Powinni o nim wiedzieć nie tylko maturzyści, ale i uczniowie klas niższych. Choć kwestia, czy warto się go uczyć, jest raczej bezdyskusyjna, Future Simple to w gruncie rzeczy jeden z najbardziej lubianych czasów. Sprawdź jego budowę, zastosowanie i zapamiętuj przykłady za pomocą piosenek.

Future Simple – budowa zdania

Czas przyszły prosty jest na ogół lubiany, co zawdzięcza swojej nieskomplikowanej budowie. Zanim jednak się nią zajmiemy, przypomnij sobie prawidłowy szyk zdania, który w języku angielskim rządzi się sztywnymi regułami: zaczynasz od podmiotu i orzeczenia, a dopiero potem dodajesz kolejne elementy, takie jak np. dopełnienie. Proste zdanie w czasie teraźniejszym brzmi więc następująco:

  • I have a new smartphone.

Subject (I) + verb (have) + object (a new smartphone).

Załóżmy jednak, że dopiero co postanowiłeś kupić nowy smartfon. Wówczas musisz pamiętać o czasowniku modalnym will, który wprowadza myśl będę i odnosi się do przyszłości. Jeżeli więc będziesz kupować smartfon, musisz trzymać się schematu, jak poniżej:

  • I will buy a new smartphone tomorrow.

Subject (I) + modal verb (will) + main verb (buy) + object (a new smartphone) + time (tomorrow).

Forma will może też zostać skrócona do ‘ll, czyli:

  • I’ll buy a new smartphone tomorrow.

Aby odpowiednia kolejność weszła Ci w nawyk, warto mieć w pamięci skrót SVOMPT, który podpowiada, w jakim porządku umieścić poszczególne części zdania. Są to: subject (podmiot) + verb (orzeczenie) + object (dopełnienie) + manner (okolicznik sposobu) + place (okolicznik miejsca) + time (okolicznik czasu).

Future Simple – tworzenie pytań

Kolejna rzecz, do której trzeba przywyknąć, to inwersja, czyli inaczej szyk przestawny. Jeśli chcesz utworzyć pytanie, musisz zamienić miejscami podmiot oraz orzeczenie. W przypadku Future Simple pojawia się jednak dylemat, który czasownik (modalny czy główny) powędruje na sam początek.

Odpowiedź masz poniżej:

  • Will you go to school tomorrow?

Czy pójdziesz jutro do szkoły?

  • Will you join me for breakfast?

Czy dołączysz do mnie na śniadanie?

Jak widać, w zdaniu pytającym przemieszcza się czasownik modalny will, który zajmuje miejsce przed podmiotem.

Future Simple – tworzenie przeczeń

Czasem musisz czemuś zaprzeczyć albo komuś odmówić. W takiej sytuacji używasz więc will not albo w formie skrótowej won’t. Czasownik modalny zajmuje takie samo miejsce jak w zdaniu oznajmującym, czyli stawiasz go po podmiocie.

  • I won’t go to school tomorrow.

Nie idę jutro do szkoły.

  • I’m sorry. I won’t be able to join you for breakfast.

Przepraszam. Nie będę mógł/mogła dołączyć do Ciebie na śniadanie.

Future Simple – zastosowanie czasu

Jak już można było się zorientować, Future Simple odnosi się do przyszłości i pojawia się m.in. przy propozycjach czy prośbach albo przy przewidywaniach przyszłości. Na tym jednak lista możliwych opcji się nie kończy. W ramach podsumowania można powiedzieć, że czas ten zastosujesz, kiedy masz na myśli:

  • spontaniczne decyzje podjęte przed chwilą
  • złożone komuś lub sobie obietnice, prośby albo groźby
  • osobiste przypuszczenia czy subiektywne przewidywania przyszłości.

Skojarz czas przyszły prosty z sytuacjami z domieszką adrenaliny, w których króluje spontaniczność i zaskoczenie. Pomoże Ci on w nagłych sytuacjach, kiedy niespodziewanie podejmujesz jakąś decyzję albo wybiegasz w przyszłość i snujesz marzenia. Kolejne przykłady zdań znajdziesz w odpowiedzi na szóste pytanie.

Future Simple – nauka z tekstów piosenek

Czas przyszły prosty szczególnie lubi się z piosenkami, dlatego bez trudu znajdziesz swoje topowe tytuły. Poniżej zamieszczamy kilka propozycji, wśród których znajdą się rozmaite style muzyczne – dla każdego coś dobrego! Pamiętaj, aby oprócz wpadających w ucho brzmień zrozumieć też sens. Zastanów się, co autor tekstu miał na myśli i dlaczego użył właśnie czasu Future Simple.

