Czy warto inwestować w specjalistyczne kursy językowe? Wydawać by się mogło, że angielski biznesowy i “zwykły” angielski (tzw. General English) niewiele się od siebie różnią, poza zakresem poznawanego słownictwa. Nic bardziej mylnego. O podobieństwach, różnicach i wpływie znajomości Business English na rozwój zawodowy piszemy w dzisiejszym artykule.

Dlaczego warto znać angielski biznesowy?

Znajomość języka angielskiego jest obecnie nie tyle przydatna, ile niezbędna do rozwoju zawodowego. W wielu branżach wymóg umiejętności porozumiewania się po angielsku jest wręcz oczywisty. Jeśli marzysz o pracy w międzynarodowej korporacji lub Twoim celem jest osiągnięcie wysokiego stanowiska, opanowanie języka angielskiego przynajmniej na poziomie B2 powinno znajdować się dosyć wysoko na Twojej liście priorytetów. Szczególnie przydatna i ceniona przez pracodawców jest znajomość angielskiego biznesowego. Dzięki niej będziesz mógł swobodnie komunikować się po angielsku z klientami, współpracownikami i kontrahentami zagranicznymi, stając się tym samym pracownikiem bardzo cennym dla firmy.

Angielski biznesowy, a angielski ogólny - podobieństwa

Zacznijmy od tego, co te dwa rodzaje angielskiego mają ze sobą wspólnego. Jeśli kursy organizowane są przez dobrą szkołę językową, rozpoczną się przeprowadzeniem testu poziomującego, po którym nastąpi podział na grupy według poziomu zaawansowania. Zarówno na zajęciach General English, jak i angielskiego dla firm rozwijane są i ćwiczone wszystkie kompetencje językowe - pisanie, czytanie, słuchanie i, oczywiście - mówienie. Wybierany jest odpowiedni podręcznik, suplementowany dodatkowymi materiałami dydaktycznymi przez lektora.

Angielski biznesowy, a angielski ogólny - różnice

Omówmy teraz różnice. Pierwszą, o której wspomnieliśmy już we wstępie, jest zakres nauczanego słownictwa. Poza “zwykłymi” słowami i wyrażeniami, które przecież też są niezbędne do prowadzenia przyjacielskiego small talk (rozmowy towarzyskiej) podczas przerw w spotkaniu biznesowym czy konferencji, kursanci poznają i ćwiczą także szeroko pojęte słownictwo biznesowe (często obejmujące również podstawy księgowości i finansów). Nacisk kładzie się na komunikację środowisku zawodowym i biznesowym, a więc rozmowy telefoniczne, prowadzenie negocjacji, przeprowadzanie prezentacji, przedstawianie ofert, rozmowy handlowe, kontakt z klientem i umiejętność uprzejmego obsługiwania “trudnego klienta”, itd. Rozwijana jest umiejętność prowadzenia korespondencji biznesowej, z założenie o wiele bardziej formalnej niż np. prywatne maile. Innymi słowy, uczestnicy kursu Business English uczą się nie tylko języka, ale także międzynarodowej etykiety biznesowej, poznają przydatne fakty dotyczące różnic kulturowych oraz zapoznają się z różnorodnymi akcentami i odmianami języka angielskiego.


Kolejną różnicą jest dobór lektora prowadzącego zajęcia. Kursy biznesowe są zdecydowanie bardziej wymagające niż General English - nauczyciel musi nie tylko bardzo dobrze znać angielski i mieć przygotowanie metodyczne. Niezbędna jest też przynajmniej podstawowa wiedza biznesowa. Uczestnicy kursu to praktycy na co dzień korzystający z wielu angielskich wyrażeń, nawet jeśli komunikacyjnie nie są na najwyższym poziomie. Osoba prowadząca kurs nie może np. mylić “przychodu” z “dochodem”, które po polsku brzmią całkiem podobnie, natomiast w języku zupełnie inaczej. Z tego powodu szkoły językowe powierzają odpowiedzialność za zajęcia Business English swoim najlepszym, najbardziej doświadczonym lektorom.

Jeśli szukasz najlepszego kursu Business English dla siebie lub swoich pracowników, zaufaj doświadczeniu największej sieci szkół językowych w Polsce - ProfiLingua. Wybierz kurs językowy na miarę swojego biznesu!

{{cta('855e3963-6c6c-41b1-bcea-3034c61f72b8','justifycenter')}}

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.