Wciąż pokutuje przekonanie, że wakacje nie motywują do nauki. Mimo to pokażemy Ci, jak wykorzystać wolny czas efektywnie i przyjemnie bez poczucia presji. Ucz się języka obcego tak, jak lubisz i wróć do pracy bądź szkoły z nowym zapasem energii.

#1 Wyposaż się w planer językowy

Umysł to potęga, ale nie toleruje nudy. Jeśli na co dzień trudno Ci się zmobilizować do nauki języka, to tym bardziej napotkasz opór, kiedy za oknem świeci słońce i co chwila wyskakuje jakaś propozycja wypadu za miasto. Dlatego gdy chcesz coś zapamiętać, zaangażuj szare komórki w coś nowego i innego od szkolnej rutyny.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych podręczników i zeszytów ćwiczeń jest planer językowy, dzięki któremu szybko odświeżysz swoją domową biblioteczkę. Możesz go znaleźć praktycznie w każdej księgarni językowej albo stworzyć własny, jak zasugerowaliśmy tutaj. Co ważne, w gotowych planerach znajdziesz starannie pogrupowane tematy wraz ze słownictwem oraz objaśnieniami gramatycznymi i innymi ciekawostkami. W zależności od potrzeb ucz się 15-20 minut każdego dnia lub chociaż raz w tygodniu.

#2 Korzystaj z aplikacji językowej

To rozwiązanie idealne dla maniaków komputerowych i osób, którym trudno odkleić się od ekranu smartfona. Zamiast po raz kolejny przechodzić przez te same rundy lub wpatrywać się bezwiednie w migające reklamy, mogą wykorzystać zdobycze Internetu w lepszym celu. Specjalne aplikacje, takie jak np. Duolingo czy Memrise, można łatwo pobrać na swój telefon i codziennie z nich korzystać bez konieczności wychodzenia z domu.

Ćwicz słuchanie i mówienie oraz śledź na bieżąco postępy. To proste, bo aplikacje wyręczają Cię w wielu czynnościach i same podsuwają nowe tematy do przerobienia. Dodatkowym plusem jest kolorowa szata graficzna i testy, które bardziej od kartkówek szkolnych przypominają ulubione gry. Jeśli więc odpowiada Ci taki zabawowy styl uczenia się i często masz pod ręką telefon, regularnie zaglądaj do aplikacji językowej i codziennie odkrywaj coś nowego.

#3 Podróżuj i stwórz album z wakacji

Większość z nas marzy o jak najczęstszych wojażach za granicą i uważa, że to najlepszy sposób na szlifowanie umiejętności językowych. Pobyt w obcym kraju niektórych dopinguje bardziej niż praca czy szkoła, a codzienne interakcje w realu – choć momentami mogą być stresujące – przynoszą dużo więcej satysfakcji niż zainicjowane na zajęciach rozmowy.

Jednak sporadyczne podróżowanie nie jest gwarancją sukcesu i jeśli zabraknie właściwej strategii, możesz się srodze rozczarować. Lepiej więc myśleć z wyprzedzeniem i upewnić się, że możesz na kogoś liczyć. Najprostszym wyjściem są wycieczki z przewodnikiem, lecz one stwarzają mało okazji do interakcji w języku obcym. Wymarzoną opcją jest darmowe zakwaterowanie u znanego i sprawdzonego native speakera, który z chęcią Cię przyjmie, a innym razem skorzysta z Twojej gościnności. W myśl takiej wymiany został stworzony m.in. serwis internetowy CouchSurfing.

Ponadto podróż to dobry pretekst, aby stworzyć album ze zdjęciami. Swoją osobistą fotoksiążkę przygotuj w wersji papierowej albo za pomocą aplikacji. Najważniejsze, że do wspomnień wracasz wtedy, kiedy chcesz i masz własne przemyślenia, którymi możesz podzielić się z innymi po powrocie.

#4 Pójdź na (intensywny) kurs wakacyjny

Cenisz sobie komfort i zależy Ci na pewnych rezultatach? Choć samodzielne podróże czy materiały do nauki są dużo mniej zobowiązujące niż szkoła językowa, profesjonalne kursy mają pewną przewagę nad pozostałymi opcjami. Wszystko tutaj jest przejrzyste i starannie przemyślane, opierasz się na gotowym materiale i korzystasz z wieloletniego doświadczenia lektorów.

To rozwiązanie szczególnie bliskie osobom, które chcą zrobić znacznie więcej, niż tylko podróżować czy douczać się w domu. Jeżeli dodatkowo zależy Ci na nadrobieniu zaległości lub po prostu chcesz się świadomie rozwijać, a w roku szkolnym narzekasz na permanentny brak czasu, wakacyjne kursy językowe będą trafnym wyborem.

A zatem: z którego sposobu lub z których sposobów skorzystasz w te wakacje?

Nauka w ProfiLingua to nieustanny rozwój i dobra zabawa. W wakacje przygotowaliśmy dla Ciebie specjalne niespodzianki, tak aby jeszcze chętniej i efektywniej uczyć się języków obcych. Poznaj ofertę ProfiLingua i zapisz się na kursy językowe z rabatem nawet -60%. Do zobaczenia!