecenia

Stres, nadmierna pewność siebie lub pośpiech mogą sprawić, że zignorujesz albo nie przeczytasz z należytą uwagą polecenia. To jeden z najpoważniejszych błędów osób mierzących się z transformacjami na egzaminie. Pamiętaj, że ten typ zadań nie zawsze wygląda identycznie. Przede wszystkim, sprawdź, czy podany jest limit słów, jakich możesz użyć, a jeśli podano jakieś wyrazy - czy możesz zmieniać ich formę i kolejność. Oto przykłady dwóch najpopularniejszych typów transformacji po angielsku:

  • transformacje z podanym słowem kluczowym, którego nie wolno modyfikować

We are not allowed to leave the classroom during the exam.

We ___________________ during the exam.     MUSTN’T

odpowiedź: We mustn’t leave the classroom during the exam.

 

  • transformacje bez podanego słowa kluczowego

Someone must have seen the missing child.

The missing child ____________________.

odpowiedź: The missing child must have been seen.

 

Pamiętaj, że po ukończeniu tego zadania, bezwzględnie powinieneś sprawdzić, czy sens obu zdań jest identyczny, czy zgadzają się użyte czasy, czy nie zapomniałeś o jakichś końcówkach, przedimkach lub przyimkach. Zwróć także uwagę na pisownię i potencjalne “literówki”.

Na koniec, porównaj utworzone przez Ciebie, nowe zdanie z wytycznymi zawartymi w poleceniu - czy na pewno zmieściłeś się w limicie słów?

Nie zostawiaj pustych luk

Co zrobić w sytuacji, kiedy naprawdę nie wiesz, jak sparafrazować pierwsze zdanie? Przede wszystkim - nie wpadaj w panikę. Przejdź do kolejnego zadania, a do tego, które sprawia Ci problem, wrócisz później. Istnieje spora szansa, że kiedy spojrzysz na nie drugi raz, odpowiedź sama przyjdzie Ci do głowy. Jeśli tak się jednak nie stanie, pamiętaj o najważniejszej zasadzie na każdym egzaminie - nigdy nie zostawiaj żadnego pytania bez odpowiedzi. Improwizuj, kombinuj, wymyślaj, zgaduj, puszczaj wodze fantazji. Całkiem możliwe, że trafisz i zdobędziesz punkty.

 

Zależy Ci na tym, aby matura lub egzamin ósmoklasisty z angielskiego nie spędzał ci snu z powiek? Zamiast stresować się tym, co nieuchronne, przygotuj się jak najlepiej. Wybierz kursy angielskiego online w szkole ProfiLingua i nie martw się egzaminem! Ucz się tak, jak lubisz: wygodnie, skutecznie, internetowo!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.