Czy wiesz, że ludzka pamięć może pomieścić blisko 2500 terabajtów informacji? Nasz mózg posiada niezwykłe umiejętności, których często nie doceniamy albo nie wiemy, jak je wykorzystać. Sprawdź, jak to się przekłada na naukę i dowiedz się, czy warto uczyć się słownictwa w blokach tematycznych.

 

Metoda małych kroków

Nie należy tego mylić z lenistwem czy prokrastynacją. Za filozofią Kaizen kryje się idea nieustannego doskonalenia się oraz przekonanie, że każdy mały krok zbliża Cię ku upragnionemu celowi. To możliwe, ponieważ systematyczne, wyważone podejście sprawia, że działasz produktywnie i jednocześnie zachowujesz harmonię. Być może dlatego o skuteczności Kaizen przekonują się sami biznesmeni.

Co ważne, metoda małych kroków to także mocny argument za uczeniem się słownictwa krok po kroku. Unikaj miszmaszu, który wywołałby tylko niepotrzebny mętlik w głowie i spowodował, że trudniej skojarzyć różne fakty. Zamiast przyswajać wszystko naraz i bez żadnego rozróżniania, skup się na jednym bloku tematycznym i przejdź do następnego w płynnym rytmie.

 

Technika podwójnego kodowania

Dzielenie słownictwa na bloki tematyczne staje się szczególnie proste, kiedy korzystasz z mind mappingu. To idealny przykład mnemotechniki oraz zachęta do porządkowania myśli oraz myślenia wielokierunkowego. Każda mapa myśli powinna być poświęcona osobnej tematyce i odpowiadać wyczerpująco na pytania związane z danym słownictwem.

Jednak na tym nie koniec. Koncepcja podwójnego kodowania Paivio stwierdza, że w trakcie procesu zapamiętywania należy wykorzystać więcej niż jeden kod reprezentacji. Stąd połączenie obrazu ze słowem, czyli systemu niewerbalnego z werbalnym. Tę funkcję spełnia również mapa myśli, która zadziała lepiej, jeśli będzie kolorowa i pokryta symbolicznymi rysunkami.

 

Liczba Millera

Nie bez powodu dzielimy pamięć na krótko- i długotrwałą. W przypadku tej pierwszej dane przechowywane są przez stosunkowo krótki okres czasu. Aby mogły zostać z nami na dłużej i przekształcić się w pamięć trwałą, nasz umysł potrzebuje regularnego treningu, motywacji oraz bezpośredniego doświadczania.

Czym jest więc liczba Millera? Za tym enigmatycznym terminem stoją badania psychologiczne przeprowadzone w 1956 roku. To wtedy George Miller zauważył, że człowiek w jednym czasie jest w stanie zapamiętać ograniczoną ilość informacji – w przybliżeniu 7.

Biorąc pod uwagę powyższe obserwacje, łatwo wywnioskować, iż nasz umysł podlega pewnym ograniczeniom. Oprócz nielicznych wyjątków większość z nas musi wyrobić w sobie nawyk powtarzania, aby utrwalić wiedzę. Stąd dzielenie słownictwa na bloki tematyczne wpisuje się w to założenie.

 

Porządek w domu, porządek w…

Mózg nie pracuje jednopłaszczyznowo. Aby głowa była pełna pomysłów, potrzebujesz nie tylko różnorodności, ale i dobrej organizacji. To drugie można rozumieć dosłownie, co udowodnili naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii. Z innego artykułu dowiadujemy się, że fizyczne sprzątanie pozwala odstresować umysł i sprzyja jego dobrej kondycji! Sytuacja może prezentować się podobnie w przypadku bloków tematycznych. Jeśli zależy Ci na poszerzeniu słownictwa, nauka musi być należycie stopniowana.

Dlatego zapewniaj umysłowi rozrywkę dzięki nowej tematyce, lecz nie przeskakuj z tematu na temat bez należytego przemyślenia. Podzielenie obszernego materiału na mniejsze partie to droga złotego środka, ponieważ z jednej strony zaspokoisz swoją ciekawość, a z drugiej dasz sobie czas na przyswojenie wszystkich informacji oraz zastosowanie ich w praktyce.

 

Edukacja i rozwój w ProfiLingua to przemyślana droga do sukcesu i szeroki wachlarz możliwości. Zapewniamy profesjonalną pomoc oraz przyjazną atmosferę, dzięki czemu odnajdą się tutaj zarówno mali, jak i duzi kursanci. Zajrzyj na naszą stronę i znajdź kursy idealne dla siebie.