Doszukujesz się sensu w tym, co zapisujesz? Odnosisz wrażenie, że to zwykłe gryzmolenie, które tylko utrudnia naukę? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak tworzyć notatki językowe, na których możesz polegać.

 

Po pierwsze, weź sprawy w swoje ręce

Otwierasz szafkę, a stamtąd wysypuje się sterta papierów, a może w Twojej szufladzie króluje rozgardiasz? Zanim zasypie Cię niepotrzebna makulatura, stwórz odpowiednią atmosferę i zadbaj o porządek. Pozbądź się przestarzałych kartek, z których tak naprawdę nie korzystasz i zostaw miejsce na to, co rzeczywiście Ci się przyda.

Jeśli chcesz panować nad sytuacją, unikaj też nieprzemyślanych bazgrołów. Choć to nie kaligrafia, notatki nie powinny przypominać graffiti. Wystarczy, że będą czytelne i estetyczne, ale nie muszą być dziełem sztuki. Aby się odpowiednio nastroić, pomyśl o dodatkowych przyborach, takich jak kolorowe flamastry, markery czy inne mazaki.

 

Po drugie, postaw na minimalizm

Kolejna kwestia to umiar. Pamiętaj, że notatki pomagają uporządkować wiedzę, ale nie zastępują podręczników i książek do nauki języka obcego. Dlatego nie musisz na nich zmieścić całego rozdziału, a nawet nie powinieneś…

Pamiętaj, że im mniej, tym lepiej. Kiedy coś notujesz, stawiaj na jakość i przejrzystość. Wystarczy bloczek karteczek, które wielkością przypominają popularne fiszki. Zmieszczą się praktycznie wszędzie i nie zwracają na siebie uwagi.

Celem takiego minimalistycznego podejścia jest praktyczność. Ważne, by spisane informacje układały się w spójną całość i były zrozumiałe. Wiesz, że efekt został osiągnięty, jeśli spoglądasz na notatki i od razu wiesz, o co w nich chodzi. Nie musisz się domyślać ani, o zgrozo, szukać pomocy innych, by rozszyfrować własne gryzmoły…

 

Po trzecie, wyraź siebie w pisaniu

Jeżeli zastanawiasz się, jakie metody notowania są niezawodne, zaprzestań naśladowania. Dopóki będziesz robić notatki, które działają u innych osób, dopóty nie będziesz w pełni zadowolony z własnych efektów.

Zamiast tego postaw na oryginalność. Spraw, aby zapiski wyrażały Ciebie: to, jak myślisz, czujesz oraz odbierasz język. Oczywiście możesz korzystać ze sprowadzonych metod, ale nie musisz trzymać się sztywno zasad. Po prostu odkrywaj i eksperymentuj.

Przykładowo, jednym z najpopularniejszych sposobów notowania jest „mapa myśli”. Aby ją stworzyć, potrzebujesz kartki (format A4), którą możesz ustawić poziomo lub ewentualnie pionowo. Zaopatrz się też w przybory do pisania różnego koloru.

 

Wspomniana metoda przydaje się do opisywania złożonych, ale niezbyt trudnych tematów. Daje wgląd w poruszane zagadnienie i sprzyja kreatywnemu myśleniu. Na środku mapy zamieszczasz symboliczny rysunek i/lub najważniejsze pojęcie, od którego tworzysz rozgałęzienia. Kolejne elementy i podelementy łączysz strzałkami.

 

Po czwarte, myśl po swojemu

Kolega lub koleżanka robią fenomenalne notatki i korci Cię, żeby z nich skorzystać? To kiepski pomysł, bo wtedy przetwarzasz… czyjeś myśli i łatwo się pogubić. Poza tym oddalasz się od własnego podejścia.

Dlatego nie szukaj nikogo, kto Cię wyręczy. Lepiej podpytać drugą osobę o jej strategie i dokonać selekcji przydatnych informacji. Tylko w ten sposób odkrywasz, jaki jest Twój styl robienia efektywnych notatek.

 

Po piąte, wyznaczaj sobie cele

Czas na podsumowanie. Zapiski powinny być przydatne i skrótowe, nie zastępują podręcznika. Mogą też wyglądać estetycznie, ale nie wymagają talentu artystycznego. Najistotniejsze jest to, żeby służyły konkretnemu celowi.

Zatem zadaj sobie pytanie, w czym mają Ci pomóc. Dzięki temu wiesz, jaką strategię obrać, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zawsze możesz zastąpić stare karteczki lepszymi odpowiednikami. Krótko mówiąc, bądź elastyczny, a aktualne notatki nigdy Cię nie zawiodą.

 

Chcesz mówić płynnie i z pewnością siebie? Zastanawiasz się, jaka szkoła Ci w tym pomoże? Wybierz ProfiLingua, a nauka języka obcego stanie się przyjemnością. Wypełnij niniejszy formularz i sprawdź dostępne kursy językowe. Przekonaj się osobiście o skuteczności naszych metod nauczania.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.