Nieliczni ją kochają, większość jej nie lubi, a niektórzy wręcz nienawidzą. O czym mowa? O gramatyce języka obcego, którego postanowiłeś się nauczyć. Najpierw stawiana na piedestale, potem usunięta w kąt przez metody “naturalne”, obecnie znowu doceniona, bo bez niej nie nauczysz się dobrze żadnego języka. Jak uczyć się gramatyki w języku obcym skutecznie, a przy tym z przyjemnością? Czy to w ogóle możliwe? Tak! Jak to zrobić, dowiesz się z naszego artykułu.

 

Po pierwsze - pozytywne nastawienie!

Gramatyka większości języków obcych ma zły PR i przez lata uznawana była za przysłowiowe zło. Sprzyjały temu nieprzyjazne metody nauczania rodem z XIX wieku stosowane w szkołach państwowych, które mogły zabić miłość do języka nawet w największych pasjonatach. To stworzyło podatny grunt dla metod, które rzekomo miały pozwolić na opanowanie języka w dwa tygodnie, przez sen lub kilkanaście razy szybciej.

Po kilkunastu latach wiemy już, że opanowanie gramatyki jest konieczne do osiągnięcia wysokiego poziomu językowego. I wcale nie musi wiązać się z rozwiązywaniem tysiąca nudnych ćwiczeń w postaci czarno-białych kserówek - ale o tym za chwilę. Pierwszym krokiem do tego, aby nauka gramatyki w języku obcym była efektywna i przyjemna, jest osiągnięcie właściwego nastawienia.

Pamiętaj, struktury gramatyczne nie zostały stworzone przez złośliwych lingwistów po to, aby utrudnić komuś naukę. Dzięki nim jesteśmy w stanie wyrażać się zrozumiale i precyzyjnie, a komunikacja staje się łatwiejsza. Bez zasad gramatycznych nie moglibyśmy łączyć pojedynczych słów w logiczne dłuższe wypowiedzi. Gramatyka to nasz przyjaciel, a nie wróg. Dodatkowo jeśli zastosujesz odpowiednie techniki i metody uczenia się, przekonasz się, że wcale nie jest taka trudna.

 

Nie ucz się gramatyki dla gramatyki!

Podstawową zasadą nauki gramatyki w języku obcym jest ta, że poznanie poszczególnych struktur nie jest celem samym sobie, ale środkiem, który ma nas do upragnionego celu doprowadzić. Tym upragnionym celem jest, oczywiście, umiejętność płynnej komunikacji w języku, którego się uczysz. Nie zapominaj, że chcesz nauczyć się języka, a nie uczyć się o nim. To prowadzi nas do kolejnego punktu, czyli:

 

Ucz się w kontekście i traktuj język jako całość

Początkowo warto poznać zasady budowy i używania nowych struktur gramatycznych, a także wykonać kilka ćwiczeń, które pozwolą Ci zautomatyzować tworzenie zdań z jej użyciem. Jak najszybciej powinieneś jednak przejść od tego etapu do następnego, czyli umieszczenia nowopoznanej struktury w kontekście. Wyobraź sobie, w jakiej realnej sytuacji mógłbyś jej użyć, poszukaj przykładów jej zastosowania w filmach, piosenkach i artykułach, które możesz znaleźć w internecie.

Zwróć też uwagę na zastosowanie danej struktury gramatycznej w połączeniu z innymi. W autentycznej rozmowie nigdy nie operujemy jedną z nich. Pojawiają się różne czasy, tryby, strona bierna, itd. Język to jedna całość i każde kolejna struktura pozwala Ci na lepsze jego zrozumienie i opanowanie.

Warto poznać teorię i reguły gramatyczne, bo to znaczne ułatwienie na samym początku, lecz jeszcze ważniejsze jest nauczenie się, jak stosować tę konkretną strukturę w praktyce. Pomoże Ci w tym nauka w kontekście - całych zdań, a nawet dłuższych wypowiedzi. Im więcej będziesz czytał i słuchał autentycznego języka, tym szybciej i łatwiej zrozumiesz, jak stosowane są poszczególne czasy i inne struktury gramatyczne.

 

Pamiętaj też, żeby na tym nie poprzestać. Staraj się je jak najszybciej i jak najczęściej stosować, kiedy mówisz lub piszesz w języku obcym, nawet jeśli ryzykujesz popełnienie kilku błędów. Te ostatnie są naturalnym i potrzebnym elementem procesu nauki!

 

Nie tłumacz wszystkiego na polski i postaw na logikę

Jednym z błędów, które popełnia wiele osób podczas nauki języka obcego, jest odnoszenie wszystkiego do języka polskiego. O ile w przypadku języków słowiańskich może się to sprawdzić, jeśli próbujesz opanować angielski, francuski, szwedzki lub japoński, taka praktyka tylko utrudnia i spowalnia proces nauki. W każdym języku funkcjonują charakterystyczne dla niego zasady, np. szyk zdania. Dlatego ucząc się nowej struktury gramatycznej, raczej nie próbuj porównywać jej z naszą mową ojczystą.

Zamiast tego - postaw na logikę, szczególnie gdy drzemie w Tobie dusza analityka lub jesteś umysłem ścisłym. Nauka gramatyki i matematyki mają ze sobą sporo wspólnego. W obu przypadkach ważniejsze jest zrozumienie danego zagadnienia niż wyuczenie się czegoś na pamięć. Wyjątkiem są, oczywiście, wzory, czy to na pole kwadratu, czy zdania w drugim okresie warunkowym w języku angielskim.

Poznaj swój styl uczenia się

Nauka, nie tylko gramatyki, staje się o wiele prostsza, gdy znasz swój styl uczenia. Czy wiesz, jak uczyć się, abyś zapamiętał jak najszybciej i na jak najdłużej nowy materiał? Czy lubisz podkreślać kolorowymi markerami najważniejsze informacje? A może uczysz się najlepiej, powtarzając coś na głos, chodząc lub pisząc? Wykorzystaj swoje naturalne predyspozycje, aby ułatwić sobie zmagania z gramatyką.

 

W poznawaniu tajemnic gramatyki języka obcego bardzo pomocny jest doświadczony, zaangażowany lektor, który potrafi wyjaśnić wszystkie zasady, podać czytelne przykłady i zmotywować do stosowania nowych struktur w praktyce. Takie właśnie osoby spotkasz szkole ProfiLingua. Nasze kursy, te stacjonarne, i te online, prowadzone są przez prawdziwych pasjonatów nauczania. Sprawdź naszą ofertę, wybierz najlepszy kurs dla siebie i ucz się z przyjemnością i skutecznie!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.