Poligloci, czyli osoby władające kilkoma językami, mogą cieszyć się życiem nieco bardziej niż zwykli śmiertelnicy. Bez problemu znajdują pracę, dobrze zarabiają, na zagranicznych wakacjach czują się jak ryba w wodzie, a Internet oferuje im nieskończone możliwości znajdowania potrzebnych informacji. Szczęściarze! A jeśli powiemy Ci, że Ty też możesz zostać poliglotą?

Jak zostać poliglotą - przepis na sukces z 5 składników

To prawda, że niektórzy ludzie zostali obdarzeni przez naturę wyjątkowymi zdolnościami do nauki języków. Znacznie częściej jednak poligloci to po prostu ludzie, którzy znaleźli w sobie motywację do systematycznej pracy i odkryli, co działa w ich przypadku najlepiej. Oto sześć rad, które także Tobie pomogą odnieść sukces:

  • 1. Nie bój się popełniania błędów!

Szkoła i lekcje języka, które pamiętasz z dzieciństwa miały prawdopodobnie niewiele wspólnego z efektywną nauką języka. Klasówki i odpytywanie przy tablicy mogły sprawić, że teraz boisz się popełniać błędy i tkwisz w przekonaniu, że są one czymś złym. Tymczasem, po prostu nie da się nauczyć języka bez nich. Nie przejmuj się błędami i staraj jak najczęściej mówić i pisać w języku, którego się uczysz - to najszybsza i najpewniejsza droga do jego opanowania!

Marianna Pascal, ekspertka w dziedzinie nauczania języków obcych zachęca do tego, aby zmienić nieco podejście i traktować mówienie w obcym języku jak granie w grę komputerową - po prostu dobrze się baw!

 

  • 2. Przyłóż się do podstaw

Zacznij od odmiany czasownika “być” i “mieć” - są potrzebne do wyrażania podstawowych potrzeb i myśli, a w wielu językach stanowią bazę dla bardziej złożonych zagadnień gramatycznych. Opanuj też wyrażenia potrzebne do witania się i żegnania, liczby, godziny oraz nazwy dni i miesięcy. Jeśli sporo podróżujesz, na pewno przydatne okażą się pytania o drogę i cenę. Nie ulegaj pokusie przeskoczenia do bardziej zaawansowanych zagadnień, dopóki nie nabierzesz pewności, że dobrze znasz te najważniejsze.

 

  • 3. Znajdź nativa i zaproś do rozmowy

Poszukaj nowych znajomych w mediach społecznościowych. Najlepiej, jeśli będą to rodzimi użytkownicy języka, którego się uczysz. Możesz poszukać ich na grupach tematycznych np. na Facebooku lub LinkedIn (a może należysz do wybrańców, którzy dostali zaproszenie do Clubhouse?) Możesz również skorzystać z serwisu iTalki. Rozmowy, a nawet wymiana wiadomości w formie pisemnej z native speakerem sprawia, że nauka języka nabiera tempa i staje się znacznie przyjemniejsza.

 

  • 4. Korzystaj z aplikacji na telefon

Nauka z aplikacjami to świetna zabawa. Wybierz jedną lub maksymalnie dwie i pracuj z nimi 10-15 minut każdego dnia. Nawet nie zauważysz, kiedy nauczysz się kilkuset nowych słówek. Aplikacje są interaktywne, pozwalają osłuchać się z brzmieniem języka i zmuszają do powtarzania całych zdań. Dzięki temu stanowią świetny wstęp do ćwiczenia prawdziwych rozmów.

Naukę z aplikacjami uzupełnij innymi źródłami, które zapewnią Ci kontakt z językiem obcym, np. artykułami w Internecie, audiobookami, podcastami i wybranymi kanałami na YouTube.

 

 • 5. Ćwicz przy każdej okazji

Znane powiedzenie mówi, że praktyka czyni mistrzem i dokładnie tak jest w nauce języków obcych. Im częściej masz z nimi kontakt, im intensywniej trenujesz mówienie i pisanie, im więcej czytasz i słuchasz, tym szybciej zaczynasz dostrzegać widoczne rezultaty. Warto o tym pamiętać także podczas zajęć językowych i brać w nich jak najbardziej aktywny udział.

 

Pamiętaj, że pierwszym krokiem do zostania poliglotą jest… rozpoczęcie nauki! W ProfiLingua znajdziesz kursy aż 17 języków obcych. Nie czekaj i zacznij swoją przygodę z językiem już dziś!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.