U progu przygotowań do matury z matematyki czujesz się zapewne przytłoczony. Nauka samodzielna czy w grupie? Korepetycje czy kurs maturalny z matematyki? Nie wiesz, jakie książki wybrać, które teksty rozwiązywać i ile robić notatek. Masz w głowie mętlik. Nie masz pojęcia, jakie są wymagania i zasady oceniania. Zastanawiasz się, od czego właściwie zacząć całą tę naukę… Spokojnie. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, żeby w maju cieszyć się upragnionym wynikiem.


Zobacz, ile umiesz

Zanim zaplanujesz przygotowania, zrób mały remanent – zobacz, co powinieneś umieć,  sprawdź, na jakim poziomie opanowałeś już wymagany materiał i ile jeszcze musisz nadrobić. Możesz to zrobić, rozwiązując arkusze maturalne z poprzednich lat. Bez względu na to, na jakim poziomie będziesz zdawał matematykę, rozwiąż sobie zarówno te z poziomu podstawowego, jak i testy, z którymi mierzyli się uczniowie zdający matematykę na maturze na poziomie rozszerzonym. Wyniki pomogą Ci ustalić, którym zagadnieniom powinieneś podczas powtórek poświęcić więcej czasu.

Dobrym pomysłem będzie też skorzystanie z testu diagnostycznego w szkole kursowej. Np. w Profi-Matura możesz w dogodnym dla siebie terminie napisać test, a potem omówić jego wyniki z egzaminatorem CKE. Nie zobowiązuje Cię to do zapisania się na kurs maturalny z matematyki, nic nie kosztuje, a będzie z pewnością świetną diagnozą twojego stanu wiedzy.

{{cta('03cc2a45-23c7-4e1d-945a-bdcc1a18e136','justifycenter')}}

Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Przede wszystkim rozplanuj pracę i trzymaj się harmonogramu. Jedynie dzięki systematycznym powtórkom zdołasz do maja ogarnąć cały materiał ze wszystkich przedmiotów, które zdajesz. Ucz się na różne sposoby. Samodzielnie przypominaj sobie teorię, rób notatki i rozwiązuj testy. Od czasu do czasu spotkaj się z przyjaciółmi na wspólne powtórki – przepytujcie się i tłumaczcie sobie nawzajem wybrane zagadnienia. Dobrym pomysłem będzie także zapisanie się na kurs maturalny z matematyki. Ucząc się w grupie, która mobilizuje, pod okiem nauczyciela, który przygotował już kilka roczników maturzystów i jako egzaminator ma doświadczenie w sprawdzaniu arkuszy, zapewnisz sobie optymalne rezultaty. Zwłaszcza jeśli zdajesz matematykę na maturze na poziomie rozszerzonym, powinieneś pomyśleć o zapisaniu się na zorganizowane zajęcia, bo czeka Cię niełatwy egzamin. Wyniki ubiegłorocznych maturzystów mówią tu same za siebie (średni wynik na rozszerzonej maturze z matematyki wśród licealistów to  40%, a wśród absolwentów technikum – 13%).

Jak będziesz oceniany?

Od 2015 na maturze z matematyki i z innych przedmiotów wymagających obliczeń kładzie się nacisk przede wszystkim na umiejętność wykorzystania wiedzy w praktyce i zdolność logicznego myślenia. W arkuszu na pewno znajdziesz zadania z rachunku różniczkowego i kombinatoryki, a także te wymagające tworzenia matematycznych formuł. Jeśli zdajesz matematykę na maturze na poziomie rozszerzonym, będziesz musiał zastosować algorytmy w nietypowych sytuacjach. Ważne jest, byś podjął próbę zmierzenia się z zadaniem, nawet jeśli nie doprowadzi Cię ona do właściwego rozwiązania. Już za sam tok myślenia możesz zdobyć kilka punktów.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.