Przepraszam, proszę, dziękuję. Trzy magiczne słowa, które wpajane są nam od dziecka. Jak brzmią w języku czeskim i jakie zwroty grzecznościowe warto jeszcze zapamiętać? Dowiedz się z dzisiejszego artykułu.

 

Czechy, sąsiad z południa, od lat cieszy się zainteresowaniem Polaków. Nasi rodacy przyjeżdżają tutaj w celach turystycznych, ale nie tylko. Przybywają różni biznesmeni oraz inwestorzy. Nie brakuje też zwykłych sympatyków kultury czy smakoszy, którzy lubują się w knedlikach, złocistych napojach i trdelnikach.

Jednak pobyt w obcym kraju to nie tylko niezapomniane atrakcje czy unikalne zabytki. To także zetknięcie się z nieco inną rzeczywistością oraz z różnymi stereotypami. Dzięki temu zyskujesz szerszą perspektywę i jednocześnie nabierasz dystansu. Nie obrażasz się ani nie obrastasz w piórka.

Zatem co Czesi myślą o Polakach? Jak wszędzie, znajdą się zarówno dobre, jak i mniej pochlebne opinie. Jednak bez względu na to, czy ktoś skojarzy Cię z typowym hulaką czy społecznikiem, miej w zanadrzu kilka życzliwych zwrotów.

 

Po pierwsze, przywitaj się

Dzielnica Hradczany. Przemierzasz Złotą Uliczkę i zachwycasz się klimatycznymi, kolorowymi domkami. Twój wzrok przykuwają pamiątki, więc zatrzymujesz się przy jednym z najbliższych sklepików.

Wykorzystaj ten moment i powiedz coś miłego. Wystarczy, że krótko się przywitasz. Pamiętaj tylko o uniwersalnych i sprawdzonych zasadach savoir-vivre’u. Używaj takich zwrotów, które nie wydają się zbyt poufałe ani nieadekwatne do sytuacji. Zwracaj uwagę na niuanse.

Ahoj – Cześć

Dobrý den – Dzień dobry

Dobré ráno – Dzień dobry (rano)

Dobré odpoledne - Dzień dobry (po południu)

Dobrý večer – Dobry wieczór

Dobrou noc – Dobranoc

Na shledanou - Do widzenia.

Po drugie, bądź uprzejmy

Miej w zanadrzu kilka serdecznych słów. Jeśli czegoś potrzebujesz, wyrażasz podziękowanie lub chcesz przeprosić, wyraź to w docelowym języku obcym.

Ano – Tak

Ne – Nie
Děkuju – Dziękuję

Děkuju mnohokrát – Dziękuję bardzo

Děkuji, dobře – Dziękuję, dobrze
Prosím – Proszę

Omlouvám se – Przepraszam

Je mi líto – Przykro mi

Promiňte – Przepraszam

Promiňte, potřebuji... – Przepraszam, potrzebuję...

 

Po trzecie, powiedz coś miłego

Myślisz, że musisz dobrze znać język czeski, aby pozostawić po sobie dobre wrażenie? Dorzuć od siebie coś ekstra i naucz się prostych odpowiedzi. Zapamiętaj kilka przydatnych słówek i zwrotów, a nie wyjdziesz na kompletnego ignoranta.

Nic se nestalo – Nic się nie stało

Hezký den – Miłego dnia

Dobrou chuť – Smacznego

Na zdraví – Na zdrowie; zdrówko

Není zač – Nie ma za co.


Planujesz podróż do Pragi czy Ostrawy? Przed Tobą nowy etap w życiu i interesuje Cię nauka czeskiego? Wybierz kursy językowe w ProfiLingua. Poznaj nasze metody nauczania i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.