Oto piosenki, które przydadzą się do nauki:

  • One Day You Will – Lady A(ntebellum)

Piosenka amerykańskiego zespołu country z optymistycznymi widokami na przyszłość. You’ll find love, you’ll find peace – obiecują wtórujące sobie głosy; jeden męski, drugi żeński. Jednak zanim to nastąpi, musisz przejść przez to, co czujesz. Dlatego to piosenka o zranieniu, sile oraz marzeniach, które... pewnego dnia się spełnią.

  • I Will Survive – Gloria Gaynor

Przebój afroamerykańskiej wokalistki lat 70. Did you think I'd crumble? Did you think I'd lay down and die? – pyta zadziornie głos. Oh no, not I, I will survive – szybko zaprzecza i jednocześnie składa sobie obietnicę. Piosenka Glorii Gaynor nie bez powodu kojarzona jest z kobiecą siłą i niezależnością.

  • Fix You – Coldplay

Choć to rockowa piosenka z przytupem, mocniejsze brzmienie nie zagłusza głębszego przesłania. Lights will guide you home. And ignite your bones. And I will try to fix you – zgłasza się ktoś na ochotnika. Co tą osobą kieruje i skąd bierze mądrość? I promise you I will learn from my mistakes – składa obietnicę, za którą kryje się gorzkie zrozumienie, ale i... światełko nadziei.

  • I Will Always Love You – Whitney Houston

Kultowa i niezwykle romantyczna piosenka, przy której amerykańska diwa i gwiazda błyszczy jeszcze jaśniej niż zazwyczaj. Bittersweet memories, o których mowa w utworze, na zawsze pozostaną już w pamięci kobiety. Po drugiej stronie jest osoba, której ma do zakomunikowania coś jeszcze. To słodko-gorzka obietnica, która pozwala zrozumieć, że nic nie trwa wiecznie, a niektóre decyzje zawsze będą trudniejsze od innych…

  • A Thousand Years – Christina Perri

Pojawia się tutaj nie tylko czas przyszły prosty, ale i np. Present Perfect. Niezwykle nastrojowa piosenka, która idealnie nada się na wieczorne, jesienne wieczory. I will be brave. I will not let anything take away. What's standing in front of me – oświadcza kobieta, która czekała już wystarczająco długo. Mimo to skłonna jest zapewnić, że: I have loved you for a thousand years. I'll love you for a thousand more. Bo z każdym kolejnym krokiem zbliża się marzenie, a czas przynosi to, co od dawna wyczekiwane.

Future Simple – jakie przykłady zapamiętać?

Charakterystyczne słówka to takie elementy, dzięki którym zastosowanie odpowiedniego czasu staje się tylko perspektywą przyzwyczajenia. Czas Future Simple również ma swoje znaki rozpoznawcze, jak np.:

  • tomorrow,
  • later,
  • in the (near) future,
  • next week, next month etc.
  • in an hour, in a week, in a month etc.

Znamienne są także zwroty czy czasowniki, takie jak:

  • One day

Pewnego dnia

  • I promise

Obiecuję

  • I hope

Mam nadzieję

  • I believe

Wierzę

  • I think

Myślę.

Dlatego w zaprzyjaźnieniu się z czasem przyszłym prostym pomogą proste przykłady, które do Ciebie przemawiają. Dajmy na to:

  • One day you will understand.

Pewnego dnia zrozumiesz.

  • I promise you everything will be all right.

Obiecuję Ci, że wszystko będzie w porządku.

  • We hope you’ll find it useful.

Mamy nadzieję, że to Wam/Tobie się przyda.

  • I think it will rain tomorrow.

Myślę, że jutro będzie padać.

  • Will you sing for me, please?

Zaśpiewasz dla mnie, proszę?

Teraz spróbuj utworzyć własne zdania. Dokończ te powyżej, wymyślając inne zakończenie lub skonstruuj całkowicie nowe. Powodzenia!

Chcesz podrasować swój brytyjski akcent, a może marzysz o podróży do USA? Kurs z angielskiego to must have tego miesiąca! Wypełnij niniejszy formularz kontaktowy i przygotuj się z ProfiLingua do egzaminów FCE i CAE albo postaw na kursy konwersacyjne w promocyjnej cenie.